Co warto zobaczyć w Rzymie

Koloseum w Rzymie o wschodzie słońca, Włochy
Koloseum w Rzymie o wschodzie słońca, Włochy - Shutterstock

Rzym, jako jedna z największych i najważniejszych cywilizacji świata, wywarł na jego dzieje ogromny wpływ w ciągu około 2500 lat swojego istnienia.
Od starożytności znane jako “Wieczne Miasto” i stolica świata. Rzym to stolica i największe miasto Włoch. Położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Posiada powierzchnię 1287 km² i mieszka tu ponad 2,8 mln ludzi.
Jest to czwarte co do wielkości miasto Unii Europejskiej. Jest to metropolia o znaczeniu globalnym. Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. To powiedzenie dziś jest prawdziwsze niż kiedykolwiek. Metropolia jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych kontynentu. Historyczne centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Rzym posiada tysiącletnie kościoły, wspaniałe pałace, bazyliki, starożytne ruiny, posągi czy fontanny. Warto zobaczyć Koloseum, Panteon, Bazylikę św. Piotra czy Muzea Watykańskie. Ciekawym doświadczeniem jest zwiedzanie Rzymu na pokładzie autobusu Hop-On, Hop-Off. Słuchając narracji przewodnika, można w ten przyjemny, relaksujący sposób zobaczyć wiele atrakcji. Osoby preferujące wycieczki z przewodnikiem mogą wybrać się na całodzienną wyprawę do ruin Pompejów. Mówi się, że kto choć raz odwiedził Rzym, na pewno odwiedzi go ponownie. W tym celu zachęcamy do odwiedzania naszego portalu jak najczęściej.


Polecane atrakcje w Rzymie


Watykańska kopuła Bazyliki Świętego Piotra
Watykańska kopuła Bazyliki Świętego Piotra - Shutterstock

Rzym: Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska - bez kolejek do kas. Freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej są przez wielu uznawane za najszlachetniejsze dzieło, jakie kiedykolwiek powstało.

Ale to nie wszystko, ponieważ Muzea Watykańskie są pełne arcydzieł zbieranych przez wieki przez papieży: obrazy, rzeźby, arrasy i wiele innych.

Dzięki biletom z opcją pominięcia kolejki możesz udać się bezpośrednio do wejścia. Żadnego czekania, od razu możesz od ściany do ściany podziwiać dzieła sztuki.

Miasto Watykan jest z pewnością malutkim państwem (jego powierzchnia wynosi jedynie 44 hektary), ale jego wielkość opiera się na innych kryteriach: przede wszystkim kulturze. Jest tutaj tak dużo sztuki, że nazwa tej instytucji występuje w liczbie mnogiej Muzea Watykańskie. Wyjątkowe atrakcje znajdują się w sercu Rzymu, w pobliżu Placu Świętego Piotra.

Wizyta w Muzeach Watykańskich to jedyne w swoim rodzaju spotkanie z najwspanialszymi dziełami sztuki na świecie. W drodze do Kaplicy Sykstyńskiej (niezaprzeczalnie obowiązkowego punktu zwiedzania) przejdziesz przez Stanze Watykańskie, Galerię Map czy Fontana della Pigna projektu Donato Bramante. Pod koniec zwiedzania czekać będzie na Ciebie wisienka na torcie: Kaplica Sykstyńska.

Podziwiaj zapierające dech w piersiach freski Michała Anioła. Namalował on ponad 300 postaci na ponad 500 metrach kwadratowych sufitu. 22 lata później wrócił do prac nad freskami Sąd Ostateczny zakrywającymi całą ścianę nad ołtarzem. Dzięki temu biletowi z opcją ominięcia kolejki nie będziesz musiał tracić czasu w kolejkach do muzeum, a za to będziesz mógł przemknąć dookoła murów Miasta Watykan.

Wykorzystaj zaoszczędzony czas, aby obejrzeć wszystkie wyjątkowe kolekcje: klasyczne rzeźby, arcydzieła renesansu oraz zachwycające artefakty ze starożytnego Egiptu i kultury Etrusków.


Rzym: Bazylika św. Piotra - bilet wstępu i przewodnik audi. Dzięki szybkiemu wstępowi do Bazyliki św. Piotra (wstęp do kościoła jest bezpłatny), możesz przepłynąć obok mas w notorycznie długich kolejkach i dotrzeć do serca jednej z najbardziej szanowanych świątyń chrześcijaństwa. Zobacz Pietę Michała Anioła, Baldacchino Berniniego i inne bezcenne dzieła.

Twój przewodnik audio opowie Ci wszystko o historii tego obszaru, współczesnym Watykanie i architekturze tego epickiego kościoła.


Aperol Spritz koktajl i włoska pizza na placu Santa Maria w Trastevere
Aperol Spritz koktajl i włoska pizza na placu Santa Maria w Trastevere - Shutterstock

Rzymska kuchnia uliczna – wycieczka z lokalnym przewodnikiem. Spróbuj autentycznych rzymskich przysmaków i zanurz się w lokalnej kulturze w trakcie wycieczki pieszej w małej grupie.

Skosztuj niezastąpionych przysmaków kuchni rzymskiej, takich jak pizza z rodzinnego zakładu i supplì (smażone kulki z mozarelli i ryżu).

Skosztuj również tradycyjnych dań sezonowych w dzielnicy żydowskiej. Udaj się na Piazza del Biscione.

