Wyszukaj połączenie

Kategorie

Sofia

17 gru 2018, 12:5

Sofia – najstarsza europejska stolica

TRANSPORT | Najlepszym sposobem na dostanie się do stolicy Bułgarii jest podróż samolotem. Bezpośredni lot trwa dwie godziny. Na tej trasie nie latają tanie linie lotnicze, dlatego trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Warto zwrócić uwagę na lot z przesiadką, na przykład w Pradze, cena może nas przyjemnie zaskoczyć.

Bezpośredni pociąg na trasie Warszawa – Sofia kursuje tylko w sezonie wakacyjnym. Poza nim trzeba być gotowym na blisko czterdziestogodzinną podróż z wieloma przesiadkami. Niewiele krócej trwa podróż autokarem. Trzydziestogodzinna podróż przez Czechy, Węgry i Rumunię może być atrakcyjna tylko ze względu na cenę. Bilety autokarowe do Sofii można kupić już za około pięćset złotych.

  • Wyszukaj połączenia do Sofii, korzystając z wyszukiwarki po lewej stronie.

KLIMAT | W Sofii czeka na nas klimat kontynentalny, charakteryzujący się gorącym latem i chłodną zimą. Od grudnia do marca temperatury są najniższe, w dzień osiągają zaledwie kilka kresek powyżej zera, w nocy notuje się przymrozki. Od czerwca do września w Sofii panują upały. Średnie temperatury przekraczają 25°C, w miesiącach wakacyjnych słupek rtęci osiąga 40°C. Maj i czerwiec to miesiące z największą sumą opadów. Zwiedzanie Sofii najlepiej zaplanować na wiosnę i jesień, wówczas możemy liczyć na optymalne temperatury.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

ZWIEDZANIE | Sofia nie jest miastem kipiącym zabytkami jak Mediolan. Jednak może poszczycić się historią jednego z najstarszych miast w Europie. Turystyka Bułgarii koncentruje się na wybrzeżu. Zupełnie niesłusznie, bo Sofia także ma to i owo do zaoferowania. Na pewno warto zobaczyć Cerkiew Bojańską z malowidłami naściennymi z okresu średniowiecza. Równie ważna jest Katedra Aleksandra Newskiego – jeden z największych prawosławnych kościołów w Europie. Na tereny obecnej Sofii sięgało starożytne Cesarstwo Rzymskie. Dowodem na to są pozostałości rzymskiej Serdiki. Można je zwiedzać przy stacji metra, która nie przypadkiem ma taką samą nazwę. Muzeum Sztuki Socrealizmu i Komunizmu także warto zobaczyć, bo niewątpliwie był to ciekawy, choć trudny, czas w kulturze i sztuce. Perełką są filmy propagandowe z państw byłego Bloku Wschodniego.

Wyszukaj połączenie

Kategorie

Zapisz się do newslettera

Akceptujemy płatności

  • visa
  • mastercard
  • bluemedia

Dołącz do nas

Wszelkie prawa zastrzeżone Transpomat 2017