Wczasy w Mozambiku

Mozambik - egzotyczny kraj warty odkrycia

PIaszczyste plaże na Mozambiku
PIaszczyste plaże na Mozambiku - Shutterstock

Mozambik leży w południowo-wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim ze stolicą w Maputo. Jest to dawna kolonia portugalska. Może pochwalić się wybrzeżem o długości 2500 kilometrów. Południowa część jest piaszczysta, a północna bardziej skalista. Rajska sceneria zachwyci każdego - lazurowy ocean, piękne piaszczyste plaże, laguny i barwne rafy koralowe. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania.

Mozambik to również cudowne krajobrazy i tropikalna przyroda - lasy mangrowe, las tropikalny, płaskowyże i góry oraz afrykańskie zwierzęta. Posiada ciekawe parki przyrodnicze, które mają na celu chronić różnorodną florę i faunę. Kolorowe afrykańskie miasta posiadają swój wyjątkowy urok z dobrze zachowaną architekturą kolonialną, gdzie można poznać miejscową kulturę i sztukę. Kuchnia jest smaczna, a ludzie są życzliwi. Choć nie jest to bardzo popularny kierunek wakacyjny, ale zdecydowanie warty odkrycia.


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Mozambiku:


HIstoryczna stacja kolejowa w Maputo, Mozambik
   Zabytkowa stacja kolejowa w Maputo, Mozambik - Shutterstock
 • Maputo  - jest to stolica Mozambiku położona w jego południowej części nad Oceanem Indyjskim. Jest to handlowe i kulturalne centrum kraju. Wśród ciekawych miejsc warto odwiedzić m.in Muzeum Historii Naturalnej, 19-wieczną fortecę czy ogród botaniczny. Znajdują się tu obiekty zaprojektowane przez Eiffela: dworzec kolejowy, dom z żelaza czy ratusz. Miejskie targowisko przyciąga bogatą ofertą m.in. egzotycznych warzyw i orzechów. Są też targi miejscowego rzemiosła artystycznego.

 

 • Ponta do Ouro - położona jest na południu kraju, 15 kilometrów od granicy z RPA i około 130 kilometrów na południe od Maputo Nazwa oznacza wierzchołek złota, w nawiązaniu do przylądka w południowej części plaży. Jest to centrum turystyczne z zadbanymi plażami. Znane jest z możliwości pływania z delfinam.

 

Panorama wyspy Mozambik w Mozambiku
  Wyspa Mozambik i widok na Fort São Sebastião, Mozambik - Shutterstock
 • Wyspa Mozambik - leży na Kanale Mozambickim i jej całą powierzchnię zajmuje miasto o tej samej nazwie. To tutaj portugalski żeglarz Vasco da Gama zbudował fortecę. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną ponad którą znajduje się most. Wyspa wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powodem jest bogactwo zabytków z czasów kolonialnych. Do dzisiaj najlepiej zachowały się m.in. pałac gubernatora, fort świętego Sebastiana czy kaplica Matki Boskiej Bastionowej.

   

 • Tofo - małe miasteczko i jednocześnie centrum turystyczne położone w południowo-wschodniej części kraju na półwyspie Ponta da Barra. Słynie z pięknych, szerokich, białych i piaszczystych plaż. To dobre miejsce do nurkowania, gdzie można zobaczyć płaszczki manty, żółwie morskie i rekiny wielorybie. Dla chętnych jest też możliwość przejażdżki konnej. Warto wynająć domek, aby cieszyć się szumem palm i wspaniałymi widokami.

   

Dzikie plaże na Archipelag Bazaruto
  Dzikie plaże na Archipelag Bazaruto - Shutterstock
 • Vilanculos - leży około 750 kilometrów na północ od Maputo, stolicy Mozambiku. Jest to najbardziej popularne zagłębie turystyczne w środkowym Mozambiku, słynące z egzotycznych, zadbanych plaż i bardzo dobrej bazy noclegowej. Okolica słynie z około 500 gatunków ptaków. Nie brakuje możliwości do uprawiania różnych aktywności od nurkowania, wędkowania po jazdę konną.

   

 • Archipelag Bazaruto - to grupa sześciu wysp w pobliżu lądowego miasta Vilankulo. Od 1971 roku archipelag jest parkiem narodowym. Jest to największy park na terenie Oceanu Indyjskiego, który może pochwalić się ponad 2000 gatunkami ryb oraz 5 gatunkami morskich żółwi. Występuje tu największe skupisko dugong, uważanych dawniej za nimfy wodne. Jeżeli marzysz o rajskim miejscu na wakacje to świetny wybór. Są tu dziewicze plaże z miękkim piaskiem, otoczone ciepłymi wodami oceanu. Jedną z atrakcji jest wodne safari. Miłośnicy nurkowania, surfingu i wędkarstwa też będą zadowoleni.

   

Rezerwat Słoni Maputo
  Rezerwat Słoni Maputo - Shutterstock
 • Rezerwat Słoni Maputo - położony jest w zatoce Maputo, około 100 kilometrów na południe od miasta Maputo. Ten dziewiczy i rozległy obszar jest częścią Transgranicznego Obszaru Chronionego Lubombo. Obejmuje kilkaset słoni afrykańskich. Żyje tu m.in. wiele gatunków ptaków, zebry, antylopy czy hipopotamy.

 

 • Jezioro Malawi - podzielone jest pomiędzy między trzy państwa: Tanzanię, Malawi oraz Mozambik, gdzie znane jest też pod nazwą Lago Niassa i objęte ochroną jako rezerwat. Należy do grupy Wielkich Jezior Afrykańskich. Jest to trzecie co do wielkości jezioro w Afryce. Żyje w nim ponad 800 gatunków ryb. W pobliżu jeziora można spotkać krokodyle, hipopotamy i małpy. Dla miłośników przyrody to ciekawa propozycja.

 • Park Narodowy Gorongosa - w samym sercu kraju leży jego największy park narodowy o zróżnicowanym krajobrazie. Zobaczyć tu można wspaniałą dżunglę, sawanny, jezioro Urema, wodospad, a nad wszystkim wznosi się sięgająca prawie 2000 metrów, góra Gorongosa. Park stanowi dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Zobaczyć tu można m.in słonie, lwy, lamparty, hipopotamy, bawoły, antylopy czy guźce oraz dużo gatunków ptaków. Od 2004 roku trwają prace mające na celu przywrócenie infrastruktury parku, ale przede wszystkim jego dzikiej fauny i flory.

   

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green All inclusive fas fa-gifts dark-mint

Propozycje naszych partnerów

Tanie loty do Mozambiku

Mozambik - oferta wczasów i wycieczek

Atrakcje turystyczne w Mozambiku