Wczasy w Namibii

Namibia - klejnot Afryki przyciąga oryginalnym pięknem

Spitzkoppe, Damaraland w Namibii
Spitzkoppe, Damaraland w Namibii - Shutterstock

Namibia to gorące, suche i pustynne państwo leżące w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. To kraj do którego nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Zachwyca wieloma niesamowitymi miejscami. W ciągu jednego wyjazdu trudno zdecydować co zobaczyć w pierwszej kolejności. Może pochwalić się najstarszą pustynią świata - Namib, największym kanionem w całej Afryce - Fish River, największym na świecie podziemnym jeziorem – Dragon's Breath w Harisem oraz największymi na świecie wydmami - Sossusvlei. Posiada piękne parki narodowe, w tym jeden z najciekawszych w Afryce - Etosha National Park. To w Namibii zachowały się wioski lokalnych plemion Himba i Herero. Pod względem gęstości zaludnienia, to drugie najrzadziej zaludnione państwo na świecie. Słynne Wybrzeże Szkieletowe swą sławę zawdzięcza wielu wrakom statków, zalegającym wzdłuż wybrzeża, oraz szkieletom wielorybów wyrzuconych na brzeg.

Oszałamiające, wręcz surrealistyczne krajobrazy przyciągają oryginalnym pięknem. Atmosfera tego kraju jest niepowtarzalna. To jedno z najbezpieczniejszych państw w Afryce. Namibia nazywana jest najbardziej fotogenicznym miejscem na Ziemi. Bezkresne przestrzenie, niesamowite krajobrazy, dziewicza przyroda, dzikie plaże, rdzenni mieszkańcy - taka jest Namibia.


Wybierz coś dla siebie z najlepszych atrakcji Namibii


Swakopmund Erongoregion Namibia
  Swakopmund, Erongoregion, Namibia - Shutterstock

 • Swakopmund to miejscowość wypoczynkowa w zachodniej części kraju położona pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a wietrzną pustynią Namib. Stanowi przykład dobrze zachowanej niemieckiej architektury kolonialnej. Warto zwiedzić Muzeum Swakopmund, galerię kryształów i wieżę Woermann. Piękne molo zachęca do spacerów. Można tu dobrze zjeść w jednej z licznych restauracji. Miasto przyciąga miłośników sportów wodnych. Jest to dobra baza do zwiedzania reszty kraju z możliwością wykupienia ciekawej wycieczki, takiej jak rejs bądź wyprawa na pustynię Namib.

 

 • Walvis Bay to nowoczesne, wypoczynkowe i trzecie co do wielkości miasto portowe Namibii, położone nad Zatoką Wielorybią. Jest tu wiele zadbanych zabudowań z ładną zielenią miejską, sporo restauracji i kawiarni. Wizytówką miasta są flamingi. Już w drodze z Swakopmund do Walvis Bay można spotkać ich całe stada. W południowo-zachodniej części miasta znajduje się laguna Walvis Bay. Obszar stanowi miejsce żerowania około 50 procent flamingów występujących w Afryce Południowej. Można tu spotkać też inne gatunki, takie jak mewy, siewki, pelikany i endemiczne rybitwy damara. Walvis Bay to bardzo dobra baza do zwiedzenia innych atrakcji kraju, takich jak Dune 7 czy Namib-Naukluft Park.

 

 • Etosha National Park
    Etosha National Park - Shutterstock
  Etosha National Park leży na północy kraju i zajmuje powierzchnię 22270 km². Etosha oznacza „wielki biały obszar” i odnosi się do ogromnej solniczki o powierzchni 4760 km², którą można zobaczyć nawet z kosmosu. Jest to imponujący widok. Podczas opadów woda gromadzi się w solniczce i przyciąga m.in. stada flamingów. Ciekawą atrakcją są oświetlone wodopoje we wszystkich głównych obozach. Safari w tym parku to niezapomniana przygoda, w czasie której można zobaczyć wiele dziko żyjących zwierząt, takich jak słoń, nosorożec, lew, lampart, zebra Hartmanna, gepard czy antylopa. Jest to też wielka ostoja ptaków. W parku znajdują się turystyczne obozy, często o luksusowym standardzie. Obcowanie z naturą w tym miejscu to piękne i niezapomniane przeżycie.

 

 • Wodospady Epupa położone są na rzece Kunene, na granicy Namibii i Angoli. Na odcinku 1,5 km można podziwiać szereg majestatycznych wodospadów. Najwyższy ma około 27 metrów. W pobliżu znajduje się camping. Widoki zapierają dech w piersi, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. Dookoła rosną baobaby, drzewa figowe i palmy. Ta zielona oaza pośród kamienistej pustyni robi niesamowite wrażenie.

