Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Odwiedź największe atrakcje regionu

Połonina Caryńska – masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego
Tarnica - Shutterstock

Bieszczady od lat uchodzą za najbardziej dzikie i odludne góry w Polsce. Choć obecnie stały się już bardzo popularnym turystycznym kierunkiem, wciąż można w nich odkryć wyjątkowe miejsca – kultura i tradycje są niezwykłe, a – na pozór łagodne góry – potrafią zaskoczyć. Bieszczady całkowicie zmieniają swoje oblicze wraz z porami roku, dlatego warto zaplanować wycieczkę wcześniej, by skorzystać z najbardziej sprzyjających warunków.

Latem Bieszczady to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kochają nieśpieszne spacery wśród pięknych pejzaży, ale także dla wprawionych piechurów i każdego, kto tęskni za dzikim górskim krajobrazem. Potężny Bieszczadzki Park Narodowy chroni przyrodę, jakiej w żadnej innej części kraju nie zobaczymy - wędrówki łagodnymi połoninami i turystycznymi szlakami to idealna okazja, by zobaczyć Bieszczady od ich najlepszej strony.


Latem czy zimą?

Zapora na Solinie
  Zapora na Solinie - Shutterstock

Możliwości dostępne w Bieszczadach można by wymieniać w nieskończoność. Niezależnie od tego, jakie aktywności cenisz najbardziej, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Bieszczady są bowiem świetnym wyborem zarówno dla samotnych podróżników czy urlopowiczów, jak i rodzin z dziećmi – jest tu mnóstwo tras spacerowych o bardzo różnym stopniu trudności, komfortowe zaplecze noclegowe, urokliwe gospodarstwa agroturystyczne, oraz szereg możliwości na spędzenie czasu aktywnie i ciekawie.

W sezonie letnim Bieszczady oferują nie tylko górskie szlaki, ale i możliwość relaksu nad wodą, a to dzięki obecności „bieszczadzkiego morza”, czyli Jeziora Solińskiego. Ten sztuczny zbiornik na Solinie zdążył już stać się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w okolicy – można tu popływać łódką, wypożyczyć kajak czy żaglówkę, uprawiać przeróżne sporty wodne, wędkować lub po prostu odpoczywać napawając się widokiem największego takiego sztucznego jeziora w Polsce. W ciągu kolejnych lat linia brzegowa wypełniała się ośrodkami wczasowymi, a maleńkie bieszczadzkie miejscowości stały się turystycznym zapleczem – nad jeziorem działają kąpieliska, wypożyczalnie sprzętów i lokale gastronomiczne.

Zimą Bieszczady mogą być dobrym miejscem na rodzinny wypad na narty. Naturalnie w Wysokie Bieszczady z deską snowboardową czy nartami wybrać się nie da, ale w położonych nieco niżej miejscowościach znajdują się komfortowe stoki i wyciągi. W większości są to trasy przystępne i niezbyt wymagające, polecane więc nawet początkującym amatorom sportów zimowych. Na uwagę zasługują kompleksy w Ustrzykach Dolnych czy Puławach, oraz szlaki przeznaczone do uprawiania narciarstwa biegowego – warunki panujące w Bieszczadach zdecydowanie sprzyjają fanom biegówek.

Najciekawsze szlaki

Szlak na Tarnicę
  Szlak na Tarnicę - Shutterstock

Bieszczady słyną z malowniczych połonin. Jednymi z najpopularniejszych są Połonina Caryńska i Wetlińska, gdzie panoramę okolicy można podziwiać z zapartym tchem – przepiękne, górskie łąki są charakterystyczne właśnie dla tej części kraju i trudno o podobne widoki gdziekolwiek indziej. Na Połoninę Caryńską prowadzi m.in. trasa z Ustrzyk Górnych, a na Połoninę Wetlińską dostaniemy się z miejscowości Wetlina. Na obu szlakach nie zabraknie wrażeń – choć nie są długie, biegną wśród fantastycznych scenerii.

Dla tych, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach, celem będzie oczywiście Tarnica. Z góry widać ukraińską część Bieszczadów, za to samą wędrówkę na Tarnicę warto połączyć z wejściem na szczyt Halicz. Najkrótszą trasą do Tarnicy jest ta prowadząca z Wołosatego.

