Podróż do Wielkiej Brytanii po BREXICIE

BrexitW mediach nieustannie słyszymy powtarzające się informacje odnośnie brexitu. Dużo jest niedomówień, przeróżne niepotwierdzone informacje – ale tak naprawdę co oznacza dla nas słowo BREXIT?

Najbliższe miesiąca dla turystów odwiedzających Wielką Brytanię nie oznaczają wielkich zmian. Do końca 2020 roku Wielka Brytania oraz Unia Europejska będą w okresie przejściowym, który pozwoli na rozstrzygnięcie planów na przyszłość. Liczba turystów z krajów należących do Unii Europejskiej podróżujących do Wielkiej Brytanii jest kolosalna, to aż 27 milionów w skali roku!

Turyści z Europy to dwie trzecie wszystkich odwiedzających, dlatego też dla Brytyjczyków właśnie oni są bardzo istotni. Tak więc co te zmiany oznaczają dla nas, turystów? W trakcie okresu przejściowego tak naprawdę niewiele. Do końca 2020 będziemy mogli podróżować na podstawie dowodu osobistego oraz nie będzie obowiązku meldunkowego.

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Odnotowuje się sytuacje, w których na granicy zatrzymywane są  dowody osobiste zgłoszone wcześniej jako utracone.

Najpopularniejszy środek transportu to samolot. W tym przypadku gdy kupisz bilety lotnicze ważność dokumentu zostanie zweryfikowana już na lotnisku. Gdy dokument jest nieważny pasażer nie przejdzie odprawy.

Jeśli wykupisz bilet autokarowy nie powinieneś odczuć żadnych ,,skutków ubocznych’’. Jednym problemem, który możemy realnie odczuć na własnej skórze będzie tradycyjna przeprawa promowa pomiędzy Francją, a Anglią lub przejazd Eurotunelem pod kanałem La Manche.  Mogą występować częstsze kontrole celne, a także czas transportu może się wydłużyć.

Jeśli planujesz wyjazd do UK na własną rękę również nie musisz się martwić – nadal nie będzie wymagane prawo jazdy międzynarodowe.

Czy brexit wpłynie na ceny w Wielkiej Brytanii? Na początku nie, obecnie funt ma coraz niższy kurs, a jego wartość spadła o 10% w porównaniu do euro. Poza tym do końca 2020 nie musisz się przejmować dodatkowymi opłatami za roaming – wszystko będzie wyglądać tak samo jak teraz.

Obecnie mimo wielu niewiadomych nie musimy się przejmować najbliższymi miesiącami – jeśli zaplanowałeś wycieczkę tanie loty do Londynu, czy innego brytyjskiego miasta, nie odczujesz wielkiej zmiany, którą jest zbliżający się wielkimi krokami brexit.

Co przyniesie natomiast przyszłość - zobaczymy w 2021 roku.