Wczasy w Maroku

Maroko - orientalny kraj kontrastów

Wybór przypraw na tradycyjnym marokańskim rynku (suk) w Marrakeszu, Maroko
Targ z przyprawami na marokańskim rynku (suk) w Marrakeszu - Shutterstock

Maroko położone jest w północno-zachodniej Afryce, kilkanaście kilometrów od Europy nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. To kraj kontrastów. Dzieli się na cztery strefy zoogeograficzne: górska, przyatlantycka, wschodniomarokańska i południowomarokańska. To afrykańskie i barwne państwo stanowi mieszankę kultur, gdzie wschód spotyka się z zachodem. Słynie z gościnności, niezwykłej kultury, aromatycznej kuchni oraz wspaniałych targów z przyprawami i piękną marokańską ceramiką.

Maroko może pochwalić się wieloma kolorowymi miastami wartymi zwiedzenia, m.in. Rabat, Casablanca, Marrakesz, Meknes czy Szafszawan. Nowoczesne budynki przeplatają się zabytkową architekturą, w skład której wchodzą medyny, meczety czy pałace. Zachwyca orientalnym klimatem oraz różnorodnością krajobrazu. Zobaczyć tu można wspaniałe wybrzeża ze złocistymi plażami, rozległe pustynie i majestatyczne pasma wysokogórskie.


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Maroka:


Widok na Meczet Koutoubia i gardem w Marrakeszu, Maroko
   Widok na Meczet Koutoubia Marrakeszu, Maroko - Shutterstock
 • Rabat - jest to stolica Maroka położona na zachodzie nad Oceanem Atlantyckim. Zauważyć tu można swoistą mieszankę wpływów arabskich, afrykańskich i europejskich. To najprawdopodobniej najbardziej europejskie miasto w Afryce. Obfituje w liczne zabytki, m.in. wieżę Hassana i Mauzoleum Muhammada V, kompleks ruin Szalla, pałac królewski Dar el-Makhzen czy liczne meczety. Warto przespacerować się wzdłuż rzeki Bu Rakrak lub po przepięknym ogrodzie botanicznym.

 

 • Marrakesz - Czerwone Miasto. Jest to niezwykle różnorodne i barwne miasto dobrze oddające charakter i bogactwo Maroka. Znajduje się na zachodzie, u podnóża Atlasu Wysokiego. Nazywane jest czerwoną perłą rzuconą na Atlas. Czerwień występuje często w architekturze miasta. Liczne zabytki zachwycą każdego. Do najważniejszych należy z całą pewnością plac Djamma el-Fna z wieloma wiekowymi meczetami, który co wieczór zamienia się w jeden z największych targów świata arabskiego. Warte odwiedzenia są też Grobowce Saadytów, Meczet i medresa Alego ibn Jusufa czy Ogrody Agdal. Medyna wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Główna plaża Agadir w mieście Agadir, Maroko
  Główna plaża Agadir w mieście Agadir, Maroko - Shutterstock
 • Meknes - Zielone Miasto. Jest to miasto królewskie położone w północnej części kraju na przedpolu Atlasu Średniego. Utożsamiane jest z zielenią, nawiązującą do położenia na urodzajnej równinie oraz akcencie tego koloru w architekturze. Meknes jest spokojnym miastem, nazywanym “Wersalem Maroka”. Jego historia sięga VIII wieku. Symbolem jest brama Bab el-Manosur. Medyna wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i charakteryzuje się mieszanką stylów architektonicznych. Do ważniejszych zabytków należą m.in. Brama Mansura, Medresa Bu Inania czy Plac Lalla Aouda.

   

 • Agadir - To jeden z najbardziej znanych kurortów turystycznych w kraju z pięknymi, szerokimi plażami nad Oceanem Atlantyckim. Wysoko rozwinięta infrastruktura hotelowa i najlepsza pogoda w całym Maroko, zachęcają do urlopu przez okrągły rok. Miasto tętni życiem. Wzdłuż plaż można znaleźć mnóstwo restauracji i kawiarni, gdzie skosztujesz dań kuchni marokańskiej. Agadir to popularne centrum sportów wodnych. Jest to też świetna baza wypadowa w głąb Maroka.

