Wczasy na Formenterze

Formentera - Promienna Wyspa szerokich plaż

Es calo d'es mort
Es calo d'es mort, Formentera, Baleary - Shutterstock

Formentera należy do Balearów, które wliczają się w obszar Hiszpanii i mimo coraz większej sławy wyspa jest nadal w cieniu imprezowej Ibizy i kolorowej Majorki. Wyspa usytuowana jest na wodach Morza Śródziemnego, a swoich gości przyciąga słońcem, ciepłem, a także malowniczymi widokami. Jest to wyjątkowe miejsce, ponieważ nadal przewagę nad człowiekiem ma natura, w którą mieszkańcy starają się nie ingerować. Wybierając Formanterę możesz liczyć przede wszystkim na piękne wybrzeże, które oferuje niezliczone, okazałe i zachwycające plaże. 

Zachwycaj się tutejszymi daniami w lokalnych tawernach oferujących bogactwo morza. Dla fanów rozrywki i nocnego życia mamy również miejsca godne odwiedzenia - Es Pujos, stolica, czyli tzn. San Francisco, La Savina lub po prostu rejs na pobliską Ibizę. Zakochaj się w dziewiczej, pięknej, dzikiej, pełnej roślinności i natury Formenterze, a na pewno wrócisz tu nijednokrotnie.


Poznaj najciekawsze miejsca na Formenterze


Zatoka Formentera, Baleary - Shutterstock
  Wioska rybacka Formentera, Baleary - Shutterstock
  • Niejednokrotnie można się spotkać ze zdaniem, że Formentera nie posiada atrakcyjnych dla turystów miejsc. Co prawda nie znajdziesz tu wielu zabytków jak na Majorce, czy też imprez i dyskotek jak na Ibizie, ale na pewno nie zawiedziesz się widząc tutejsze plaże. I to właśnie na niekończące plaże kładziemy nacisk, bo Formentera posiada bardzo różnorodną linię brzegową. Wiele plaż można śmiało nazwać rajskimi – biały, delikatny piasek, wielki obszar, spokój i dzikość natury. Jeśli taka wakacyjna opcja jest zdecydowanie dla Ciebie, to już wiesz jaki kierunek wybrać na następną podróż. Odpoczywaj, opalaj się, a także wykąp w turkusowych wodach Morza Śródziemnego, a także nurkuj i uprawiaj przeróżne sporty wodne. Zdecydowanie polecamy następujące plaże: Platja de Migjorn, Cala Saona, Playa es Pujols, a także Playa de Ses Illetes.

 

  • Pozostając w klimacie natury i bogactwa jakie daje nam Formentera proponujemy odwiedzenie okazałych, robiących wrażenie salin. Wybierając się na północ wyspy koniecznie zobacz ten krajobraz na własne oczy; dwa jeziora niegdyś były wykorzystywane do wydobywania soli, jednak w obecnym czasie jest to jedynie, albo aż obszar należący do rezerwatu przyrody. Estany des Prix i Estany Pudent to dom dla przeróżnych gatunków roślinności, których nie sposób spotkać w innych zakątkach świata. Poza tym warto wspomnieć, że prócz feerii kolorów saliny są miejscem idealnym na zrelaksowanie i na pewno nadają się jako tło dla miłośników zdjęć. Nic więc dziwnego, że obszar został doceniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

  • Zabytkowy kościół w Sant Francesc Xavier na Formentera
      Zabytkowy kościół w Sant Francesc Xavier na Formenterze - Shutterstock
    Czas na poznanie serca wyspy, czyli jej stolicy - Sant Francesc de Formentera, zamiennie nazywane Sant Francesc Xavier, a nawet balearskim San Francisco. Sama miejscowość zachwyca pięknem przyrody, ale także zabudową, którą można podziwiać podczas przechadzania się uliczkami. Głównym miejscem spotkań i najbardziej popularnym miejscem jest plac przed malowniczym kościołem z XVIII wieku. To w tych okolicach możesz poczuć prawdziwy klimat Formentery, zobaczysz codzienne życie mieszkańców, a także będziesz miał okazję na zakupienie tutejszych wyrobów. Czym bliżej wieczora, tym miasto robi się głośniejsze – dla miłośników muzyki, tańca, lub po prostu wypicia drinka znajdą się liczne bary, restauracje, a także kluby. 

 

  • Będąc w tak bliskiej okolicy Ibizy, wielkim błędem byłoby nie odwiedzenie najsławniejszej z wysp. Ibiza jest świątynią dla turystów spragnionych imprez, zabawy całą dobę i niespotykanego, radosnego klimatu. Warto choć na jeden dzień wybrać się na rejs z dużo spokojniejszej Formentery właśnie na Ibizę. Z jednej na drugą wyspę dopłyniesz w niecałą godzinę. Podziwiaj piękne widoki, błękit wód, a także najpiękniejsze miejsca na Ibizie. Poznaj tutejsze zabytki, restauracje, kluby, bary, a także rajskie plaże; doświadcz głośnej imprezy na plaży, zjedz pyszne lokalne dania, napij się orzeźwiającego drinka i naciesz się niecodzienną atmosferą. Wracając na Formenterę, przy odrobinie szczęścia, uda Ci się podziwiać zachód słońca z innej niż zwykle perspektywy.

 

Panorama zatoki, Formentera, Baleary - Shutterstock
  Panoramiczny widok zatoki na Formenterze , Baleary - Shutterstock
  • Czas na ostatni, ale równie istotny podpunkt, którym jest wyśmienita, balearska kuchnia. Wybierając wakacyjną destynację warto zapoznać się z kulturą i zwyczajami mieszkających tam osób, a kultura to także tradycja, nie tylko ta mówiąca o zwyczajach, ale także o regionalnej kuchni. Chcąc spróbować tutejszych dań nastaw się na aromatyczne dania stworzone ze świeżych produktów, zerwanych prosto z krzaka lub dopiero co wyłowionych. Ale do rzeczy – polecamy spróbowanie charakterystycznego tumbet, mieszanki ziemniaków, bakłażanów, cukinii i pomidorów podsmażanych, a następnie pieczonych w piecu. Sobrasada, porcella, cordonices con higos, czy escalmudas to tylko nieliczne z wielu dań, które naprawdę warto, a nawet trzeba zjeść będąc na Formenterze. Spróbuj pa amb oil, czyli aromatycznego, piekarskiego dzieła sztuki. Dla miłośników słodkości mamy również propozycję, a mianowicie migdałowe ciastka lub ensaimadas amb camel, słodkości w których zdecydowanie dominuje smak cynamonowy. 
Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Wycieczki fas fa-map-marked blue

Propozycje naszych partnerów

Oferta wczasów i wycieczek na Formenterę

Atrakcje turystyczne na Formenterze