Co warto zobaczyć w Pieninach?

Urlop u stóp Trzech Koron

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem z flisakami - Shutterstock

Pieniny oferują ogromne możliwości aktywnego wypoczynku, a przy tym w pobliskich miejscowościach nie brakuje zabytków, sezonowych atrakcji i przykładów wyjątkowej architektury, dlatego – niezależnie od pory roku – każdy znajdzie tu dla siebie najlepszy sposób na spędzenie czasu.

Urlop w Pieninach to okazja do wybrania się w góry, wzięcia udziału we wspaniałym spływie Dunajcem czy zdobycia jednego z zamków położonych w regionie, jednak to dopiero początek przygód, które czekają w tym karpackim paśmie.

Znany szczyt Trzy Korony, malowniczy Dunajec i średniowieczny zamek w Niedzicy to powody, dla których Pieniny są tak chętnie odwiedzane – zwłaszcza środkowa część pasma cieszy się popularnością i są ku temu powody, a atrakcyjna okolica jest drugą, po Tatrach, wśród najczęściej wybieranych w Polsce.


Aktywnie w Pieninach

Trzy Korony, Pieniny
  Trzy Korony - Shutterstock

Pieniński Park Narodowy to miejsce szczególne. Natura i krajobraz są tu niezwykłe, można je podziwiać korzystając z blisko 35 kilometrów turystycznych szlaków. Choć wędrówki w kierunku szczytów Trzy Korony i Sokolnicy są głównym celem tych, którzy udają się w Pieniny, to najciekawsze atrakcje wcale nie muszą być związane z górami: Dunajec to równie dobry pomysł, by skorzystać z nieco innych rozrywek. Na Dunajcu odbywają się bowiem spływy tratwami (rafting) – prawdziwe wyzwanie i tradycja sięgająca początków XVII wieku. Taka wyprawa będzie doskonała dla małych i dużych, to także czas na to, by z zupełnie nowej perspektywy podziwiać przyrodę i pienińskie panoramy. Spływ Dunajcem możesz połączyć z wizytą na terenie jednego z kluczowych obiektów regionu – Zamku w Niedzicy. W ramach zorganizowanej wycieczki popłyniesz drewnianą tratwą przez pienińskie wąwozy, by potem udać się do drewnianego kościoła z XV wieku i właśnie w kierunku historycznego zamku. W pakiecie również niezapomniane widoki na Trzy Korony i Sokolnicę!

Jeśli sam widok to za mało, możesz wybrać się na szczyt – Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych i jednocześnie symbol całego pasma. Zbocza Trzech Koron przecinają potoki i lasy, dlatego trasa jest naprawdę urzekająca. Spektakularne krajobrazy w pełni rekompensują trudy wspinaczki, bo kiedy już znajdziesz się na u celu, przy sprzyjającej pogodzie zobaczysz nie tylko przełom Dunajca, ale i część Pienińskiego Parku Narodowego, Tatr i Beskidu Sądeckiego. Również tę wędrówkę połączysz z raftingiem - możesz skorzystać z pieszej wycieczki, która dodatkowo zapewnia odrobinę wiedzy o regionie prosto od doświadczonego przewodnika, a nawet opcję bardziej ekstremalnego spływu pontonem. Wszystko to w otoczeniu zapierających dech w piersi pejzaży i pienińskiej przyrody.

Baza wypadowa

Widok na Pieniny i Dunajec ze szczytu Sokolicy
Widok na Pieniny i Dunajec ze szczytu Sokolicy - Shutterstock

Są takie miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest fenomenalna Ścieżka w Koronach Drzew, która znajduje się po słowackiej stronie, tuż na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sama trasa to nieco ponad 600 metrów spaceru pośród zielonych wierzchołków – dla odważnych istnieje również szansa na trasę z przeszkodami. Z platformy rozpościera się widok na Tatry, w oddali rysuje się masyw Trzech Koron. Wizyta w tej niesamowitej okolicy jest częścią całodniowej wycieczki połączonej z raftingiem na Dunajcu, możesz więc skorzystać z komfortowego rozwiązania i dołączyć do świetnie zorganizowanego wyjazdu, by spędzić dzień aktywnie – wycieczka jest idealna dla rodzin i dla każdego, kto uwielbia kontakt z naturą i góry.

Trzy Korony to nie jedyne, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas urlopu w Pieninach. Drugim co do wielkości szczytem jest tu Sokolnica, na której rosła jeszcze w 2018 roku – ciesząca się nie mniejszą popularnością – najsłynniejsza polska sosenka. Sokolnica jest uznawana za najpiękniejszy pieniński szczyt, równie piękny, jak panoramy, które oferuje – z góry widać przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry. Choć główną atrakcją regionu są oczywiście same Karpaty i pasmo Pienin, to można w okolicy odnaleźć kilka niepowtarzalnych lokalizacji, w tym m.in. zabytkowe kościoły, a przede wszystkim historyczne zamki – tych jest tu kilka i zdecydowanie każdy zasługuje na uwagę.

 

Zamek w Niedzicy
  Zamek w Niedzicy - Shutterstock

Zamkowa Góra i gotyckie warownie

 

Zamek Pieniński, a właściwie ruiny, które wciąż można oglądać, jest współcześnie najwyżej położonym takim obiektem w Polsce. Wiążą się z nim liczne legendy, podobnie jak z Zamkiem w Czorsztynie, jaki uchodzi tu za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji.

Pobyt w tej części kraju to okazja, by zwiedzić również zabytkową cerkiew w Jaworkach, Czerwony Klasztor czy rezerwaty, np. Rezerwat Wąwóz Homole, czyli głęboko skryty w Małych Pieninach wąwóz o stromych ścianach i malowniczych kaskadach. To tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić – żeby odkryć najpiękniejsze oblicze Pienin, znajdź nocleg z internetową wyszukiwarką noclegów i wybierz się w podróż do serca Karpat!

 

Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange Dojazd wlasny fas fa-route

Oferta noclegów w Pieninach

Zarezerwuj wczasy z wyżywieniem w Pieninach

Atrakcje turystyczne w Pieninach