Wczasy na Mauritiusie

Mauritius - rajska wyspa

Biała piaszczysta plaża na Mauritiusie
Biała piaszczysta plaża na Mauritiusie - Shutterstock

Mauritius to państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Należy do archipelagu Maskarenów. Stolica i największe miasto to Port Louis. Sama wyspa ma 61 km długości i 47 km szerokości. Plaże należą do najpiękniejszych na świecie, gdzie można schronić się w cieniu tropikalnych palm. Dookoła wyspy znajduje się fantastyczna, dobrze zachowana rafa koralowa, co sprawia, że panują tu idealne warunki do nurkowania. Miłośnicy sportów wodnych czy golfa też będą zachwyceni. Ale to nie wszystko. Trekking po egzotycznych górzystych terenach to kolejna atrakcja wyspy.

Mauritius to kosmopolityczna wyspa, gdzie wschód spotyka się z zachodem. Mieszkańcy tworzą swoistę mieszankę kulturową, co jest efektem kolonialnej przeszłości. Efektem zróżnicowania etnicznego są liczne obchodzone święta, takie jak hinduskie Holi, chrześcijańskie Boże Narodzenie, muzułmańskie Muharram czy Chińskie Święto Wiosny.


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Mauritiusa:


Biała piaszczysta plaża i góra Le Morne Brabant
   Biała piaszczysta plaża i góra Le Morne Brabant - Shutterstock
 • Plaże  - Mauritius kojarzy się z egzotyczną przyrodą, białymi plażami, lazurowym oceanem i rafą koralową. I taki właśnie jest - pełen przepięknych plaż, gdzie można błogo leniuchować, ale też aktywnie spędzać czas. Do najpiękniejszych zaliczają się m.in. Belle Mare, Pointe d'Esny, Trou d'Argent, Le Morne, Mont Choisy, Tamarin Bay i wiele innych. Najbardziej znana i charakterystyczna jest plaża Le Morne, położona u stóp góry Le Morne Brabant.

 

 • Port Louis - jest to stolica i największe miasto kraju nad Oceanem Indyjskim, na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Fort Williams i Fort George bronią dostępu do Port Louis. Jego wielokulturowość ma swoje odzwierciedlenie w architekturze, gdzie tradycja przeplata się z wpływami kolonialnymi. Charakterystycznymi obiektami są budynki z XVII wieku, meczet Jummah, katedra św. Jakuba, indyjska świątynia Tamilów czy chińska Pagoda, będąca to centralnym elementem Chinatown Port Louis. Od wieków jest to miasto artystyczne przyciągające wielu malarzy czy pisarzy. Chcąc bliżej poznać historię wyspy warto odwiedzić Blue Penny Museum. Stolica może poszczycić się promenadą Caudan Waterfront z licznymi restauracjami, kawiarenkami, kinami czy klubami.

 

Ogród Botaniczny Pamplemousse
  Ogród Botaniczny Pamplemousse - Shutterstock

 • Ogród Botaniczny Sir Seewoosagura Ramgoolama - ten bajeczny ogród znajduje się w pobliżu stolicy Mauritiusa. Powszechnie znany jest jako jako Ogród Botaniczny Pamplemousses. Założony został w 1736 roku, co czyni go najstarszym takim obiektem na półkuli południowej. Jest to popularna atrakcja, chętnie odwiedzana przez turystów. Nic dziwnego, urodą dorównuje Kew Gardens w Londynie. Zobaczyć tu można bogactwo flory, od gigantycznych lilii wodnych, 80 gatunków palm po piękne hebanowce, baobaby czy drzewa cynamonowe. Ogród jest domem dla licznych kolorowych ptaków, stada jeleni czy wielkich żółwi. Bogactwo tego miejsca zachwyci każdego.

   

 • Wyspa Ile Aux Benitiers - jest to mała wyspa w południowo-zachodniej części Mauritiusa. Jej nazwa pochodzi od muszli, które tutaj występują. Mogą one osiągać wielkość nawet jednego metra. Podczas wycieczki na Ile Aux Benitiers można spotkać delfiny, a pływanie z nimi to niesamowita przygoda. Wokół wyspy jest wiele małych piaszczystych plaż oraz rozciąga się widok na słynną górę Mont Brabant. Laguna przy wyspie Ile Aux Benitiers zachwyci każdego.

