Ile kosztuje leczenie za granicą? Zobacz, jak nie zbankrutować przez uraz na nartach!

Jakich obrażeń możesz doznać na nartach?Planujesz wyjazd narciarski poza Polskę? Jeśli tak, to nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego dla siebie i rodziny. Koszty pomocy lekarskiej poza granicami naszego kraju mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych!

Na narty czas!

Zima zbliża się wielkimi krokami, co z pewnością cieszy wszystkich miłośników białego szaleństwa. Najwięksi zapaleńcy wyjazdy na narty mają zarezerwowane już od wielu miesięcy, wciąż jednak można znaleźć jeszcze wiele ciekawych miejsc na taki wypad. Poszukiwanie zakwaterowania czy najlepszych stoków bardzo często prowadzi do innych państw, takich jak Austria, Włochy, Francja czy Szwajcaria. Wszędzie tam na zapalonych narciarzy czekają niesamowite warunki na stokach, dlatego też świetna zabawa jest po prostu wliczona w cenę.

W swoje koszty mało kto wlicza natomiast ubezpieczenie turystyczne, co samo w sobie jest zresztą kolosalnym błędem. Wiadomo, że nie każdy podczas urlopu na nartach będzie potrzebował opieki medycznej lub innej pomocy zapewnionej przez ubezpieczyciela, lecz jednocześnie nigdy nie możesz mieć pewności, czy tym razem nie padnie na Ciebie lub bliską Ci osobę. Wypadek, co zresztą jest zgodne z jego definicją, może przytrafić się każdemu, a ubezpieczenie turystyczne zapewnia Ci niezbędną pomoc w przypadku tak niefortunnej sytuacji.

Jakich obrażeń możesz doznać na nartach?

Choć jazda na nartach lub desce to prawdziwy fun, nawet najostrożniejszym lub najbardziej doświadczonym może przydarzyć się wypadek na stoku – wystarczy choćby kolizja z osobą początkującą, która podczas zjazdów nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze. Przyjmuje się, że ponad połowa urazów narciarskich dotyczy kończyn dolnych, z czego zdecydowanie najczęściej przytrafiają się kontuzje kolan. Nieco rzadziej dochodzi do urazów barków, jeszcze rzadziej występują kontuzje rąk i pleców. Jakiś czas temu głośnym echem obiła się informacje, że szpital w Zakopanem w szczycie sezonu zużywa około 50 kg gipsu dziennie – niech będzie to dowodem, jak łatwo na nartach o wypadek. Dlatego też nie możesz zapominać o środkach ostrożności, takich jak kaski – to dzięki nim do urazów głowy dochodzi najrzadziej.

Z drugiej strony bardzo wielu Polaków wyjeżdża na narty do takich krajów jak Włochy, Austria, Francja, Szwajcaria, a także do naszych sąsiadów: Czech i na Słowację. Przy zagranicznym wypadzie na narty Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się po prostu niewystarczająca. Pozwala ona na refundację tylko podstawowych świadczeń medycznych, a już sama doba pobytu w niektórych szpitalach poza Polską to koszt kilku tysięcy złotych.

Na szczęście większość narciarzy wybierających się za granicę kupuje ubezpieczenie podróżne. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na jego zakres. Polisa powinna gwarantować Ci przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa górskiego oraz transportu medycznego – samodzielne opłacenie takich świadczeń może być czasem liczone nawet w setkach tysięcy złotych! Jakiś czas temu głośno było o przypadku kobiety, której koszty leczenia po upadku na stoku w Kanadzie wyniosły ponad 250 000 zł. Oczywiście takie kwoty to rzadkość, czy jednak chcesz ryzykować utratę kilkudziesięciu, kilkunastu czy choćby kilku tysięcy złotych? Tym bardziej że zakup ubezpieczenia turystycznego to naprawdę relatywnie niski koszt. Nie wahaj się ani chwili dłużej i jeśli jedziesz na narty poza Polskę, jak najszybciej wykup najlepsze ubezpieczenie turystyczne.