Kliknij i wybierz się do Krakowa

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Krakowie

Kraków

Kraków - magiczne miasto, które przyciąga jak magnes

Zamek Królewski na Wawelu

Poznaj miasto

Kraków przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miasto w Polsce. Jako jej dawna stolica, ma bogatą historię i kulturę. Rynek jest centralnym punktem Starego Miasta i największym średniowiecznym rynkiem w Europie. To nowoczesne miasto z klimatem dawnej, tradycyjnej Polski.

Metropolia leży w południowej części Polski nad rzeką Wisłą. Znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To drugie największe pod względem powierzchni i ludności miasto kraju. Ma 326,85 km² powierzchni, a liczba ludności wynosi około 780 tysięcy. Jest to centrum kulturalne, edukacyjne, naukowe, gospodarcze, usługowe i turystyczne.

Kraków wraz z województwem małopolskim jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski. Zachwyca pod względem architektury, zabytkowej zabudowy, kultury, ale także życia nocnego. Organizowanych jest tu wiele imprez i festiwali. Jest to także doskonała baza wypadowa do zwiedzenia Tatr czy innych atrakcji regionu.

Bazylika Mariacka na Rynku Głównym w Krakowie

Co warto zobaczyć?

W Krakowie na wspaniałe zabytki i piękną architekturę natrafisz na każdym kroku. Głównymi miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić to Stare Miasto, Wawel i Kazimierz, które wraz ze Stradomiem są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tutaj 136 kościołów oraz zakony, m.in. kamedułów czy benedyktynów. Jest też 70 muzeów, kilkanaście teatrów oraz Opera Krakowska i Filharmonia im. Karola Szymanowskiego. Warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną KrakowCard, która umożliwia wstęp do 40 muzeów i atrakcji oraz nielimitowane korzystanie z transportu autobusami i tramwajami.

Stare Miasto to najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Głównymi zabytkami krakowskiej starówki są usytuowane na Rynku Głównym: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan. Jednym z najsłynniejszych symboli Krakowa jest hejnał z wieży Mariackiej. Stare Miasto przetrwało niezmienione od czasów średniowiecza.

Wawel jest wizytówką Krakowa. Na wzgórzu znajduje się Zamek Królewski oraz bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Odwiedzić można także Smoczą Jamę, aby poznać legendę o Smoku Wawelskim.  W naszym portalu można nabyć bilet do Katedry, gdzie zobaczysz m.in. miejsce pochówku polskich królów i słynny dzwon Zygmunta. 

Kazimierz to historyczna żydowska dzielnica Krakowa. Przed II wojną światową w mieście mieszkało ponad 64 tysiące Żydów. Znajdują się tu mi.in.liczne synagogi i kościoły oraz Plac Wolnica wraz z ratuszem. Obecnie Kazimierz tętni życiem kulturalnym i artystycznym. Ulica Józefa jest jedną z najbardziej klimatycznych w Krakowie, gdzie czuć ducha dawnych czasów.

Jeżeli lubisz zwiedzać muzea, to też się nie zawiedziesz. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się słynny obraz Leonarda da Vinci – Portret damy z gronostajem. Są również liczne muzea tematyczne, m.in. Żydowskie Muzeum Galicja czy Muzeum Archeologiczne. Ciekawą opcją jest wycieczka do Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Poznasz m.in. historię jej założyciela, który ocalił w czasie II wojny światowej życie wielu Żydów. Jeżeli chcesz poznać bliżej historię holocaustu, możesz wybrać się do Auschwitz-Birkenau. 

Bryczka w centrum Krakowa

Gdzie szukać rozrywki?

Spacer po Krakowie sam w sobie jest atrakcją, podczas którego da się poczuć ducha dawnych lat, ale jednocześnie na każdym kroku znajdują się współczesne udogodnienia. Jest tu wiele klimatycznych restauracji, kawiarni czy pubów, gdzie smacznie zjesz i miło spędzisz czas. Warto odwiedzić miasto podczas licznych festiwali i  imprez, takich jak pochód Lajkonika. Nie zawiedzie Cię także życie nocne z licznymi klubami. Będąc tutaj koniecznie spróbuj obwarzanka - to najsłynniejszy jadalny symbol Krakowa.

