Co warto zobaczyć w Wilnie

Panorama Wilna
Panorama Wilna - Shutterstock
Wilno to miasto świątyń wraz z dużą przepiękną starówką, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można zobaczyć budowle m.in. w stylu gotyckim, renesansowym czy klasycystycznym.
Jest historycznie mocno związane z Polską i kwitnie tu także polska kultura. Wilno to stolica Litwy, położona na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Miasto leży na powierzchni 401 km² i zamieszkiwane jest przez około 1 mln ludzi.
Znajduje się tu zaskakująco wiele mniejszości narodowych, z których największą są Polacy – rodowici Litwini stanowią ok. 60 procent.
Wilno to nie tylko zabytki, kościoły, zamki i muzea. To także miasto kulinarnych wrażeń, gdzie można odbyć lot balonem czy wspiąć się do Parku Wzgórz. Miasto oferuje także nowoczesne formy rozrywki, takie jak Muzeum Iluzji. Choć Wilno jest największym węzłem transportowym Litwy, jest zarazem miastem spokojniejszym niż większość metropolii. Można tu naprawdę zrelaksować się i zwolnić tempo, a tego właśnie wielu z nas szuka w turystyce.

Polecane atrakcje w Wilnie


Vilnius City Tour - Flickr
Vilnius City Tour - Flickr

Wilno: Wycieczka wskakuj/wyskakuj z audioprzewodnikiem.

Idealna opcja dla osób, które chcą zwiedzić dużo w krótkim czasie. Wykup tylko jeden bilet – jedź ile chcesz.

Przy wejściu do autokaru dostaniesz adioprzewodnika ze słuchawkami, który ,,oprowadzi’’ Cię po niezwykłym Wilnie – dowiedz się ciekawych historii o tym pięknym mieście, poznaj kulturę, sztukę oraz obowiązujące zwyczaje mieszkańców.

Wsiadając do minibusa na placu Katedralnym wyruszysz w podróż, podczas której będziesz miał okazję zobaczyć okazały pałac prezydencki, czy też serce miasta - wyjątkowy ratusz w stylu gotyckim. Dla miłośników historii znajdą się również ciekawe punkty – Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które mieści się w dawnej siedzibie KGB, budynek parlamentu litewskiego, czy też dzielnica Zwierzyniec, która znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Wilii.

Nie pomiń takich miejsc jak kościół św. Piotra i Pawła, czyli innymi słowami XVII-wieczne barakowe arcydzieło. Zobacz też inne kościoły – kościół św. Anny, kościół św. Franciszka, czy też kościół św. Bernarda. Odwiedź wyjątkowe miejsce, wzgórze przy ulicy Subocz, które pozwoli Ci ujrzeć panoramę miasta. Z tego miejsca – kończąc wycieczkę nie zapomnij o obejrzeniu jedynej ocalałej bramy miejskiej – Ostrej Bramy.


Wilno: 2,5-godzinna piesza wycieczka po dzielnicy żydowskiej. Spotkaj się ze swoim przewodnikiem na schodach wileńskiego ratusza – bez problemu go rozpoznasz, będzie miał ze sobą żółtą torbę z napisem „Dołącz do nas! Żydowska wycieczka po Wilnie”. Czas, żebyś zapoznał się z historią Wilna, ale trochę z innej strony. Poznaj historię Żydów mieszkających w tym mieście przed II Wojną Światową.

Przyjrzyj się fotografiom z przeszłości, które przedstawiają tętniącą życiem społeczność żydowską. Odwiedzisz wyjątkowe miejsce jakim jest Synagoga Wileńska oraz poznasz okolicę, w której mieszkał Wilno Gaon. Dzięki przewodnikowi dowiesz się jak wyglądał podział na dwa getta, które zobaczysz na własne oczy – zobaczysz przeszłość, którą stworzyły rządy nazistów w Wilnie.

Dowiesz się wszystkich najciekawszych szczegółów o życiu społeczności żydowskiej w czasach komunizmu oraz po uzyskaniu niepodległości przez Litwę. Nie zapomnij o zawitaniu do pięknej Wileńskiej Synagogi Chóralnej, jedynej ocalałej w całym Wilnie. Swoją wycieczkę zakończysz koło Żydowskiego Centrum Kultury i Informacji w celu dalszego pogłębiania tematu.


Troki
Panoramiczny widok na zamek w Trokach na Litwie - Shutterstock

Wilno: Wycieczka do Troków z audioprzewodnikiem.