   

Wodospady Tamarin na Mauritiusie
  Wodospady Tamarin na Mauritiusie - Shutterstock

 • Wodospady Tamarin - ta malownicza atrakcja leży w południowo-zachodniej części wyspy. Jest to kaskada 7 wodospadów na rzece Tamarin w otoczeniu dziewiczej przyrody. Wspaniała lokalizacja wodospadów oferuje zapierające dech w piersi widoki. Wędrówka przez las deszczowy zapewni wiele wrażeń. Można wejść tylko na pierwszy wodospad albo przeznaczyć cały dzień, aby zobaczyć wszystkie z bliska. Jest to ciekawa wycieczka.

   

 • Park Narodowy Black River Gorges - to królestwo dzikiej przyrody i jedna z największych atrakcji wyspy. Znajduje się w południowo-zachodniej części Mauritiusa. Wyznaczonych jest tu około 60 kilometrów szlaków. Park chroni lasy deszczowe oraz endemiczne gatunki roślin i zwierząt, takich jak Pteropus niger, czyli latający lis Mauritiusa. Jest to najlepsze miejsce do trekkingu na wyspie. Krajobraz jest zróżnicowany, od lasu przez bagienne wrzosowiska po wodospady i wąwozy okalające Czarną Rzekę. Widok na wodospad Alexandra zapiera dech w piersi.

   

Turkusowe jeziorko Grand Bassin, Mauritius - Shutterstock
  Turkusowe jeziorko Grand Bassin, Mauritius - Shutterstock

 • Rezerwat Chamarel "Siedmiu Kolorów Ziemi" - na zachodzie wyspy, w pobliżu miejscowości Chamarel znajduje się niezwykły cud natury i ikona Mauritiusa, czyli - tzw. ziemia siedmiu kolorów. Miejsce zachwyca odwiedzających z całego świata. Poszczególne "grzbiety" mienią się podobno blisko 40 odcieniami żółci, czerwieni czy jasnego fioletu. Uzależnione jest to od pory dnia czy wilgotności powietrza. Dookoła przygotowane są trasy widokowe. W pobliżu znajduje się wodospad Chamarel. Kolejną atrakcję w okolicy jest Fabryka Rumu, gdzie można degustować jego różne odmiany.

 

 • Ganga Talao, czyli Grand Bassin - w sercu Mauritiusa, w ustronnym górskim obszarze w dzielnicy Savanne leży kresowe jezioro. Droga do niego wiedzie przez Park Narodowy Black River Gorges. Na jego brzegu znajduje się kompleks świątyń oraz majestatyczny miedziany posąg Shivy z trójzębem. Jest to najwyższy pomnik na wyspie i ma 33 metry wysokości. Jest to magiczne miejsce, gdzie poczujesz się jak w Indiach. Każdego roku odbywa się tutaj hinduski festiwal Maha Shivaratri.

 

Le Morne Brabant, Mauritius
  Le Morne Brabant, Mauritius - Shutterstock

 • Rochester Falls - jest to dość popularny wodospad, zlokalizowany w dzielnicy Savanne zaledwie 2,5 kilometra od miejscowości Souillac. Egzotyczna sceneria tego miejsca często pojawia się w produkcjach Bollywood. Wodospad ma wysokość 10 metrów i jest bardzo szeroki. Woda spływa kaskadami po prostokątnych skałach przypominających kamienne organy. Otoczenie dżungli potęguje niezwykłość tego obszaru, które zdecydowanie warto odwiedzić.

 • Le Morne Brabant - Półwysep Le Morne Brabant to najdalej wysunięty na południowy-zachód obszar i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Mauritiusa. Na tym terenie wznosi się góra o tej samej nazwie o wysokości 556 m n.p.m. Jest to cel wędrówek wielu turystów. Bazaltowa góra pełna jest jaskiń i nawisów skalnych. Widoki ze szczytu są oszałamiające. W 2008 roku półwysep wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

   

 
Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green All inclusive fas fa-gifts dark-mint

Propozycje naszych partnerów

Tanie loty na Mauritius

Mauritius - oferta wczasów i wycieczek

Atrakcje turystyczne na Mauritiusie