Wczasy na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka - wyspiarski raj czeka na odkrycie

Miasto Mindelo w Sao Vicente na Cape Verde
Miasto Mindelo w Sao Vicente, Wyspy Zielonego Przylądka - Shutterstock

Wyspy Zielonego Przylądka (Cape Verde) to państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim. Archipelag o kształcie podkowy położony jest około 450 km na zachód od wybrzeży Afryki. Składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek. Wyróżnić można Wyspy Zawietrzne usytuowane na północy oraz Podwietrzne, czyli wulkaniczne na południu. Pierwsze słyną z piaszczystych plaż, a drugie z klifowej linii brzegowej. Główną wyspą jest Santiago, gdzie mieszka ponad połowa ludności państwa. Turystyka skupia się najczęściej na wyspach Sal i Boa Vista. Najważniejszymi miastami z kolei są Praia i Mindelo. Archipelag słynie z białych dziewiczych plaż, lazurowego oceanu, pięknej rafy koralowej, wspaniałych gór i zielonych dolin. Wizytówką kraju jest wszechobecna muzyka.

Wyspy Zielonego Przylądka położone na wodach Oceanu Atlantyckiego kuszą pięknem, bogactwem przyrody i różnorodnym krajobrazem. Prosta i zdrowa kuchnia znana jest ze świeżych owoców morza. Można wypoczywać na różne sposoby, od błogiego relaksu na rajskich plażach czy górskich wędrówek, po takie sporty wodne jak windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie. Wyspy nazywane są “szczęśliwymi”. Czy naprawdę można spędzić tam szczęśliwy i udany urlop? Przekonaj się sam!


Poznaj TOP 10 miejsc wartych odwiedzenia na Cape Verde


Praia w Santiago - Stolica Wysp Zielonego Przylądka
  Praia w Santiago - Stolica Wysp Zielonego Przylądka - Shutterstock
 • Stolicą i jednocześnie największym miastem Republiki Zielonego Przylądka jest Praia, położona na południu wyspy Santiago. Stanowi port handlowy i rybacki. Centrum z kolonialną architekturą wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół dzielnicy Plato skupiają się takie zabytki jak Pałac Prezydencki, kościół Nossa Senhora da Graca i Palacio da Cultura. Miejski bazar przyciąga przeróżnymi egzotycznymi owocami i pamiątkami. Warto odwiedzić latarnię morską Dona Maria Pia. Miasto posiada ładne plaże, a z miejskich murów można podziwiać panoramę stolicy i piękną okolicę. Jest to dobra baza do zwiedzenia reszty wyspy.

 

 • Ribeira Grande, przemianowane na Cidade Velha pod koniec XVIII wieku jest najstarszym miastem Republiki Zielonego Przylądka założonym w 1462 roku oraz pierwszym europejskim miastem kolonialnym w strefie zwrotnikowej. Położone jest na wyspie Santiago. Posiada ciekawą historię wartą poznania. Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie swoich wojaży Ribeira Grande odwiedzili m.in. Krzysztof Kolumb i Vasco da Gama. Obecnie jest to miasto rybackie. Miejscami wartymi zobaczenia są Kościół Nossa Senhora do Rosario, ruiny kościoła São Francisco i katedry, Fort Świętego Filipa oraz Pelourinho – pręgierz do karania niewolników.

 

 • Park Serra Malagueta na wyspie Santiago
     Park Serra Malagueta na wyspie Santiago - Shutterstock
  Park Przyrody Serra Malagueta leży na północy wyspy Santiago. Chroni pasmo górskie o tej samej nazwie. Na tym obszarze jest wyznaczonych kilka szlaków o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. To najbardziej zielone miejsce na wyspie zachwyca bogatą lokalną florą i fauną. Wycieczka po parku gwarantuje piękne widoki na góry i zielone doliny. Można podziwiać plantacje bananów i trzciny cukrowej. Na terenie parku znajdują się osady z rdzennymi mieszkańcami. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i wycieczek górskich.

 

 • Najwyższy szczyt wyspy Santiago to Pico da Antónia. Ma wysokość 1392 m n.p.m. Góra położona jest w środkowej części wyspy na terenie chronionego obszaru, czyli Parku Przyrody da Serra do Pico de Antónia. W granicach parku można zobaczyć uprawy eukaliptusa, kawy, fasoli i kukurydzy. Zdobycie góry zajmuje kilka godzin. Ze szczytu rozciąga się piękny panoramiczny widok na dolinę São Jorge.

 

 • Santa Maria na wyspie Sal w Republice Zielonego Przylądka
    Santa Maria na wyspie Sal w Republice Zielonego Przylądka - Shutterstock
  Wyspa Sal to jeden z głównych ośrodków turystycznych z pięknymi plażami oraz raj dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie. Podwodne groty skalne czy wraki zatopionych statków przyciągają chętnych jak magnes. Oprócz tego są tu pola golfowe, korty tenisowe czy boiska do siatkówki. Jest to najstarsza wyspa archipelagu z głównym międzynarodowym portem lotniczym. Sal oznacza sól, ponieważ do tej pory na wyspie wydobywa się ten surowiec. W Pedra de Lume znajdują się zdrowotne saliny stanowiące atrakcję turystyczną. Najważniejszym centrum turystycznym z wieloma kurortami jest miasteczko Santa Maria z najsłynniejszą plażą Ponta Preta. Wyspa Sal to świetne miejsce na wakacje z dobrą pogodą praktycznie przez cały rok.