Dzięki 4-godzinnej wycieczce odkryjesz tajemnice miasteczka Troki. Jest to miejscowość usytuowana w malowniczej okolicy jeziora Galwe.

Udaj się na miejsce minibusem i poznaj dawną stolicę Wielkiego Księstwa Litewskiego. W trakcie prawie 30-to kilometrowej podróży będziesz miał okazję odsłuchać nagrania, które opisze Ci najważniejsze informacje związane z wycieczką i miejscem, do którego się udasz.

Na miejscu będziesz miał aż 2,5 godziny na zwiedzenie klimatycznego Starego Miasta według wyznaczonego przez siebie tempa. Przede wszystkim warto zobaczyć zamek, który znajduje się na wyspie, a także ruiny zamku na półwyspie, zbudowane jeszcze w XIV wieku. Zamek na wyspie obecnie jest uważany za jedną z najistotniejszych litewskich atrakcji.

Ta wycieczka na pewno pozwoli Ci poznać historię grup etnicznych żyjąc na tej ziemi lata temu, takich jak Karaimowie, którzy w przeszłości zamieszkiwali Troki. Zachwyć się niesamowitym widokiem na jezioro Galwe, królujące pod względem głębokości w tamtejszych rejonach. Po zwiedzeniu tego niezwykłego miejsca kierowca odwiezie Cię do Wilna.


Wilno: Kickbikeowa wycieczka po mieście. Jeśli jesteś osobą aktywną, a zarazem lubiącą zwiedzać takie piękne miasta jak Wilno – to zdecydowanie atrakcja dla Ciebie. Wycieczka zaczyna się w dzielnicy Zarzecze, to właśnie tutaj poznasz swojego przewodnika, który objaśni Ci jak obsługuje się kickbike, zajmie wam to tylko kilka minut. Teraz czas na zwiedzanie. Odkryj najpopularniejsze zabytki Wilna – katedrę, uniwersytet wileński, kościół św. Anny, czy też zamek Giedymina.

Podczas nasycania wzroku tymi niezwykłymi budynkami usłyszysz od przewodnika historię tych miejsc oraz ciekawostki, których nie przeczytasz w książkach. Odwiedzicie parlament, a także dawny budynek KGB. Udacie się na przejażdżkę wzdłuż rzeki Neris i zachwycicie się panoramą malowniczego Wilna. Znajdziecie również chwilę na przystanek w zielonej części miasta i wypicie kawy – dla każdego coś dobrego.


Góra Krzyży
Góra Krzyży na Litwie - Shutterstock

Wilno: Całodniowa wycieczka na Górę Krzyży.

Wybierz wycieczkę, dzięki której poznasz litewską kulturę oraz historię. Odwiedź sławną Górę Krzyża, jedno z najbardziej znaczących miejsc dla chrześcijan oraz wyznawców innych wiar. Dzięki tej wycieczce poznasz znaczenie tego wyjątkowego miejsca na mapie Litwy.

Całodniowa wycieczka rozpoczyna się o godzinie 9:00 spod Twojego hotelu w Wilnie. Pierwszym przystankiem będzie odwiedzenie rejonu wiłkomierskiego, gdzie znajduje się park upamiętniający osoby, które walczyły z reżimem sowieckim. To miejsce mimo swojej melancholii ma coś magicznego, co pozwoli Ci na poznanie znaczenia symbolu krzyża. To tutaj zobaczysz krzyże, które poświęcone są ważnym osobom takim jak Jan Paweł II, czy też Ronald Reagan.

Następnym etapem zwiedzania będzie odwiedzenie okręgu szawelskiego i wejście na Górę Krzyży - jest to miejsce zapierające dech w piersiach, wyjątkowe i bardzo ważne dla osób wierzących. W tym miejscu zobaczysz niezliczoną ilość krzyży, które symbolizują wiarę, upamiętniają różne osoby, czy też są złożone w ramach podziękowania.

Ostatnim etapem wycieczki będzie zjedzenie lunchu w lokalnej restauracji i wypróbowanie tradycyjnych potraw litewskich. Po lunchu wyrusz w drogę powrotną do Wilna, gdzie dotrzesz około godz. 17.00-18.00.


Wybieram podróż do Warszawy:

Autokary do Wilna   Tanie loty do Wilna   Wycieczki do Wilna
Booking.com