Pierwszym przystankiem będzie lokalna wędlinarnia. Tu poczujesz, jak Twój apetyt zaostrza się. Skosztuj wyrobów wędliniarskich i lokalnych win, a następnie kontynuuj swoją podróż i spróbuj słynnego przysmaku kuchni ulicznej, supplì.

Twój przewodnik opowie Ci historię tych ryżowych pyszności (ich korzenie sięgają XIX w.) i wyjaśni Ci, skąd się wzięła ich nazwa. Następnie skosztujesz klasycznej rzymskiej pizzy oraz piwa Menabrea w rodzinnym zakładzie Roscioli, który prowadzony jest przez wnuków założyciela. Następnie udasz się do starej rzymskiej dzielnicy żydowskiej. W zależności od sezonu skosztujesz tu tradycyjnych smażonych kwiatów cukinii lub carciofi alla giudìa(głęboko smażonych karczochów).

Zakończ wycieczkę degustacją lodów rzemieślnicznych w pobliżu Largo di Torre Argentina, gdzie znajdują się cztery starożytne rzymskie świątynie i Teatr Pompejusza. Delektuj się unikalnym smakiem lodów z północnych Włoch w lodziarni, która zaliczana jest do 10 najlepszych w Rzymie (według listy przygotowanej przez magazyn Gambero Rosso). Przygotuj się na kameralne doświadczenie i zwiedzaj w maksymalnie 14-osobowej grupie. Skorzystaj z indywidualnych porad na temat tego, co można robić w centrum Rzymu po zakończeniu zwiedzania.


Rzym: Galeria Borghese - bilety wstępu Kolekcja sztuki zamożnej, szlacheckiej rodziny Borghese wkrótce stała się zbyt duża, aby pomieścić ją w jednym domu. Przeniesiono ją więc do Gallerii Borghese — oddzielnego budynku w słynnym parku Villa Borghese.

W 1901 roku kolekcja przeszła w ręce rządu włoskiego i od tego czasu turyści podróżują z całego świata, aby zobaczyć to piękne muzeum! Bilety czasowe są trudne do zdobycia, więc kup je, zanim znikną!


Forum Romanum, Rzym
Forum Romanum, Rzym, Włochy - Shutterstock

Rzym: Koloseum wstęp na Arenę i Forum Romanum - wejdź bez kolejki. Zobacz to, co najlepsze w Rzymie dzięki temu potrójnemu biletowi wstępu.

Kupując bilet otrzymasz dostęp do kultury, której nie można przegapić! Zobacz ikoniczną arenę oczami gladiatora i odkryj miejsca, które są niedostępne dla większej widowni. Następnie udaj się na Forum starożytnego Rzymu i zobacz miejsce, gdzie wszystko się zaczęło — Wzgórze Palatyn. Zapnij sandały i wejdź do świata historii! Spotkaj się z przedstawicielem Tiqets w miejscu zbiórki przy wejściu STERN i pokaż mu bilet na smartfonie.

Będzie on miał na sobie koszulkę Tiqets lub trzymał flagę Tiqets. Przyjdź w miejsce spotkania 15 minut przed zarezerwowaną godziną wejścia!

 

 

 


Pompeje i widok na Wezuwiusza
Pompeje i Wezuwiusz - Shutterstock

Rzym: Całodniowa wycieczka z Rzymu - Pompeje i Wezuwiusz.

Erupcja wulkanu w 79 roku n.e. była końcem istnienia Pompejów, jednak to dzięki niej możemy dzisiaj podziwiać miasto niemal w całości zachowane pod warstwami popiołu wulkanicznego. Tysiące lat później wciąż można przemierzać niesamowite ulice i podziwiać wnętrza domów, łaźni oraz barów.

Wsiądź w Rzymie do klimatyzowanego prywatnego autokaru i wyrusz do Pompejów w towarzystwie doświadczonego koordynatora. Omiń kolejki, a następnie zwiedź Pompeje wraz z licencjonowanym przewodnikiem, który opowie Ci, jak wyglądało życie w mieście tuż przed erupcją. Spacerując po ruinach, zobaczysz gipsowe odlewy ciał mieszkańców pogrzebanych pod gorącym popiołem wulkanicznym.

Po zwiedzeniu Pompejów w towarzystwie przewodnika udaj się na samodzielny spacer ulicami miasta. Zrób wspaniałe zdjęcia, a następnie zjedz pyszną neapolitańską pizzę (jeśli wybierzesz taką opcję). Po posiłku wsiądź do autokaru i skieruj się do podnóża pobliskiego wulkanu, górującego nad Pompejami. W odległości zaledwie kilkuset metrów od parkingu znajduje się krater Wezuwiusza, z którego niekiedy wciąż wydobywa się dym.

Prawdopodobnie jest to jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie. W letnich miesiącach, w rzadkich przypadkach wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych lub strajków, krater Wezuwiusza może być niedostępny dla zwiedzających. W takiej sytuacji zwiedzisz w zamian Muzeum Archeologiczne Pompejów albo otrzymasz propozycję alternatywnej wycieczki o takiej samej wartości.

W miesiącach zimowych Wezuwiusz jest niedostępny dla turystów, a trasa wycieczki obejmuje Pompeje i Neapol z możliwością podziwiania krajobrazu i wysłuchania komentarza przewodnika po drodze.

 


Wybieram podróż do Rzymu:

Autokary do Rzymu   Tanie loty do Rzymu   Wycieczki i wczasy

 


Booking.com