Wczasy na Lesbos

Lesbos - grecka wyspa poezji lirycznej

Agios Ermogenis, Lesbos, Grecja
Agios Ermogenis, Lesbos, Grecja - Shutterstock

Lesbos jest jedną z wysp greckich usytuowanych na wodach Morza Egejskiego. Nazywana jest potocznie Wyspą Miłości Kobiet, a także jest jednym z najbardziej ,,literackich’’ kierunków, to tutaj powstała poezja liryczna. Wyspa może się kojarzyć z mieszkającą tam w przeszłości Safoną, wybitną poetką, której wiersze są popularne do dnia dzisiejszego. 

Co przyciąga turystów na Lesbos? Oczywiście gorący klimat, piękne, piaszczyste plaże, turkusowe morze oraz bogactwo natury. Lesbos jest spokojną wyspą, która pozwoli Ci na zwolnienie tempa i zrelaksowanie się. Jeśli jesteś fanem sztuki, kochasz historię oraz zabytki – gwarantujemy, że zakochasz się w tym miejscu. Ponadto kolejnym i zachęcającym plusem jest kuchnia - potrawy, które tutaj spróbujesz na pewno Cię zachwycą; spróbuj świetnie przyrządzonych owoców morza, typowo greckich tzatzików, a także słodką baklawę w połączeniu z przepysznym greckim winem. To wszystko oferuje Ci ta piękna, oblana słońcem wyspa. 


Poznaj 10 najciekawszych miejsc na Lesbos


'Skamieniały las" na wyspie Lesbos
  "Skamieniały las"  Sigri, Lesbos, Grecja - Shutterstock
 • Skamieniały las jest chyba jedną z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Wiele milionów lat wstecz na obszarze około 150 kilometrów kwadratowych znajdował się subtropikalny las, który z dnia na dzień został pokryty lawą. Po erupcji wulkanu nastąpiły obfite deszcze, które w połączeniu z lawą dały efekt, który możemy oglądać na terenie lasu wpisanego na listę informacyjną światowego dziedzictwa UNESCO.  

 

 • Będąc na Lesbos obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest stolica, czyli malownicza Mitylena. Chcielibyśmy skupić się na prawdziwej perle tej miejscowości, a mianowicie twierdzy Mityleny. Dla kogo jest akurat ta atrakcja? Dla miłośników historii, sztuki, architektury i piękna. Zamek góruje nad miastem i nie sposób go pominąć; jego przeszłość sięga czasów bizantyjskich, a jego zastosowaniem była głównie ochrona serca miejscowości.

 

Ersoesos
  Skala Eressos, Lesbos, Grecja - Shutterstock
 • Eressos to klimatyczne, turystyczne miasteczko w którym przywitają Cię uśmiechnięci, pomocni i gościnni mieszkańcy. Miejscowość mimo typowo turystycznego zastosowania jest zaskakująco niedroga, dlatego warto wziąć pod uwagę akurat ten mini-kurort. Złocista, obszerna plaża jest na wyciągnięcie ręki, a bogactwo flory zachwyca na każdym kroku. Ważnym punktem na mapie Eressos są mokradła w których stacjonują żółwie uwielbiające panujący tu klimat. 

 

 • Sklepy, sklepiki, stragany, czyli miejsca pełne skarbów morza, a także tych wytworzonych przez człowieka. Zacznijmy od skarbów morza, naprawdę warto spróbować świeżą, odpowiednio doprawioną i podaną sardynkę, która nigdzie nie będzie Ci tak smakować jak tutaj. Skupiając się innej grupie produktów na pewno polecamy spróbowanie tutejszych serów, kefirów, soczystych owoców oraz wysokoprocentowego ouzo. 

 

 • Portowa tawerna na wyspie Lesbos
    Portowa tawerna na wyspie Lesbos, Grecja - Shutterstock
  Petra jest urokliwym kurortem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Centrum miejscowości jest typowo turystyczna – pełno tu tawern, sklepików, barów i miejsc rozrywki. Jednak dla turystów, którzy nie gustują w głośnych, gwarnych miejscach proponujemy obrzeża miejscowości, które oferują całkiem inny klimat; spokój, cisza i relaks, tak najprościej ująć w słowa nieco mniej komercyjne obszary miasta. Miejscowość jest dla każdego, a jego piękno zachwyca coraz większą rzeszę gości.

 

 • Czas na opcję dla osób ceniących swoje zdrowie fizyczne, ale dzięki możliwości relaksu również psychiczne. Lesbos słynie z leczniczych, gorących źródeł odpowiedzialnych za poprawienie kondycji Twojej skóry i ciała – są szczególne polecane dla osób borykających się z problemami reumatycznymi. Największe i najchętniej odwiedzane źródła znajdują się w Skala Thermi, Karini, Lisvori, Gera Bay, Polichnitos i Eftalou.

 

Sigri na wyspie Lesbos
  Sigiri, Grecja - Shutterstock
 • Gratką dla miłośników ornitologii, a także dla osób lubiących po prostu piękno natury są liczne obszary mokradeł, które są domem dla wyjątkowych, rzadko spotykanych ptaków. Wybierz się w okolice Polychnitos, Zatoki Kalloni, Evergetoula, czy wcześniej wspomnianengo Eressos i podziwiaj przeróżne odmiany ptaków – czarny i biały bocian, kulon, trznadel czarnogłowy, żołna, różowy flaming, avocet, shelduck rumiany oraz kilkaset innych gatunków.

 

 • W Sigri zakochasz się od pierwszego wejrzenia – urocze domki ułożone na lekkim wzgórzu w sąsiedztwie morza i mini-portu są wyjątkowym widokiem. Miejscowość szczyci się w głównej mierze jednym z zabytków, a mianowicie zamkiem tureckim zbudowanym w 1746 roku z polecenia sułtana Mehmeta. Sigri poza tym jest miejscem przyjaznym turystom; znajdziesz tu szeroki wybór hoteli, restauracji, sklepików, straganów, barów i miejsc wartych zobaczenia jak Muzeum Historii Naturalnej, czy Kościół Agia Triada.

 

Plaża Chrousos niedaleko Mesotopos
 Plaża Chrousos niedaleko Mesotopos na Lesbos - Shutterstock
 • Wakacje na jednej z greckich wysp kojarzą się z ciepłem i słońcem, a to jest równoznaczne dla wielu osób ze spędzaniem czasu na plaży. A plaż jest tu pod dostatkiem. Różnią się otoczeniem, podłożem i klimatem. Na pewno każdemu turyście polecamy dziewiczą, niekomercyjną plażę Agios Stefanos, która pozwoli Ci się zrelaksować w okolicy gaju oliwnego. Jeśli nie przeszkadza Ci większa ilość turystów polecamy piękną i popularną plażę w Petrze, która zachwyca czystością wody i kolorem piasku. 

 

 • Agiasos jest kolejną miejscowością, którą trzeba zapisać na listę miejsc godnych odwiedzenia. Niewielka miejscowość usytuowana została w wyjątkowo malowniczym miejscu – domki wybudowane są na delikatnym zboczu góry Olimp. Otoczenie jest pełne zieleni, której zdecydowana większość to sosny oraz drzewka oliwne. W miasteczku ujrzysz typową dla wyspy zabudowę, a także urocze, wąskie uliczki prowadzące do niejednej restauracji i kawiarni. To świetny wybór dla fanów ciszy i spokoju.
Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange Wycieczki fas fa-map-marked blue

Propozycje naszych partnerów

Oferta wczasów i wycieczek na Lesbos

Atrakcje turystyczne na wyspie Lesbos