Wczasy w Republice Południowej Afryki

RPA - różnorodny kraj na krańcu Ziemi

Widok z lotu ptaka na Kapsztad, RPA
Widok z lotu ptaka na Kapsztad, RPA, Shutterstock

RPA to egzotyczne państwo na południowym krańcu Afryki z trzech stron otoczone oceanami. To tutaj na Przylądku Igielnym spotykają się dwa oceany: Atlantycki i Indyjski. Linia brzegowa ma imponującą długość 2500 kilometrów. W RPA najcenniejsza jest zróżnicowana natura, można tu  zobaczyć: dzikie plaże z błękitnymi lagunami, złotą sawannę, pustynie, dziewicze lasy, majestatyczne góry, okazałe jaskinie, piękne wodospady i rozległe kaniony. Żyją tu przedstawiciele “Wielkiej Piątki”, czyli lew, słoń, lampart, nosorożec czarny i bawół afrykański.

Jest to wielokulturowy kraj o ogromnej różnorodności, gdzie nowoczesność przeplata się z tradycjami afrykańskimi. W RPA jest aż 11 języków urzędowych. Obok wielu plemion takich jak Zulusi, Soto czy Tswana żyją Afrykanerzy - potomkowie europejskich osadników oraz ludność z Azji. Jest to jedno z najbardziej rozwiniętych państw w Afryce z wieloma ciekawymi miastami, takimi jak Johannesburg, Pretoria czy Kapsztad.

 


10 miejsc, które warto odwiedzić będąc w RPA


Camps Bay w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki
  Plaża Camps Bay,  Kapsztad, RPA - Shutterstock
 • RPA ze wschodu otoczone jest wodami Oceanu Indyjskiego, a z zachodu Oceanu Atlantyckiego. Linia brzegowa ma długość około 2500 kilometrów. Piękne plaże zachęcają do relaksu i odpoczynku. Ale jeżeli jesteś miłośnikiem uprawiania sportów to też świetnie trafiłeś. Jest to raj do m.in. nurkowania, czy windsurfingu. Na plażach można spotkać pingwiny czy foki. W wodach nierzadko można dojrzeć delfiny i wieloryby. Znanymi plażami są Noordhoek, Camps Bay czy Main. W RPA znajdziesz wiele ustronnych i dzikich plaż. Wzdłuż Wild Coast biegnie dużo ciekawych szlaków turystycznych.

 

 • Kapsztad uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Ta wielokulturowa metropolia położona jest malowniczo między skalistym pasmem gór i oceanem. Kapsztad to miasto kontrastów, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a kultura europejska z afrykańską. Nad miastem wznosi się majestatyczna Góra Stołowa, jeden z 7 nowych cudów natury, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można na nią wejść pieszo bądź wjechać kolejką linową. Spacerując promenadą często widać wieloryby pływające w pobliżu portu. Warto odwiedzić kolorową dzielnicę Bo Kaap lub nowoczesną Victoria & Alfred Waterfront, centrum z ulicą Long, oceanarium czy ogród botaniczny Kirstenbosch.

 

 • Pingwiny na plaży Boulders w RPA
    Pingwiny na plaży Boulders w RPA - Shutterstock
  Przylądek Dobrej Nadziei położony jest około 160 kilometrów na północny zachód od Przylądka Igielnego. Jest to zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad. Około 2 kilometry na wschód od Przylądka Dobrej Nadziei znajduje się cypel Cape Point. Składa się z dwóch szczytów. Na wyższym zlokalizowana jest stara latarnia morska, a na tym niższym nowa. Cały ten obszar znajduje się w Parku Narodowym Góry Stołowej, w części zwanej Terytorium Cape Point. Tutejsze tereny są dzikie i stanowią raj dla licznych ptaków. Wyznaczonych jest wiele ciekawych szlaków turystycznych, umożliwiających bezpieczne podziwianie oszałamiających widoków. Można spotkać pawiany czy antylopy. Warto odwiedzić plażę Boulders słynącą z kolonii pingwinów afrykańskich.

