Kliknij i wybierz się do Warny

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne

Warna

Swojsko i egzotycznie? Tylko w Warnie

Poznaj Warnę

Leżąca nad Morzem Czarnym bułgarska Warna to specyficzne miasto: z jednej strony słoneczne, egzotyczne, pełne roślinności charakterystycznej dla południowego klimatu, a z drugiej: znajome z uwagi na radzieckie wpływy architektoniczne. Można poczuć się tu jak u siebie, a zarazem jak w całkiem innej części świata. To jedyne w swoim rodzaju wrażenie.

Warna liczy około 330 tys. mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem Bułgarii. Nosi ślady starożytnej historii, gdy tereny te znajdowały się pod panowaniem Rzymian. Dziś Warna jest miastem portowym, którego gospodarka opiera się nie tylko na turystyce, lecz również na transporcie i handlu.

Mnogość wspaniałych hoteli usytuowanych blisko plaży sprawia, że naprawdę łatwo tu znaleźć zakątek dla siebie, nawet w sezonie turystycznym. Dotarcie do niego także nie będzie trudne – wystarczy zarezerwować w naszym serwisie prywatny transfer w jedną stronę z lotniska. Miłego pobytu!

Stone Forest

Co warto zobaczyć?

Największa atrakcja Warny to starożytne rzymskie łaźnie oraz pochodzące z przełomu starożytności i średniowiecza ruiny bizantyjskiej bazyliki. Nieopodal rzymskich term znajduje się cerkiew św. Anastasiosa, wzniesiona na początku XVII w. 

Nie można przegapić mauzoleum Władysława Warneńczyka. W mieście znajduje się ponadto szereg muzeów – poświęconych archeologii, sztuce, a także morzu, z którym historia miasta jest przecież blisko związana. 

Polecamy również rozpoczynającą się w Warnie wycieczkę objazdową z przewodnikiem po regionie. W jej ramach zwiedzisz tzw. kamienny las, miejsce pełne niezwykłych pionowych formacji skalnych, czy mieszczące ruiny starożytnego Marcianopolis miasta Devnya. W ramach wyprawy będziesz mieć okazję spróbować rakiji, bułgarskiego alkoholu, prosto z lokalnej destylarni. Wreszcie – posilisz się podczas trzydaniowej uczty złożonej z rdzennie bułgarskich przysmaków.

 bronze bells in Varna carnival

Gdzie szukać rozrywki?

Warna to przede wszystkim plaże – czyste, słoneczne, przy których co kilka kroków znajdziemy rodzinną restaurację, bar czy dyskotekę. Miło czas spędza się w centrum miasta, gdzie ceny w lokalach są bardzo przystępne dla polskiego turysty.

Atrakcją dla dorosłych i dzieci jest oceanarium i oceanarium przy Muzeum Morskim. Czas można spędzać w licznych zielonych parkach, utrzymywanych ze szczególną starannością. Starsi turyści zainteresują się natomiast lokalnymi trunkami, w tym rakiją oraz produkowanym w mieście winem. Jego degustacja jest atrakcją samą w sobie, zwłaszcza gdy odbywa się w jednej z historycznych karczem lub piwnic.

Od ponad 80 lat każdego roku w Warnie odbywa się Warneńskie Lato – czas festiwali i innych imprez kulturalnych. Największe wydarzenie poświęcone jest muzyce poważnej, choć są także przeglądy filmów, grafiki, a nawet teatrów lalkowych.

Cerkiew w Warnie

Dzieje Warny

Historia Warny sięga głębokiej starożytności; najdawniejsze odkryte ślady bytności ludzkiej sięgają VIII w. p.n.e. Grecy utworzyli tu kolonię Odessos, która przeszła pod panowanie Rzymian – stąd liczne rzymskie budowle, których ruiny można podziwiać do dziś. Nazwę Warna ukuto w wieku VII.

Liczne najazdy na miasto dowodzą o jego znaczeniu strategicznym. W wieku VIII Warna stała się fortecą, o panowanie nad którą walczyli Słowianie, Bizantyjczycy i Turcy. Tym ostatnim udało się zdobyć miasto i włączyć je do swojego imperium; wówczas nastąpił jego rozkwit – rozwinęły się zwłaszcza handel i kultura. Warna zmieniła swój charakter na niemal 300 lat, lecz w drugiej połowie wieku XVIII zdobyła je Rosja, zaczynają cykl walk z Turcją. 

Tożsamość Warny zmieniała się nawet w wieku XX. Po II wojnie światowej miasto na krótki czas otrzymało nową nazwę: Stalin. Dziś jest niezwykłym połączeniem wschodnioeuropejskiej wrażliwości z południowoeuropejską atmosferą, wyrosłym na fundamentach położonych przez Greków, Rzymian i Turków.

Wybieram podróż do:

Warny

Do Warny dostaniemy się samolotem linii Austrian czy Bulgarian Air, lecz najczęściej dostępne są wyłącznie loty z przesiadką. Cała podróż potrwa około 5 godzin. Bilety można nabyć w cenie od ok. 500 zł.
Autokary do Warny są dostępne sezonowo, zaś dostępność i cena zależy od zainteresowania połączeniem w danym roku. Polecamy sprawdzenie ofert przejazdu w naszym serwisie.
W Warnie znajduje się około 130 obiektów noclegowych – głównie hoteli i domów wakacyjnych. Ceny są niezwykle przystępne: nawet w pięciogwiazdkowych obiektach można upolować pokój za mniej niż 300 zł za noc.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Warny

Dla biznesu
Polecane hotele w Warnie
Zorganizuj swój pobyt w Warnie: zakup bilet lotniczy oraz zarezerwuj pobyt w hotelu. Szybko i bez zbędnych kosztów.
Dla Turystów
Wycieczki i atrakcje Varny
Wypoczywaj na plaży i zwiedzaj starożytne ruiny. Warna to raj dla turystów! Sprawdź dostępne połączenia, noclegi i atrakcje.