Weekend w Pieninach

Aktywnie nad Dunajcem

Trzy Korony w Peninach
Trzy Korony w Pieninach - Shutterstock

Pieniny to pasmo biegnące wzdłuż polsko-słowackiej granicy. Można je podzielić na trzy części wyznaczone przełomami Dunajca, który stanowi dodatkową atrakcję dla turystów wybierających się w te okolice. Na rzece odbywają się spływy, a widoki dzięki niej są jeszcze wspanialsze.

Klimat Pienin jest stosunkowo łagodny, stoki latem skąpane w słońcu, a przyroda tak wyjątkowa, że została objęta ochroną Pienińskiego Parku Narodowego. Największą popularnością cieszy się szczególnie środkowa część pasma, która rozciąga się między Szczawnicą a Czorsztynem. Pod względem natężenia ruchu turystycznego Pieniny ustępują jedynie Tatrom. Łatwo tu o wygodne trasy, region jest też świetnie skomunikowany i odpowiednio przygotowany dla odwiedzających. Mnóstwo jest szlaków pieszo-rowerowych i lokalnych atrakcji, wśród których ogromne zainteresowanie wzbudzają spływy Dunajcem.


Spacery, rowerowe wycieczki i spływy rzeką

Spływ Dunajcem
  Spływ Dunajcem - Shutterstock

Największą wartością Pienin są niezwykłe krajobrazy i górska natura – to dzięki nim tę część Karpat wybierają ci, którzy kochają spacery i kontakt z dziką przyrodą. To zdecydowanie miejsce dla osób ceniących aktywny wypoczynek, choć nie brak tu ciekawych zabytków, w tym zamków i wiekowych kościołów. Najprostszym sposobem na poznanie uroku Pienin jest spacer, podczas którego warto zobaczyć najwyższy masyw środkowej części pasma, czyli Trzy Korony - składa się na niego pięć wierzchołków, z których najwyższy, Okrąglica, sięga 982 m n.p.m., a znajdujący się na szczycie punkt widokowy jest najchętniej odwiedzanym w całych Pieninach.

Jak się tam dostać? Pieszo, np. w czasie spaceru w ramach wycieczki połączonej z raftingiem, czyli spływem – w tym wypadku tratwą – wąwozem Dunajca. Na początek czeka Cię wędrówka na szczyt Trzy Korony, skąd można podziwiać panoramę doliny Dunajca i skaliste wąwozy otoczone malowniczymi szczytami. Przy okazji dowiesz się nieco więcej o kulturze i historii regionu. Druga część planu to spływ przez przełom rzeki – rejs to idealny czas na odpoczynek i relaks w otoczeniu niesamowitych pienińskich widoków. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń przygotowano możliwość skorzystania ze spływu pontonowego.

Pienińskie atrakcje i uzdrowiska

Szczawnica
Szczawnica - Shutterstock

Najczęściej wybieranymi kierunkami w Pieninach są Szczawnica, Krościenko i Czorsztyn. Dwie pierwsze lokalizacje są nie tylko miejscowościami turystycznymi, ale i uzdrowiskami. Szczawnica słynie z kwaśnych wód określanych jako szczawy, skąd miasteczko wzięło swoją nazwę. Stąd już tylko krok do rozsianych w okolicy basenów termalnych. Jeśli więc spacer i spływ Dunajcem to za mało, koniecznie spędź aktywny czas, który zakończysz regeneracją w Łaźniach Chochołowskich. Możesz zdecydować się na opcję zorganizowanej wycieczki z wizytą po słowackiej stronie gór. Dzień zaczniesz od spaceru w koronach drzew – dosłownie!

Na północy Słowacji odwiedzisz ludową wioskę Ždiar, gdzie zachowała się tradycyjna kultura i charakterystyczna architektura. Zobaczysz zapierające dech w piersi widoki, sięgniesz wierzchołków drzew i poczujesz prawdziwie górski klimat. Po powrocie do polskiej części Pienin będzie na Ciebie czekał spływ Dunajcem, a po nim już tylko uczta dla ciała i ducha – trzygodzinna wizyta w Termach Chochołowskich, największym takim kompleksie termalnym w tej części Polski. Woda osiąga tu temperaturę średnio 36 stopni Celsjusza i wydobywana jest z głębokości blisko 3600 metrów.

Szczawnica to przede wszystkim tłumnie odwiedzane uzdrowisko, ale jest popularna również dzięki lokalnym atrakcjom. Na terenie miasta znajdują się parki typowe dla miejscowości uzdrowiskowych, trasy spacerowe i rowerowe, niedaleko funkcjonują też wyciągi narciarskie.

Jak spędzić czas w Pieninach?

Kolej linowa Palenica
  Kolej linowa Palenica - Shutterstock

Amatorzy szusowania mogą wybrać się np. na szczyt Palenica, dokąd kursuje wyciąg ze Szczawnicy. Na Palenicy działają dwie trasy zjazdowe. Czerwony szlak ze Szczawnicy prowadzi natomiast do uznawanego za najpiękniejszy w Pieninach szczytu – Sokolnicy. To jeden z najlepszych punktów widokowych, z którego widać Tatry, Dunajec i Małe Pieniny. Podczas pobytu w Szczawnicy warto znaleźć chwilę na wizytę w Wąwozie Homole, który jest położony w pobliżu miejscowości Jaworki.

Urlop w Pieninach to okazja, by zwiedzić tutejsze zamki i kościoły. Ruiny pierwszego z nich znajdują się w masywie Trzech Koron, to pozostałość po Zamku Pienińskim. W znacznie lepszym stanie zachowały się za to Zamek Czorsztyn i Zamek w Niedzicy. Pieniny to miejsce, w którym każdy odkryje coś dla siebie: doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu i odpoczynku, atrakcje dla małych i dużych, a przy tym świetne zaplecze noclegowe. Nie czekaj, zarezerwuj swój hotel dzięki internetowej rezerwacji noclegów w Pieninach i zaplanuj swoje wakacje na południu Polski!

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Dojazd wlasny la la-car purple