Wyszukaj połączenie

Kategorie

Budapeszt

14 gru 2018, 16:36

Budapeszt – miasto podzielone na pół Dunajem. Sprawdź, czym Buda różni się od Pesztu

TRANSPORT | Do stolicy Węgier najszybciej dostaniemy się samolotem, ale najtaniej – pociągiem. I tu spora niespodzianka. Podróż z Warszawy do Budapesztu pociągiem trwa około dziesięciu godzin, co trzeba uznać za bardzo dobry czas. Po drodze nie ma żadnej przesiadki. Samolotem, o ile lecimy bezpośrednio, dostaniemy się w mniej więcej dwie godziny. Musimy się jednak liczyć ze znacznymi różnicami w cenie. Bilet kolejowy kosztuje około pięciuset złotych dla osoby dorosłej, samolot nawet trzy razy tyle. Spora część przewoźników przewidziała przesiadkę na tej trasie.

  • Wyszukaj połączenia do Budapesztu, korzystając z wyszukiwarki po lewej stronie.

KLIMAT | Budapeszt leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. W mieście notuje się znaczne sumy opadów, także w miesiącach uznawanych za suche. Podobnie jak w Warszawie, najcieplej jest w sezonie wakacyjnym, temperatury zbliżają się do 30°C. Najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec. Najchłodniejsze miesiące to grudzień i styczeń. Wtedy temperatura spada poniżej 0°C. W tym czasie notuje się stosunkowo niewielkie opady.

Most Małgorzaty w Budapeszcie jest w kształcie litery T. Można nim dojść zarówno do Budy i Pesztu

ZWIEDZANIE | Stolica Węgier podzielona jest Dunajem na Budę i Peszt. Prawa strona rzeki to Buda, lewa – Peszt. Buda nie obfituje w zabytki, ale warto poświęcić tej stronie miasta trochę czasu, choćby po to, by zobaczyć kościół świętego Macieja, Basztę Rybaków i Wzgórze Gellerta, na którego szczycie znajduje się Cytadela.

Zdecydowanie więcej można zobaczyć w Peszcie. Przede wszystkim Parlament. Monumentalny budynek, którego widok zapiera dech w piersiach. Misternie wykończone szczegóły mogą kojarzyć się z parlamentem w Bukareszcie. Niedaleko parlamentu znajduje się Bazylika świętego Stefana, a zaraz za nią Węgierska Opera Państwowa. Koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Królewski w Budapeszcie i Muzeum Sztuk Pięknych. Zewnętrzna fasada budynku doskonale oddaje charakter tego, co zobaczymy w środku. Za nieco kontrowersyjne, ale warte zobaczenia miejsce uznaje się Muzeum Dom Terroru.

W Budapeszcie znajduje się także najstarsza europejska linia metra. Otwarto ją w 1896 roku. Tę podziemną podróż można potraktować jako prawdziwą podróż w czasie. W pociągu znajduje się zaledwie 48 miejsc siedzących!

Wyszukaj połączenie

Kategorie

Zapisz się do newslettera

Akceptujemy płatności

  • visa
  • mastercard
  • bluemedia

Dołącz do nas

Wszelkie prawa zastrzeżone Transpomat 2017