Co warto zobaczyć w Tatrach?

Największe atrakcje Zakopanego i okolic

Morskie Oko
Morskie Oko, Dolina Rybiego Potoku, Tatry  - Shutterstock

Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Leżą na polsko-słowackiej granicy, na południu kraju, dokąd każdego roku przyciągają turystów chcących podziwiać popularne górskie szczyty i doliny. Cały Tatrzański Park Narodowy pełen jest niezliczonych atrakcji, wśród których największym uznaniem cieszy się oczywiście słynne Morskie Oko.

Zakopane, nazywane też perłą Tatr i zimową stolicą Polski, jest jednym z miast, o których słyszał chyba każdy – na liście polskich kurortów to kierunek bardzo chętnie wybierany, odwiedzany tłumnie i przez cały rok, niezależnie od panującej aury. Zimą gości narciarzy, latem spacerowiczów, ale zawsze tętni życiem i zdecydowanie nie jest celem dla tych, którzy cenią spokojne, puste rejony. Dokąd warto wybrać się w Tatrach?

Górskie wędrówki

W Tatrach znajduje się kilka kluczowych punktów na turystycznej mapie regionu. Wspomniane Morskie Oko tę mapę otwiera – największe polodowcowe jezioro w Polsce ściąga wielu odwiedzających, co w sezonie letnim skutkuje potężnym zatłoczeniem, ale widoki rozciągające się z tego miejsca rekompensują wszelkie niedogodności.

Dolina Kościeliska
  Dolina Kościeliska, Tatry - Shutterstock

To właśnie ze względu na krajobrazy turyści tak upodobali sobie Morskie Oko. Widać stąd wierzchołki Tatr Wysokich i najwyższy szczyt – Rysy. Leżące wśród lasów i gór jezioro oferuje również odpoczynek w schronisku, jednym z najbardziej rozpoznawalnych takich lokalizacji w kraju. Co więcej, trasa prowadząca do Morskiego Oka jest na tyle przystępna, że mogą się z nią zmierzyć nawet mniej doświadczeni piechurzy, którzy u celu odpoczną w czekającym na brzegu jeziora schronisku. Przebiega tędy kilka różnych szlaków turystycznych, w tym jeden prowadzący dookoła zbiornika. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej okolicy, możesz skorzystać z całodniowej wycieczki w Tatry i nad Morskie Oko – z przewodnikiem, który przeprowadzi Cię przez najważniejsze punkty drogi wiodącej do jeziora.

Prawie każdy, kto wybiera się w Tatry, rusza na spacer Doliną Kościeliską. Trasa prowadzi z Kir do schroniska zlokalizowanego u stóp góry Ornak, łącznie to ponad 5 kilometrów pieszej wędrówki, np. w ramach wycieczki w Tatry Doliną Kościeliską, podczas której doświadczony przewodnik opowie znacznie szerzej o wyjątkowym charakterze tatrzańskiej przyrody. Droga jest komfortowa i bezpieczna nawet dla najmłodszych, a w czasie spaceru można podziwiać tajemnicze jaskinie i skały. Niektóre z nich przyjęły kształt skalnych bram i okazały się na tyle charakterystyczne, że otrzymały swoje nazwy, np. Kantaka czy Racławicka. Część jaskiń udostępniono zwiedzającym. Szlak otaczają strome turnie i górskie polany, a na końcu Doliny mieści się schronisko Ornak.

Znane szczyty

Szlak na Giewont, Tatry
Szlak na Giewont, Tatry - Shutterstock

Zakopane i Tatry niezmiennie kojarzą się z tutejszymi szczytami – najbardziej znane wierzchołki to przede wszystkim Rysy (najwyższy szczyt w polskiej części pasma), Giewont i Gubałówka. Każdy z nich da się zdobyć pieszo, Gubałówka oferuje dodatkowo przejazd kolejką linową z miasta. Rysy to w rzeczywistości masyw o trzech wierzchołkach, środkowy z nich leży po polskiej stronie i sięga 2499 m n.p.m. Ze szczytu widać doliny, skalne ściany, Morskie Oko i Czarny Staw. Na Rysy prowadzą dwa szlaki – z Polski i Słowacji.

Kolejny z popularnych wierzchołków, Giewont, stał się już symbolem Zakopanego. To tak zwany Śpiący Rycerz, którego wznosząca się nad Kotliną Zakopiańską góra przypomina swoim kształtem. Na szczycie umieszczony został metalowy krzyż. Z Giewontem wiąże się kilka legend i opowieści, jest on również jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Tatrach i od lat zachęca do wspinaczki, choć – wbrew pozorom – bywa tu niebezpiecznie, szczególnie w niepogodę. Najniższym z wymienionych szczytów jest Gubałówka, bardzo popularna, bo odkrywająca wspaniałe widoki, w tym na leżące w dole Zakopane, Kasprowy Wierch i słowacką stronę Tatr. Z miasta na Gubałówkę prowadzi droga, którą można przejść lub pokonać korzystając z kolejki linowej. Na szczycie znajduje się sztuczna plaża, latem działa także zjeżdżalnia grawitacyjna.

Hala Gąsienicowa, Tatry
  Hala Gąsienicowa, Tatry - Shutterstock

Tatrzańskie atrakcje

Oprócz niewątpliwie spektakularnych krajobrazów i tego, co wiąże się z przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatry mają do zaoferowania znacznie więcej – to region turystyczny, przygotowany z myślą o odwiedzających, proponujący rozrywki i możliwości na każdą porę roku.

Odwiedź stolicę Tatr i poczuj prawdziwie górski klimat – atmosfera i kultura podhala są urzekające, a dostępne w okolicy baseny termalne to idealna okazja, by się zrelaksować i odetchnąć. Miasto poznasz podczas wycieczki połączonej z kąpielą w termalnych wodach. Po drodze zdążysz odwiedzić Gubałówkę, słynne Krupówki, prawdziwą góralską chatę i spróbujesz tradycyjnego oscypka.

Te i wiele innych atrakcji czeka na Ciebie w Tatrach, skorzystaj z internetowej rezerwacji noclegów i wybierz się w niepowtarzalną podróż!

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Góry fas fa-mountain green

Propozycje naszych partnerów

Oferta wczasów w Zakopanem

Atrakcje turystyczne w Tatrach