Co warto zobaczyć w Splicie

Split w Chorwacji
Split w Chorwacji - Shutterstock

Split to magiczne miasto położone w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Leży w otoczonej wzgórzami malowniczej zatoce. Pierwotnie znajdowała się tu osada starożytnych Greków.
Spodziewaj się pięknych słonecznych plaż, soczystej zieleni i mnóstwa zabytków. To ważne miasto przemysłowe oraz ośrodek komunikacyjny. Jest drugim największym miastem Chorwacji i liczy ok. 170 tysięcy mieszkańców.
Split słynie z kaprysu rzymskiego cesarza – pałacu Dioklecjana, który przetrwał do dziś. Miasto zachwyca także starówką. Nadmorska promenada tętni życiem, zarówno w dzień jak i w nocy.
Split to świetna baza wypadowa dla różnych wycieczek fakultatywnych. Mamy je oczywiście w naszej ofercie. Wycieczka do Błękitnej Laguny czy rejs katamaranem na wyspę Brac to obowiązkowe punkty pobytu. Sprawdź te i inne atrakcje w naszym serwisie oraz zarezerwuj bilety już dziś.

 


Polecane atrakcje w Splicie


Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana, Split, Chorwacja - Shutterstock

Split: Piesza wycieczka po ruinach pałacu Dioklecjana.

Odwiedź ruiny pałacu Dioklecjana, zbudowanego dla cesarza rzymskiego Dioklecjana na przełomie IV w. n.e. Obecnie pałac cesarski jest częścią starego miasta w Splicie. Został on zbudowany w 305 r. n. e. jako rezydencja, w której cesarz miał spędzić swoją emeryturę.

Podczas wycieczki odwiedzisz różne obszary kompleksu, takie jak piwnice i monumentalny perystyl.

Zobacz tam prywatne obserwatorium cesarza, katedrę św. Duje, która pierwotnie powstała jako mauzoleum Dioklecjana.

Odkryj świątynię Jupitera i baptysterium, a także oryginalną brama Brązowa, brama Srebrna, brama Złota i brama Żelazna, która zapewniała dostęp do miasta.

Split: Wycieczka do Trogiru i Błękitnej Laguny. Zacznij przygodę w Splicie, a następnie udaj się do malowniczego Trogiru – pięknego miejsca, znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odkryj historię tego wyjątkowego miasta zapisaną w kamieniach jego uliczek i placów.

Poczuj niespotykaną atmosferę miasta i jego bogate życie, wędrując po jego wąskich uliczkach i skąpanym w słońcu nabrzeżu. Odwiedź Katedrę św. Wawrzyńca i zobacz imponujący portal romański, wyrzeźbiony przez mistrza Radovana w XIII wieku. Popłyń następnie do Błękitnej Laguny – tropikalnego raju, mieszczącego się pomiędzy dwiema wysepkami (Krknjaš Mali i Krknjaš Veli) i większą wyspą (Drvenik Veli).

Zaurocz się turkusowymi barwami laguny z piaszczystym dnem. Pływaj, nurkuj i zażywaj kąpieli słonecznej. Zwiedź kamienistą plażę otoczoną sosnami - koniecznie pamiętaj o ochronnych butach. Wypatruj delfinów w ich naturalnym środowisku.

Zatrzymaj się na ostatni przystanek w barze na plaży Laganini na wyspie Čiovo, gdzie możesz zrelaksować się przy koktajlu albo zwiedzić dawną wioskę rybacką Maslinica i odpocząć w jej niepowtarzalnej atmosferze. Skorzystaj z kolejnej możliwości popływania oraz posilenie się z wyjątkowym krajobrazem w tle.

 

Rejs katamaranem ze Splitu na wyspę Brač
Rejs katamaranem ze Splitu na wyspę Brač - Shutterstock

Split: Rejs katamaranem ze Splitu na wyspę Brač - w cenie wyżywienie i napoje W rejs na wyspę Brač popłyniesz przepięknym katamaranem.

Na powitanie otrzymasz powitalnego drinka i będziesz mógł spokojnie podziwiać widoki na Adriatyk oraz wybrzeże Dalmacji.

Po dopłynięciu do wyspy Brač weźmiesz udział w 2-godzinnej wycieczce autobusowej z Supetar do Bol na południowym wybrzeżu.

Zatrzymaj się na Vidovej Górze, aby zobaczyć wspaniałe widoki z najwyższego punktu wyspy. Następnie udaj się na plażę Zlatni Rat, gdzie będziesz mieć 2 godziny wolnego czasu na opalanie się i pływanie w morzu.

Około godz. 15.00 przespaceruj się po wiosce Bol, a następnie ponownie wejdź na pokład katamaranu i wyrusz w rejs wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. Podziwiaj widoki na winnice, jedząc pyszny lunch. Drinki w barze będą dostępne aż do końca wycieczki.