Walorem Bieszczadów są jednak nie tylko góry, ale też tutejsza kultura i historia. W okolicy znajdują się miejsca, równie wspaniałe, jak i ważne dla tradycji regionu. Należą do nich z pewnością wiekowe cerkwie, muzea poświęcone zamieszkującym niegdyś te tereny Bojkom, zabytkowa kolejka leśna czy solińska zapora, dzięki której dziś turyści cieszą się „bieszczadzkim morzem”. Odwiedzający Bieszczady bardzo często decydują się, by zobaczyć właśnie zaporę na Solinie, bo potężna konstrukcja mierząca przeszło 80 metrów wysokości jest doskonałym punktem widokowym.

Cerkiew w Smolniku nad Sanem
  Cerkiew w Smolniku nad Sanem - Shutterstock

Ślady historii

W Bieszczadach wciąż znajdziemy tradycyjne cerkwie – niektóre z nich zachowały się w doskonałym stanie, inne podziwia się tylko z zewnątrz, ale wszystkie stanowią niesamowitą pamiątkę.

Najbardziej znane to m.in. cerkiew w Bystrem i w Łopience, przy czym ta druga została już w pełni odbudowana. Jedną z największych atrakcji stanowi – zachowująca jeszcze prawdziwy bojkowski styl – cerkiew w Smolniku nad Sanem. Położona pośród drzew budowla przyciąga turystów, trafiła też na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Bieszczadach działają także liczne izby regionalne, muzea i kapliczki, których nie znajdziemy już w żadnej innej części Polski. Ciekawi Cię, co jeszcze czeka w dzikich Bieszczadach?

Znajdź nocleg z internetową rezerwacją noclegów i stwórz swoją własną mapę bieszczadzkich atrakcji!

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Dojazd wlasny la la-car purple

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegów w Bieszczadach

Pensjonat Szeptucha

Pensjonat Szeptucha znajduje się w Polańczyku, 100 metrów od Jeziora Solińskiego. Obiekt ten oferuje klasycznie urządzone pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz balkonem z widokiem na jezioro i góry. Wyposażenie pokoi obejmuje telewizor z płaskim ekranem. W pokojach Goście znajdą również łazienkę z prysznicem i ręcznikami. Pensjonat Szeptucha dysponuje ogrodem z placem zabaw i sprzętem do grillowania. Do dyspozycji Gości jest również taras. Dostępne w pensjonacie udogodnienia obejmują także zaplecze sportów wodnych, wypożyczalnię rowerów, punkt informacji turystycznej i przechowalnię bagażu. Śniadanie w formie bufetu serwowane jest w restauracji. Pensjonat usytuowany jest w odległości 15 km od ośrodka Lesko-Ski w miejscowości Weremień. Ustrzyki Dolne położone są w odległości 25 km od pensjonatu Szeptucha, a od miasta Solina obiekt dzieli 2,5 km.


Domki w Bieszczadach

Obiekt Domki w Bieszczadach znajduje się w miejscowości Polańczyk. Goście mogą bezpłatnie korzystać z WiFi. Do dyspozycji Gości w obiekcie Domki w Bieszczadach jest domek z 4 sypialniami, ogrodem, tarasem i kuchnią. Dla dzieci przygotowano plac zabaw. W okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych form aktywnego wypoczynku, w tym turystyki rowerowej i wędkowania. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking. W okolicy warto odwiedzić Jezioro Solińskie, oddalone od obiektu o 300 metrów.


Hotel Zefir Polańczyk

Hotel Zefir jest położony nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Oferuje on przytulnie urządzone pokoje z bezpłatnym WiFi. Na miejscu do dyspozycji Gości jest też spa i całoroczny basen. W każdym pokoju znajduje się łazienka i telewizor, a wybrane dysponują ponadto balkonem z widokiem na góry lub jezioro. Zaplecze rekreacyjne obejmuje saunę, rosyjską banię oraz wannę z hydromasażem na świeżym powietrzu. Na miejscu można również zagrać w bilard. Dla dzieci przygotowano plac zabaw. W hotelowej restauracji serwowane są dania kuchni tradycyjnej i regionalnej. Hotel zlokalizowany jest 1 km od centrum Polańczyka. Na miejscu zapewniono bezpłatny prywatny parking. Jezioro Solińskie oddalone jest o 200 metrów.


Zarezerwuj nocleg przez TRANSPOMAT     Zarezerwuj nocleg przez BOOKING

Urlop nad Soliną