Wyszukaj połączenie i kup bilet

Nowa i wygodna forma podróżowania, czyli zrób test na lotnisku i omiń kwarantannę.

Testy na Covid

Wielu turystów rezygnowało lub przekładało zaplanowane wcześniej podróże głównie przez to, że musieli odbywać 10 dniową kwarantannę po przyjeździe do Polski. Od niedawna nastąpiła wygodna zmiana, która umożliwia zwolnienie z przebywania niecałych 2 tygodni w izolacji. Informacja została potwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Posiadając bilety lotnicze nie musisz się przejmować kwarantanną – w chwili obecnej wystarczy, że po wylądowaniu zgłosisz się do punktu badań diagnostycznych i wykonasz szybki test na COVID-19. Punkt znajdują się na większości polskich lotnisk, przed stanowiskiem kontroli granicznej. Po uzyskaniu wyniku negatywnego pasaż jest zwolniony z kwarantanny. Czas na kilka wiadomości praktycznych.

Na wynik szybkiego testu antygenowego czekasz tylko 15 minut, a wykonanie go kosztuje 200 złotych. Punkty pobrań są otwarte całodobowo, więc nie musisz przejmować się, gdy Twój samolot wyląduje w godzinach nocnych.

Podobnie wygląda procedura przed wylotem z Polski. Przede wszystkim przed podróżą zapoznaj się z wytycznymi i obostrzeniami danego państwa. Jeśli szybkie testy są honorowane w państwie docelowym wykonasz je przed samym wylotem i zapłacisz tylko 150 złotych. Jeśli na miejscu akceptowany jest jedynie test PCR punkty na lotniskach również są w stanie pomóc. Badanie trwa kilka minut, a wynik odbierzesz maksymalnie do 48 godzin od pobrania wymazu. Koszt badania to 435 złotych, a jego tłumaczenie 50 złotych.

Jak z kolei wygląda sytuacji z podróżą autokarem? Jeśli masz bilety autokarowe i zbliża się Twoja podróż do Polski możesz również pominąć 10-dniową kwarantannę. Jak? W tej sytuacji wystarczy, że w kraju z którego wyjeżdżasz wykonasz test (antygenowy lub molekularny), a jego wynik będzie oczywiście negatywny. Test nie może być starszy niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.

Na sam koniec warto wspomnieć, że osoby, które przyjęły dwie dawki szczepień przeciw COVID-19 są również zwolnione z kwarantanny po przyjeździe do Polski.