⛰️ Gdzie warto jechać na długi weekend majowy lub czerwcowy?

Panorama Jeziora Solińskiego

Połonina Caryńska w Bieszczadach
Połonina Caryńska w Bieszczadach

 

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią chęć podróżowania. Większość z nas w majowy weekend wybiera się na kilka dni w ciekawe rejony Polski.

Dużo osób ten weekend planuje spędzić poza domem, co często wiąże się z tłumami na szklakach, brakiem wolnych miejsc w hotelach, z kolejkami w restauracjach, a także olbrzymimi korkami na drogach. Co więc zrobić, żeby te kilka dni nie było męczącym wspomnieniem, tylko przyjemnymi, spokojnymi i dającymi odrobinę wytchnienia chwilami?

Poniżej przedstawiamy kilka mniej oklepanych opcji, które pozwolą Ci odpoczywać w ciszy, a także są świetną opcją na odgrycie czegoś nowego. 

 

Ciekawe pomysły na dłuższy weekend majowy lub czerwcowy:


Szlak Orlich Gniazd
  Szlak Orlich Gniazd - Shutterstock
 • Pierwszą propozycją jest szlak Orlich Gniazd liczący niecałe 200 kilometrów. Rozciąga się na dwa województwa, małopolskie i śląskie; jego początkiem jest Kraków, a kończy się na Częstochowie. To idealna opcja na dłuższy weekend, ponieważ w kilka dni możesz podziwiać piękno Krakowa, wybrać się na wycieczkę rowerową przygotowanym szlakiem, a także odwiedzić równie zachwycającą Częstochowę. Nocleg możesz z łatwością znaleźć zarówno w Krakowie jak i w Częstochowie, ale możesz się pokusić na przenocowanie w połowie drogi. A co czeka Cię ,,na trasie’’? Masę okazałych zamków – w Olsztynie, w Bobolicach, w Rabsztynie, w Mirowie, a także ruiny zamku usytuowanego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Podzamcze. Poza tym na pewno zainteresuje Cię Dolina Wiercicy-Złoty Potok, ruiny strażnicy w Ryczowie, czy Ojcowski Park Narodowy.

 

 • Szlak Orlich Gniazd
     Zamek w Cieszynie - Shutterstock
  Drugą opcją, ale równie ciekawą jest odwiedzenie graniczącego z Czechami Cieszyna. Miasto jest coraz częściej doceniane przez turystów stawiających na relaks i brak gwaru. Wybierając się do Cieszyna spokojnie możesz zarezerwować kilka dni, bo Cieszyn to nie tylko miasto, ale również piękne okolice. Warto zacząć od spaceru po pięknych uliczkach, które doprowadzą Cię do Rynku i Starego Miasta; to tu napijesz się wyśmienitej kawy i zjesz pyszny obiad. Odwiedź Wieżę Piastowską wraz z Rotundą, którą możesz kojarzyć z banknotu dwudziestozłotowego. Miejscem z bogatą przeszłością jest Wzgórze Zamkowe chętnie odwiedzane przez turystów, a także Zamek Cieszyn oraz Habsburski Pałac Myśliwski. Nie zapomnij o wstąpieniu do tutejszego browaru, który działa  od 1654 roku.

 

 • Z południa Polski czas przemieścić się na północny-zachód kraju, a mianowicie do Szczecinka. Co ciekawego miasto przygotowało dla turystów? Przede wszystkim bogactwa natury, a największym z nich jest jezioro Trzesiecko, które chętnie odwiedzane jest przez miłośników sportów wodnych, plażowania, a także wędkowania. Trzesiecko jest usytuowane w malowniczej okolicy – zabytkowy park miejski, bujny Las Klasztorowy, a także liczne ścieżki rowerowe. Jeśli chcesz połączyć jazdę na nartach z zabawą w wodzie postaw na nasty wodne, które są tu jedną z głównych i chętnie wybieranych przez turystów i miejscowych atrakcją. Zwolennicy leniuchowania znajdą dla siebie kilka plaż do dyspozycji, a dla fanów wędkowania wyznaczone są nieco spokojniejsze części jeziora. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 • Baseny termalne w Uniejowie
    Termy w Uniejowie - Shutterstock

  Uniejów dla większości z nas jest synonimem słowa ,,termy’’. Bez wątpienia termy są wizytówką tej miejscowości, jednak warto skupić się również na pięknej okolicy oraz na szerokim wachlarzu atrakcji. Uniejów jest spokojną miejscowością, idealną dla osób stroniących od gwaru. Samo miasto jest bardzo dobrze utrzymane i chwalone przez turystów pod względem zabudowy. Wybierz się na uroczy, pełen zieleni rynek w okolicach którego znajdziesz restauracje z pysznymi daniami. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia jest tutejszy Zamek, który oferuje noclegi w średniowiecznych komnatach, znakomitą kuchnię, dostęp do wieży widokowej, do parku linowego, a także możliwość organizowania większych imprez w historycznych pomieszczeniach. Chcąc wybrać się nieco dalej polecamy miejscowość Borysew, a mianowicie Zoo Safari z wieloma gatunkami zwierząt, a także Osadnik Gajówka, czyli turkusowe jezioro zwane również polskimi Malediwami. Nie zapomnij oczywiście o termach, które zapewnią zabawę zarówno najmłodszym jak i tym nieco starszym.

 

 • Ostatnim polecanym miejscem są Bieszczady – obszar dziki, mało odkryty, jednak coraz chętniej odwiedzany przez miłośników natury. Planując wyjazd na południowy-wschód Polski nie zapomnij zapakować wygodnych butów, bo Bieszczady to głównie piesze wycieczki. Zdobądź Płoninę Caryńską, Bukowe Berdo, Korbanię, czy Tarnicę i podziwiaj z góry niesamowite, malownicze i dziewicze widoki znajdujące się u Twych stóp. Jeśli jesteś fanem jazdy rowerowej na pewno nie zabraknie Ci tutaj ciekawych szlaków od najłatwiejszych po te nieco trudniejsze – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dla fanów plażowania i kąpieli wodnych polecamy Jezioro Solińskie, które pozwoli Ci przenieść się z Bieszczad nad morze. Nie zapomnij oczywiście o przepysznej, wyjątkowej kuchni wschodniej, która zachwyci Cię dziczyzną, rybami, a także tajemniczo brzmiącymi warenykami hryczanymi.
   

Dojazd wlasny la la-car purple Wczasy

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegowa w Polsce i na świecie

Oferta wczasów w Polsce i za granicą

Atrakcje turystyczne w Polsce