 

 • Himba
     Koczowniczy lud Himba - Shutterstock
  Wioski plemienia Himba występują w północno-zachodniej części Namibii. Himba są powiązani z Herero, posiadają wspólny język i prowadzą koczowniczy tryb życia. Zajmują się głównie hodowlą kóz i bydła. Charakterystyczną cechą plemienia Himba są ich włosy oraz czerwony makijaż całego ciała. Warkocze ukryte są pod twardą skorupą i zaplatane w zależności od statusu. Wizyta w wiosce to ciekawe doświadczenie, gdzie na własne oczy można obserwować życie i kulturę tak odmienną od europejskiej.

 

 • Rezerwat Przylądka Krzyża (Cape Cross) zajmuje cypel na Wybrzeżu Szkieletów i położony jest około 130 kilometrów na północ od Swakopmund. Jest to dom jednej z największych kolonii fok przylądkowych na świecie. Miejsce przyciąga miłośników przyrody i fotografów. Widok tysięcy sztuk fok kotika afrykańskiego robi niesamowite wrażenie. Na terenie rezerwatu został zbudowany podwyższony chodnik, dzięki czemu można obserwować zwierzęta z bliskiej odległości. Choć foki to główna atrakcja tego miejsca, to nie jedyna. Często można zobaczyć szakale, hieny czy liczne ptaki.

 

 • Sossusvlei
    Wydmy Sossusvlei - Shutterstock
  Kanion Rzeki Rybnej (Fish River Canyon) to drugi co do wielkości kanion na świecie i największy na kontynencie afrykańskim. Położony jest w południowej części kraju. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji Namibii. Gigantyczny wąwóz robi niesamowite wrażenie. Ma długość około 160 km, szerokość dochodzącą do 27 km i głębokość do 550 metrów. Jest kilka punktów widokowych, z których można podziwiać kanion, ale dla chętnych istnieje też możliwość przejścia całego obszaru piechotą. Trasa trekkingowa ma około 90 km, a jej przejście zajmuje kilka dni. Na dolnym odcinku Fish River Canyon znajduje się kurort z gorącymi źródłami Ai-Ais.

 

 • Sossusvlei to wspaniałe czerwone wydmy rozciągające się kilometrami na tle błękitnego nieba. Nazwa oznacza ślepe bagno, ponieważ spotykają się tu wydmy i uniemożliwiają przepływ rzeki Tsauchab. To znane i spektakularne miejsce leży w południowej części pustyni Namib na terenie Parku Narodowego Namib-Naukluft. Wydma 7 uważana jest przez Namibijczyków za najwyższą na świecie - ma wysokość około 400 metrów. A w dolinie między wydmami znajduje się Deadvlei, czyli martwe bagno. Jest to surrealistyczne miejsce, niepodobne do żadnego innego na świecie - spękana biała pustynia z martwymi szkieletami drzew.

 

 • Spitzkoppe
    Spitzkoppe, Usakos - Shutterstock
  Spitzkoppe to grupa łysych granitowych szczytów położonych między Usakos a Swakopmund na pustyni Namib. Jeśli lubisz trekking, obcowanie z naturą lub po prostu jesteś miłośnikiem pięknych widoków - to miejsce zdecydowanie dla Ciebie. Niezwykłe formacje skalne położone pośrodku sawanny robią niesamowite wrażenie - masyw wznosi się z płaskiego terenu na ponad 700 metrów. Podczas trekkingu można spotkać wiele gatunków ptaków. W okolicy warto zobaczyć naskalne malowidła Buszmenów.

 

 • Twyfelfontein to stanowisko archeologiczne w regionie Kunene w północno-zachodniej Namibii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naskalne petroglify mają w zależności od źródła od 2 to 8 tysięcy lat. Zostały namalowane przez ludy zbieracko-łowieckie oraz pasterzy Khoikhoi. Obie grupy odprawiały tu szamańskie rytuały, a miejsce miało dla nich wartość kultową. Rysunki przedstawiają zwierzęta, takie jak lwy, słonie czy żyrafy oraz odbicia ludzkich stóp i zwierzęcych łap. Niektóre malowidła ukazują sceny przeobrażenia człowieka w zwierzę. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać jedne z najstarszych śladów cywilizacji na świecie.
Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange Egzotyka fas fa-spa green

Propozycje naszych partnerów

Oferta wczasów i wycieczek do Namibii

Atrakcje turystyczne w Namibii