W Krakowie masz możliwość wspiąć się na szczyt któregoś z pięciu kopców. Najsłynniejszy z nich to Kopiec Kościuszki, gdzie zobaczysz zabytkowy XIX-wieczny fort. Rozciąga się stąd wspaniała panorama miasta i okolicy. Kolejnym sposobem spędzenia czasu bliżej natury to rejs po Wiśle. Można zobaczyć miasto z innej perspektywy relaksując się na pokładzie statku.

Jest to dobra baza wypadowa do zwiedzenia innych miejsc. Można wybrać się w Tatry czy odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Znaną i wyjątkową atrakcją jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Obiekt powstał już w średniowieczu. Składa się z dziewięciu poziomów, z których najgłębszy sięga 327 metrów pod ziemię. Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje 20 komór, 800 schodów, 2,2 km chodników.

Krakowskie Sukiennice

Dzieje Krakowa

Kraków to jedno z najstarszych miast Polski. W średniowieczu jednym z najstarszych grodów w plemiennym państwie Wiślan był Wawel. Około 990 roku gród znalazł się w granicach państwa piastowskiego i został jedną z głównych siedzib królestwa. Od około 1000 roku w Krakowie znajdowała się siedziba biskupstwa, a za panowania Kazimierza Odnowiciela stał się główną siedzibą książęcą.

W okresie rozbicia dzielnicowego Kraków był siedzibą księcia seniora, jednakże z czasem książęta krakowscy stracili zwierzchnictwo nad innymi władcami piastowskimi. W 1320 roku  w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Łokietka. Od tego czasu, aż do 1734 roku, Kraków był miejscem koronacji królów Polski.

Po unii polsko-litewskiej i powstaniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów centrum kraju powoli przesuwało się w kierunku Warszawy. W 1655 roku miasto po raz pierwszy zostało zniszczone przez obce wojska. Przez kolejne lata znajdowało się pod atakiem m.in.:  pruskim, szwedzkim, austriackim i rosyjskim. 24 marca 1794 na rynku krakowskim przysięgę Narodowi złożył naczelnik Tadeusz Kościuszko rozpoczynając tym samym powstanie.

6 sierpnia 1914 roku to właśnie z Krakowa wyruszyła I Kompania Kadrowa z Józefem Piłsudskim na czele. Było to pierwsze polskie wojsko od czasów rozbiorów Polski. 28 X 1918 powstała Polska Komisja Likwidacyjna z Wincentym Witosem na czele i przejęła pełnię władzy w mieście. W czasie II wojny światowej znajdował się pod okupacją Niemiec. W okresie powojennym Kraków szybko się rozwijał. W 2000 roku uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Wybieram podróż do:

Krakowa

Lot z Warszawy do Krakowa trwa niecałą godzinę. PLL LOT oferują bilety kilka razy dziennie, 7 dni w tygodniu z Warszawy i Gdańska. Bilet w obie strony kosztuje średnio 200 - 300 zł. Międzynarodowy port lotniczy położony jest 11 km na zachód od centrum Krakowa.
Do Krakowa kursuje Leo Express oraz FlixBus. FlixBus ma bardzo bogatą ofertę biletów autokarowych w atrakcyjnych cenach, dlatego warto to sprawdzać na bieżąco w naszym portalu.
Kraków ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Są tu hotele, także te luksusowe, pensjonaty, apartamenty czy kwatery prywatne. Obiekty są wyposażone w wi-fi. Przy wcześniejszej rezerwacji, można często sporo zaoszczędzić.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Krakowa

Dla biznesu
Popularne hotele w Krakowie
Spotkanie biznesowe w Krakowie, to sama przyjemność. Zarezerwuj przejazd i wybierz komfortowy nocleg w naszym portalu. Tylko w samym Krakowie, posiadamy bazę ponad 1000 miejsc noclegowych.
Dla Turystów
Atrakcje turystyczne Krakowa
W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się tu nudzić. Mało tego, turyści wracają po więcej wrażeń. Sprawdź w naszym serwisie atrakcje turystyczne Krakowa. Dzięki wcześniejszemu zakupowi możesz cieszyć się zwiedzaniem bez stania w długich kolejkach.