 

 • Wyspa Boa Vista to kolejny ważny ośrodek turystyczny z rajskimi plażami. Ta “pustynna” wyspa jest najbardziej piaszczystą z całego archipelagu i określana “Saharą Wysp Zielonego Przylądka". Znana jest z żółwi morskich i ultramaratonów. Boa Vista może pochwalić się 60 km białych plaż, często wręcz dziewiczych. Mieszkańcy wyspy są życzliwi. Można spędzić tutaj spokojne, błogie wakacje z dala od zgiełku. Ale nie będziesz się nudzić. Wyspa kryje bowiem ciekawe miejsca do zobaczenia, takie jak urocza kolorowa wioska Rabil czy miasto Sal Rei. Jeżeli jesteś spragniony aktywnego wypoczynku to warto odbyć wycieczkę quadem po wyspie. Obowiązkowym punktem jest też wyprawa w celu zobaczenia żółwi Caretta. Infrastruktura hotelowa jest na wysokim poziomie.

 

 • São Antão, Ponta do Sol, Cape Verde
    São Antão, Ponta do Sol, Wyspy Zielonego Przylądka - Shutterstock
  Wyspa Sao Vicente charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem z górami i płaskimi obszarami. Wybrzeże posiada piękne plaże oblewane turkusowymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Na wyspie popularne są sporty wodne, jazda na rowerze i jazda konna. Głównym miastem jest Mindelo z dobrze zachowaną architekturą kolonialną. Położone jest malowniczo wśród gór. Jest to stolica kulturalna wyspy. Odbywa się tutaj wiele festiwali oraz znany kolorowy karnawał - największy i najhuczniej obchodzony w całej Afryce. Jest to elektryzujące wydarzenie, które żeby zrozumieć trzeba przeżyć. Sao Vicente nazywana jest wyspą królowej morny, bo tutaj urodziła się Cesaria Evora, słynna piosenkarka śpiewająca ten gatunek pieśni, typowy dla Wysp Zielonego Przylądka.

 

 • Wyspa Santo Antão to najdalej na zachód wysunięta wyspa całej Afryki. Zbudowana jest z materiału wulkanicznego Zachwyca nietuzinkowymi krajobrazami. Ich różnorodność i magia zadziwi każdego. Pasmo górskie dzieli ją na część południową i północną. Ta pierwsza ma charakter wręcz pustynny z głębokimi dolinami, a druga jest niesamowicie zielona. Santo Antão to raj dla miłośników gór i pięknych widoków. Pomiędzy wioskami Ponta do Sol i Cruzinha prowadzi popularny szlak pieszy o długości około 15 kilometrów, gdzie można zobaczyć m.in. malowniczą osadę Fontainhas z kaskadowymi uprawami i kolorową zabudową. Jeżeli szukasz spokoju i relaksu podczas wędrówek górskich to z pewnością jest to miejsce dla Ciebie.

 

 • Wulkan Pico do Fogo, 2829 m, najwyższa góra Cabo Verde
    Wulkan Pico do Fogo, 2829 m, Wyspy Zielonego Przylądka - Shutterstock
  Praktycznie cała wyspa Fogo jest podwodną górą, zwaną Cadamosto. Słowo fogo oznacza ogień. Główną atrakcją jest Pico do Fogo, czyli imponujący stratowulkan, otoczony stromą i szeroką kalderą. Jest to najwyższy szczyt Republiki Zielonego Przylądka. Ma wysokość 2829 m n. p. m. U jego stóp leży wioska Chã das Caldeiras. Można wejść na sam szczyt, a nawet na dno wciąż aktywnego krateru. Największą miejscowością i ośrodkiem turystycznym Fogo jest São Filipe, czyli historyczne miasteczko o zachowanej kolonialnej architekturze. Jest to najlepsza baza wypadowa do zdobycia wulkanu.

 

 • Wyspy Zielonego Przylądka to raj do nurkowania przez okrągły rok. Od stycznia do marca jest możliwość zobaczenia humbaków oraz wielorybów, migrują tu także manty, moreny, żółwie, ławice ryb oraz rekiny. W Shark Bay na wyspie Sal występują rekiny cytrynowe. Z kolei od czerwca do listopada sezon godowy mają lokalne żółwie. Ale to nie wszystko. Dla bardziej wymagających jest możliwość podwodnego zwiedzenia wraków statków czy podwodnych jaskiń.
Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange Wycieczki fas fa-map-marked blue

Propozycje naszych partnerów

Oferta wczasów i wycieczek na Wyspy Zielonego Przylądka

Atrakcje turystyczne na Wyspach Zielonego Przylądka