 

 • Przylądek Igielny - najbardziej wysunięty na południe kraniec Afryki, oddalony około 230 kilometrów od Kapsztadu. Przebiegający przez niego południk uznawany jest za granicę dwóch oceanów: Atlantyckiego i Indyjskiego. To tutaj zimny Prąd Benguelski z Antarktydy łączy się z ciepłym prądem Mozambickim. Wzdłuż wybrzeża znajduje się około 250 wraków statków. Można wejść na trzecią najstarszą latarnię morską w kraju, która jest pomnikiem narodowym.

 

 • Żyrafy w Parku Narodowym Krugera w RPA
    Żyrafy w Parku Narodowym Krugera w RPA - Shutterstock
  Park Narodowy Krugera - jeden z najsłynniejszych parków safari na świecie. Został założony pod koniec XIX wieku przez prezydenta RPA Paula Krugera. Położony jest w północno-wschodniej części RPA. Na powierzchni ponad 2 milionów hektarów rozciąga się krajobraz dzikiej i afrykańskiej przyrody. Słynie z dużej bioróżnorodności. Można zobaczyć tutaj m.in. “Wielką Piątkę” oraz unikalne malowidła skalne i stanowiska archeologiczne. Na terenie znajduje się kilkanaście głównych kempingów.

 

 • Simangaliso Wetland Park  - obszar chroniony zlokalizowany jest w prowincji KwaZulu-Natal we wschodniej części RPA. Park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją bioróżnorodność, unikalne ekosystemy i piękno. Słowo isimangaliso oznacza cud. Na tym obszarze są m.in rafy koralowe, plaże, subtropikalne lasy wydmowe czy sawanny. Zobaczyć tu można m.in. słonie, lamparty, nosorożce, hipopotamy, wieloryby, delfiny czy żółwie. Organizowane są spacery z przewodnikiem, przejażdżki konne oraz rejsy po rzece.

 

 • Most nad kanionem w Bourke's Luck na rzece Blyde, Mpumalanga, RPA
    Most nad kanionem w Bourke's Luck, Blyde, Mpumalanga, RPA - Shutterstock
  Kanion rzeki Blyde - trzeci największy na świecie kanion zachwyca wielkością i malowniczą scenerią. Ma około 26 kilometrów długości i 800 metrów głębokości. Położony jest w północnej części Gór Smoczych w prowincji Mpumalanga. Krajobrazy zapierają dech w piersi. Kanion jest domem dla licznych ptaków, ryb, hipopotamów krokodyli czy małp. Jest to doskonałe miejsce na spacery i wycieczki rowerowe. Miłośnicy raftingu, rejsów łodzią i wędkarstwa też znajdą coś dla siebie.

 

 • Groty Cango to warta odwiedzenia atrakcja położona u stóp Gór Czarnych w okolicy miasta Oudtshoorn, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Są to wapienne jaskinie, pełne niesamowitych formacji. Cały system korytarzy i komór ma długość ponad 4 kilometrów i ma efektowne oświetlenie. Wycieczka z przewodnikiem jest dobrze zorganizowana i bardzo ciekawa. Wielkie komnaty robią niesamowite wrażenie.

 

 • Thabana Ntlenyana, Lesotho
    Thabana Ntlenyana, Lesotho - Shutterstock
  Góry Smocze są jednym z bardziej spektakularnych cudów natury w RPA. Liczne szlaki turystyczne przyciągają co roku wielu miłośników wędrówek górskich. W jaskiniach można zobaczyć pradawne malowidła skalne. Spektakularne wrażenie robi Wodospad Tugela, drugi co do wysokości wodospad świata. Malowniczy szlak Rainbow Gorge Trail zachwyca widokami formacji skalnych. Najwyższy szczyt, Thabana Ntlenyana ma wysokość prawie 3,5 tysięcy m n.p.m. i leży na terenie Lesotho.

 

 • Big Hole - tzw. "Wielka Dziura" znajduje się w Kimberley. Jest to nieczynna odkrywkowa kopalnia diamentów i jedna z większych dziur wykopanych ręcznie za pomocą łopat i kilofów. W Kimberley znajdują się liczne muzea związane z wydobyciem i obróbką diamentów. Można przejść szlak duchów, który prowadzi przez stary cmentarz i kończy się w nawiedzonym hotelu. W okolicy znajduje się Kamfers Dam, gdzie można zobaczyć liczne flamingi.
Wycieczki fas fa-map-marked blue Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green

Tanie loty do RPA

Oferta wczasów i wycieczek do RPA

Atrakcje turystyczne w RPA