Następnie katamaran wpłynie do zatoki Lučice i zarzuci kotwicę. Skorzystaj z czasu wolnego, aby poczuć rajską atmosferę okolicy i popływać w krystalicznie czystej wodzie. W drodze powrotnej na stały ląd skorzystaj z jeszcze jednej okazji na kąpiel w kolejnej ukrytej zatoce. Jedz świeże owoce i pyszne ciasta, korzystaj z otwartego baru i tańcz w rytm muzyki w drodze powrotnej do Splitu.

Split: Wycieczka autokarem do Parku Narodowego Krka i wodospadów. Wycieczka ze Splitu klimatyzowanym autokarem lub busem do Parku Narodowego Krka. Na pokładzie pojazdu dostępne jest Wi-Fi dzięki czemu możesz udostępniać zdjęcia i filmy krajobrazów, które zrobisz, jadąc w stronę przepięknych wodospadów.

Po dotarciu na miejsce kolejną atrakcję będzie rejs łodzią po jeziorze i czas wolny (około 4 godziny) na relaks, pływanie lub poznawanie historii parku z pomocą obecnego na miejscu przewodnika. Zobacz odnowione kamienne domy i młyny oraz zjedz lunch w miejscowej restauracji (na własny koszt). Na koniec weź udział w degustacji lokalnych trunków. Podczas wycieczki przewidziano wiele postojów na podziwianie cudownych widoków.

 

5 wysp w trakcie 10-godzinnej wycieczki na Hvar, Biševo, Vis, Ravnik i Budikovac
Niebieska Jaskinia na wyspie Biševo, Chorwacja - Shutterstock

Split: 5 wysp w trakcie 10-godzinnej wycieczki na Hvar, Biševo, Vis, Ravnik i Budikovac.

Odkryj 5 z najpiękniejszych wysp Chorwacji w trakcie całodniowej wycieczki z Trogiru i Splitu. Popłyń przez Morze Adriatyckie na wyspy Hvar, Biševo, Vis, Ravnik i Budikovac.

Rozpocznij swoją przygodę, kierując się na południe z Trogiru i Splitu do słynnej Niebieskiej Jaskini na wyspie Biševo. Odkryj niesamowite zjawisko naturalne, do którego niegdyś można się było dostać jedynie nurkując. Od 1884 roku dostęp do niego umożliwia wąski przesmyk, który jest jednak wystarczająco duży, aby pomieścić małą łódkę.

Podziwiaj piękne niebiesko-srebrne światło, płynąc 20 minut niewielką łodzią. Następnie udaj się do malowniczej wioski Komiža na wyspie Vis, gdzie mieszkańcy są dumni ze swoich tradycji rybołówstwa. Przespaceruj się pomiędzy wąskimi, kamiennymi domami lub udaj się na promenadę, aby napić się kawy.

Zobacz też piękne, kamieniste plaże w Komižy. Kontynuuj wyprawę, udając się do zatoczki Stiniva na wyspie Vis, aby odpocząć na plaży lub zanurkować w morzu. Jest to unikalne miejsce nad Morzem Adriatyckim. Wejście do zatoczki jest dość wąskie i otoczone dwoma wysokimi klifami. Najlepiej być tu o poranku, kiedy miejsce jest najbardziej nasłonecznione.

Przepłyń obok Zielonej Jaskini na wyspie Ravnik i zobacz wejście do niej z pokładu łodzi. Jeśli chciałbyś odwiedzić Zieloną Jaskinię, skipper może to zorganizować. Bilety do jaskini nie są jednak zawarte w cenie tej wycieczki i pływanie nie jest tam już dozwolone. 10 minut dalej znajduje się piaszczysta plaża przy Błękitnej Lagunie na wyspie Budikovac, zlokalizowanej pomiędzy 3 wysepkami.

Będziesz mieć tu godzinę, aby pływać i nurkować w krystalicznie czystym morzu. Następnie popłyń do pięknego miasta Hvar. Będziesz mieć tu czas wolny, aby zobaczyć zabytki jednego z 10 najpiękniejszych portów na świecie. Napij się kawy na promenadzie, a następnie odwiedź katedrę św. Szczepana.

Zobacz historyczny Pałac Biskupi i zwiedź cytadelę, zbudowaną na miejscu średniowiecznego zamku. Podziwiaj piękne widoki Hvaru i wysp Pakleni z twierdzy Spanjol lub Fortica, zbudowanych w 16 wieku, aby ochronić miasto przed najazdem Turków.


Wybieram podróż do Splitu:

Autokary do Splitu   Tanie loty do Splitu


Booking.com