Co warto zobaczyć w Sudetach?

Wybierz się na południe Polski

Trasa na Śnieżkę, Karpacz, Sudety, Polska
Trasa na Śnieżkę, Karpacz, Sudety, Polska  - Shutterstock

Sudety mogą zachwycać swoją różnorodnością. Dzielące Polskę i Czechy pasmo to 300 kilometrów krętych dolin i górskich wzniesień, a nawet podziemnych korytarzy.

Zależnie od tego, w jaką część Sudetów się wybierzemy, spotkamy inne krajobrazy i atrakcje – rzeźba terenu znacznie różni się w poszczególnych partiach gór, dlatego dobrze wcześniej znaleźć dla siebie najbardziej odpowiedni kierunek.

Polskie Sudety ciągną się od Świeradowa przez Karpacz do Głuchołazów, na ich terenie leży wiele popularnych turystycznych miejscowości. Niektóre z nich mają charakter typowo uzdrowiskowy, inne częściej przyciągają amatorów sportów zimowych i doświadczonych piechurów, którzy zapuszczają się w wysokie góry. Całe pasmo można podzielić na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie, obejmuje ono również Kotliny – Jeleniogórską, Kamiennogórską i Kłodzką.

Bogactwo różnorodności

Fenomen Sudetów tkwi w ich złożonej naturze. Łączą się tu geologiczne ciekawostki, wspaniałe widoki i nietypowe zabytki, m.in. historyczne osady, podziemne korytarze czy tradycyjne uzdrowiska. Najpopularniejszą partią Sudetów są Karkonosze, najwyższe w paśmie, z górującą nad tutejszymi miejscowościami Śnieżką. Jedną z takich miejscowości jest Karpacz – położony u podnóża Śnieżki, pełen atrakcji i uwielbiany przez narciarzy, dobrze przygotowany na przyjazd turystów i jednocześnie największy ośrodek w okolicy.

Świątynia Wang w Karpaczu
  Świątynia Wang, Karpacz, Polska - Shutterstock

Dokąd wybrać się w Karpaczu? Na przykład zobaczyć liczący sobie 800 lat drewniany, nordycki kościółek Wang, który przywędrował do miasta w 1982 roku. W Karpaczu działa Muzeum Zabawek, jest też wiele zabytkowych lokalizacji i niespodzianek dla odwiedzających, ale najwięcej dzieje się zimą, kiedy rozpoczyna się sezon narciarski. Do dyspozycji są trasy zjazdowe, wyciągi i świetnie wyposażone centra dla tych, którzy marzą o szaleństwie na stoku. Jeśli masz ochotę wybrać się do Karpacza, możesz skorzystać z wycieczki w polskie Sudety – w planie m.in. wizyta w Świątyni Wang i wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, z której powędrujesz na Śnieżkę. Po powrocie zwiedzisz Muzeum Sportu i Turystyki, poznasz historię sportów zimowych i regionu.

Sam Karpacz to za mało? Można połączyć perłę Karkonoszy z wycieczką do Doliny Pałaców i Ogrodów, a przy okazji udać się do późnobarokowego pałacu w Staniszowie. Wszystko to zobaczysz w ramach wycieczki w Góry Olbrzymie i do Doliny Pałaców. Karpacz to jednak nie jedyna miejscowość w Sudetach, która zasługuje na uwagę – czekają tu jeszcze m.in. Szklarska Poręba czy znane, uzdrowiskowe kurorty, takie jak Duszniki Zdrój, Polanica i Kudowa, a każda z nich oferuje coś innego i zachęca wyjątkowym klimatem. Sudeckie uzdrowiska słyną z leczniczych wód, które w połączeniu z górskim mikroklimatem tworzą dla kuracjuszy warunki idealne. Otoczone malowniczymi wzniesieniami i lasami miasteczka przyciągają także turystów i spacerowiczów. Wdzięczne, łagodne trasy sprzyjają pieszym wędrówkom i zachęcają rowerzystów, którzy również odkryją tu dla siebie ciekawe szlaki.

Sudeckie kurorty

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska-Poręba
Wodospad Kamieńczyka, Szklarska-Poręba - Shutterstock

Znane już w średniowieczu sudeckie źródła stały się powodem, dla którego turystyka uzdrowiskowa w regionie kwitnie do dziś. Co więcej, miasteczka okazały się zapleczem dla wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z możliwości, jakie dają góry i ich unikalny klimat.Popularna Kudowa-Zdrój znana jest dzięki wodom mineralnym, Polanica wyróżnia się widokami – mnóstwo tu terenów zielonych i zalesionych wzgórz, Świeradów to przede wszystkim lecznicze wody i borowiny, a Duszniki słyną ze słabo zmineralizowanych wód hipotermalnych. Wędrówki w Sudetach mogą być więc okazją, by skorzystać z dobroczynnego działania naturalnych źródeł.

W regionie można podziwiać kilka przepięknych wodospadów, najbardziej znane to m.in. Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki (Szklarska Poręba), Wodospad Podgórnej i Wodospad Łomniczki w Karkonoszach, a także Wodospad Wilczki w Masywie Śnieżnika. Przyrodniczych atrakcji jest tu więcej – w Szklarskiej Porębie znajduje się szczególny głaz Chybotek, a w Karpaczu dziki wodospad i tajemniczy Biały Jar.

 

Zamek Książ w Wałbrzychu
  Zamek Książ w Wałbrzychu - Shutterstock

Historyczne ciekawostki

Sudety pełne są historycznych miejsc i zabytkowych budowli. Znajdują się tu liczne skalne labirynty i jaskinie, podziemne tunele dawnych sztolni i pozostałości kopalni, a także kompleksy zamkowe i pałacowe. Interesującym obiektem jest choćby kopalnia złota w Złotym Stoku – najstarsza taka w Polsce, oraz Zamek Książ w Wałbrzychu, czyli doskonale zachowany warowny zamek, trzeci co do wielkości w kraju.

Trudno w kilku słowach wymienić wszystkie możliwości, które czekają w Sudetach – to góry tak zróżnicowane, jak całe południe Polski, dlatego warto poznać bliżej tę fascynującą okolicę.


Zarezerwuj nocleg w Sudetach korzystając z internetowej wyszukiwarki noclegów i wybierz się w niezwykłą podróż!

 

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Góry fas fa-mountain green

Propozycje naszych partnerów

Zobacz popularne miasta w regionie Sudetów

Oferta wczasów w Sudetach

Atrakcje turystyczne w Sudetach