   

Wodospad Szallalat Uzud w Maroko
  Wodospad Szallalat Uzud w Maroko - Shutterstock
 • Casablanca - jest to największe i najnowocześniejsze miasto Maroka i całego Maghrebu oraz główny ośrodek kulturowy i przemysłowy w kraju, położony nad oceanem. Nowoczesna architektura przeplata się z tą arabską i kolonialną. Obok nowoczesnego ville nouvelle rozciąga się historyczna medyna. W Casablance jest też nowa medyna, zwana Quartier Habous. Znajduje się tutaj trzeci największy meczet na świecie - meczet Hassana II. Wybrzeże składa się z pięknych i długich plaż. W Casablance na pewno nie da się nudzić.

   

 • Szallalat Uzud - Ten spektakularny wodospad na rzece Wadi Uzud leży około 150 kilometrów na północny wschód od Marrakeszu, w pobliżu miejscowości Azilal w Atlasie Średnim. Ma wysokość 110 metrów. Dojazd do tej atrakcji wiedzie przez piękne góry i wioski Berberów. Wodospad zachwyca swoim majestatem, gdzie woda spływa wieloma kaskadami po czerwonych skałach. W okolicy znajdują się malownicze doliny, młyny oraz wąwóz rzeki El Abid. Często można zobaczyć makaki berberyjskie, gromadzące się w pobliżu wody.

   

Szafszawan, Maroko
  Niebieskie Miasto - Szafszawan - Shutterstock
 • Szafszawan - Niebieskie Miasto - Jest to charakterystyczne miasteczko, nazywane Błękitną Perłą. Słynie na całym świecie z niebieskich fasad budynków. Na błękitno pomalowane są nie tylko budynki, ale też mury czy chodniki. Leży w północnej części Maroka na zboczach masywu Rif. Medyna zachwyca wąskimi i krętymi uliczkami. Centrum miejscowości stanowi plac Uta el Hamman z górującą wieżą XV-wiecznego meczetu El Adamaa Masjid. Uznawane jest za jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie.

 

Karawana na pustyni Erg Chebbi, Maroko
  Karawana na pustyni Erg Chebbi, Marokoo - Shutterstock
 • Góry Atlasu i Antyatlasu - zajmują znaczną część kraju i rozciągają się z południowego zachodu na północny wschód. Przygotuj się na spektakularne widoki. Najwyższym szczytem Maroka jest Toubkal o wysokości 4156 m n.p.m. leżący w zachodniej części Atlasu Wysokiego w Parku Narodowym Tubkalu. Jest to miejsce o bogatej bioróżnorodności. W dolinie Oukaïmeden można zobaczyć prehistoryczne petroglify przedstawiające zwierzęta.

 

 • Sahara i wydmy Erg Chebbi - Marokańska pustynia to rozległy obszar na południu i wschodzie kraju. Formacje pustynne tworzą niezwykłe wydmy piaskowe. Wydmy Erg Chebbi na Saharze to popularna atrakcja Maroka. Rozciągają się z północy na południe na długości 28 kilometrów. Wydmy mogą dochodzić do 150 metrów wysokości. W regionie dominują ergi czyli pustynie piaskowe oraz i hamady, czyli pustynie kamieniste. Erg Chebbi należą do najpiękniejszych miejsc na świecie.

 • Ait Ben Haddou - Jest to najsłynniejszy i najokazalszy marokański ksar. Ta ufortyfikowana osada istnieje prawdopodobnie od XVI wieku. Położona jest malowniczo na wzgórzu nad brzegiem rzeki Warzazat i otoczona palmowym gajem. Cała wioska z licznymi wieżami w kolorze czerwonej ziemi z górami w tle robi ogromne wrażenie. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kręcono tu wiele filmów, m.in. “Klejnot Nilu” czy “Gladiator”.

   

 
Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green All inclusive fas fa-gifts dark-mint

Propozycje naszych partnerów

Tanie loty do Maroka

Maroko - oferta wczasów i wycieczek

Atrakcje turystyczne w Maroka