Wczasy w Senegalu

Senegal - perła Afryki Zachodniej

Bungalow przy plaży w Senegalu
Hotelowe bungalowy przy plaży w Senegalu - Shutterstock

Senegal to jedno z częściej odwiedzanych państw w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Należy do bezpieczniejszych krajów Czarnego Lądu. Stolicą jest Dakar. To dawna kolonia francuska. Symbolami Senegalu są baobab i lew afrykański. Senegalczycy kochają muzykę i taniec. Mieszkańcy dzielą się na wiele grup etnicznych, ale wszyscy są życzliwi i gościnni. Ten egzotyczny kraj może pochwalić się pięknym wybrzeżem z piaszczystymi plażami. Na południu znajduje się lesista sawanna z lasami tropikalnymi, natomiast na północy trawiasta sawanna z akacjami i baobabami. Nie brakuje tu parków i rezerwatów, gdzie można podziwiać dziko żyjące zwierzęta.

Senegal to bezpieczny i spokojny kraj chętnie odwiedzany przez gości z całego świata. Ma dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Kuchnia senegalska uważana jest za jedną z najlepszych wśród państw afrykańskich. Jest to ciekawe i barwne miejsce warte odwiedzenia.


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Senegalu:


Ile de Goree Island, Dakar, Senegal
   Ile de Goree Island, Dakar, Senegal - Shutterstock
 • Dakar  to najbardziej wysunięte na zachód miasto Afryki oraz stolica Senegalu, pięknie położona nad Oceanem Atlantyckim. W latach 1979-2008 znajdowała się tutaj meta słynnego Rajdu Dakar. Centralną część stolicy cechuje tradycyjny układ. Domy tworzą dziedzińce, w centrum których rośnie drzewo. Warto zobaczyć Wielki Meczet, Muzeum Sztuki, Pałac Prezydencki czy kolonialny rynek Kermel. Turyści spragnieni słońca mogą odpocząć na takich plażach jak Bel Air czy Institut-Pasteur lub na malowniczych wyspach Ngor, Joff i La Madeleine.

 

 • Wyspa Gorée położona jest około 3 kilometry od Dakaru. Od XVI do XIX wieku Fort D'Estrees stanowił centrum handlu niewolnikami. Byli oni więzieni na wyspie, sprzedawani, a następnie transportowani do Ameryki Południowej i Północnej. Obecnie obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historyczne. W 1992 roku Jan Paweł II odwiedził wyspę, aby upamiętnić tragiczny los milionów niewolników.

 

Słone Jezioro Retba w Senegalu
  Słone Jezioro Retba w Senegalu - Shutterstock

 • Jedną z głównych atrakcji Senegalu jest słone Jezioro Retba, położone około 30 kilometrów od Dakaru. Ten unikalny akwen charakteryzuje się kolorem różowym. Słone jezioro swą barwę zawdzięcza jedynym mieszkańcom tych wód, czyli bakteriom halofitowym. Bakterie te są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka, a kąpiel w jeziorze to prawdziwa przyjemność. Mieszkańcy zajmują się wydobywaniem soli, której biel kontrastuje z niesamowitym amarentowym kolorem wody.

   

 • Saint-Louis jest ciekawym kolonialnym miastem w północno-zachodniej części kraju. W latach 1872–1957 było stolicą Senegalu, a ślady dawnej świetności zachowały się do dzisiaj. Zabytkowe centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dumą i jednym z najsłynniejszych zabytków Saint-Louis jest metalowy most. W okolicy można odwiedzić Park Narodowy Langue de Barbarie, Narodowy Park Ptaków Djoudj czy Rezerwat Fauny Guembeul.

   

Widok z lotu ptaka na las namorzynowy w delcie Sine Saloum
  Widok z lotu ptaka na las namorzynowy w delcie Sine Saloum - Shutterstock

 • Piękne piaszczyste plaże i doskonała pogoda przyciągają coraz więcej turystów każdego roku. Dakar słynie z Secret Beach i Soumbédioune. Znanym nadmorskim kurortem jest Saly w regionie Thiès. To najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Afryce Zachodniej. W Senegalu plaże nie są zatłoczone, a woda jest przyjemnie ciepła.

   

 • Park Narodowy Delta du Saloum jest drugim co do wielkości parkiem senegalskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urzeka bogactwem różnorodnego krajobrazu deltowego ujścia rzek Saloum i Sine do Oceanu Atlantyckiego oraz niesamowitej przyrody. Żyją tu takie zwierzęta jak: guźce, hieny cętkowane i buszboki. Jest to królestwo ptaków, wśród których najliczniejsze są m.in . flamingi, pelikany, czaple, mewy, rybitwy.

   

 • Pustynia Lompoul jest jedną z najmniejszych pustyń na świecie, położoną między Dakarem a Saint Louis nad oceanem. Piasek w zależności od pory dnia, mieni się barwami ochry, żółci i brązu. Między malowniczymi wydmami kryją się urocze malutkie oazy. Można skorzystać z okazji i odbyć przejażdżkę wielbłądem bądź dune buggy.

 

 • Obóz na pustyni Lompoul, Senegal, Afryka
    Obóz na pustyni Lompoul, Senegal, Afryka - Shutterstock

  Kamienne kręgi Senegambii są to 4 megalityczne stanowiska archeologiczne w Senegalu i Gambii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmują łącznie 93 kamienne kręgi, a także kurhany. Podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli broń i miedziane ozdoby, co wskazuje, że były to groby władców. Na terenie Senegalu znajduje się Kompleks Sine Ngayène oraz Kompleks Wanar.

 

 • Niokolo Koba to największy park narodowy w Senegalu. Zajmuje powierzchnię około 9000 km². W 1981 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park położony jest na równinie i przecięty rzeką Gambia. Charakteryzuje się bogactwem przyrodniczym. Obejmuje takie obszary jak sawanna, busz bambusowy czy las deszczowy. Na terenie można podziwiać Wodospad Dindefelo o wysokości 100 metrów. Park zamieszkują liczne ptaki, słonie gepardy, lwy, hipopotamy, szympansy, guźce antylopy i wiele innych.
Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green All inclusive fas fa-gifts dark-mint

Propozycje naszych partnerów

Tanie loty do Senegalu

Senegal - oferta wczasów i wycieczek

Atrakcje turystyczne w Senegalu

Szczególnie polecamy prywatną wycieczkę po wyspie Gorée komfortowym i klimatyzowanym pojazdem z doświadczonym przewodnikiem. Wyspa Gorée przedstawia tragiczną historię handlu niewolnikami w Afryce i została oficjalnie uznana za Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Gorée, „wyspa pamięci”, było jednym z pierwszych miejsc, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa ze względu na swoje historyczne znaczenie. Twoja wizyta z przewodnikiem obejmie przystanki w słynnym domu niewolników Gorée, pomniku Dakar-Gorée, forcie Estrée i plaży Gorée. Odebrać i wysadzić w swoim hotelu w Dakarze lub Saly, lub z lotniska lub portu w Dakarze.