Kliknij i wybierz się do Mediolanu

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Mediolanie

Mediolan

Małe wielkie miasto. Mediolan po prostu się czuje

Mediolan

Poznaj Mediolan

Jeśli chcesz odwiedzić przytulny zakątek, a jednocześnie nie rezygnować z wygód i atrakcji wielkiego miasta, polecamy Mediolan. Ta perła północnych Włoch roztacza niezwykle gościnną atmosferę, mimo że jest domem dla ponad 1,3 mln ludzi.

Mediolan rozciąga się na obszarze 182 km². Pomimo wielkości, jest utożsamiany raczej z klasyczną sztuką niż nowoczesnością. Stanowi trzecie centrum turystyczne Włoch, a także… siedzibę włoskiej finansjery. W Mediolanie bowiem zlokalizowana jest włoska giełda. Tu też mieszczą się siedziby banków i korporacji.

Pomimo tego atmosfera miasta jest ciepła, a metropolia wydaje się skromna i gościnna. Zabytkowe kamienice przy brukowanych uliczkach czy pełne artyzmu wieżowce Bosco Verticale robią wrażenie o wiele większe niż także spotykane tu szklane wysokościowce. Mediolan to miejsce, w którym nietrudno się zakochać.

Mediolan zwiedzanie

Co warto zobaczyć

Ponad 9 milionów turystów odwiedza Mediolan każdego roku. Obowiązkowym punktem zwiedzania Mediolanu na liście większości z nich jest kościół Sante Marie della Grazie, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest wart uwagi nie tylko ze względu na walory architektoniczne. To w nim przechowywany jest obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Aby zobaczyć go poza kolejką i z przewodnikiem, zarezerwuj wejściówkę w naszym serwisie.

Kolejnym bezcennym zabytkiem jest La Scala – prawdopodobnie najsłynniejsza opera na świecie, otwarta jeszcze w XVIII wieku. Niecałe sto lat młodsza jest Galeria Wiktora Emanuela II, czyli zabytkowa galeria handlowa z zupełnie współczesnymi sklepami w środku, przypominająca bardziej pałac niż centrum handlowe.

Mówiąc o zabytkach, nie można zapomnieć o ratuszu, zamku Sforzów czy strzelistej katedrze Duomo di Milano. Cudem sztuki współczesnej jest natomiast Torre Velasca, wieżowiec o niezwykłym, przypominającym grzyb kształcie, oraz Bosco Verticale – kolejny wysokościowiec, którego elewacja pełna jest tarasów porośniętych bujną roślinnością.

Widok z katedry w MEdiolanie

Gdzie szukać rozrywki

Choć zabytków jest tu pod dostatkiem, a atmosfera Mediolanu potrafi być kameralna, nie zapominajmy, że jest to duże miasto – a przy okazji bogate tak w przenośni, jak i praktyce. Mieszczą się tu siedziby wielu światowej sławy marek odzieżowych, zatem popularną rozrywką jest wyprawa szlakiem zróżnicowanych butików. Położone są one w pobliżu skrzyżowania zwanego Quadrilatero d'Oro.

Wieczorem popularną rozrywkę stanowi tzw. aperitivo – przestrzegana przez bary i restauracje „pora koktajlowa”, zwykle od godziny 19 do 21, kiedy to tradycyjnie można raczyć się winami, drinkami i przekąskami przed właściwą kolacją. To czas relaksu po pracy, spotkań z przyjaciółmi i wesołych rozmów.

Polecamy także wycieczkę z Mediolanu do Lago di Como, Bellagio i Varenny, bilety na którą można zarezerwować poniżej. Położone nad malowniczym jeziorem Como to urokliwe miasteczko pełne ogrodów, zaś dwie kolejne wioski oferują podobne wrażenia, tylko w mniejszej skali. Wycieczka odbywa się oczywiście w towarzystwie przewodnika, zaś jej częścią jest trwający godzinę rejs prywatną łodzią. 

kościół Sante Marie della Grazie

Dzieje Mediolanu

Mediolan powstał jako celtyckie osiedle już w IV w. p.n.e., po czym stał się obozem warownym wojsk rzymskich. Jego znaczenie szybko wzrosło – w ciągu niecałych dwóch lat awansował do rangi cesarskiej rezydencji. Począwszy jednak od VI w., metropolia – wówczas już chrześcijańska – stała się obiektem walk. Władza nad nią przechodziła z rąk do rąk: od germańskich Longobardów, przez Franków, po Niemców.

W wieku XV Mediolan uzyskał status niezależnego księstwa, podległego jednak Świętemu Cesarstwu Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Nie utrzymał swojej niezależności na długo, stając się podległy najpierw Francji, potem Hiszpanii, a wreszcie Austrii, do której – po kolejnych podbojach – miał znów na pewien czas powrócić.

Dopiero w 1861 r. Mediolan został częścią Królestwa Włoch, aby już bez przerw pozostać związanym z Włochami aż do dziś. Pomimo burzliwej historii miasto znane jest nie z wojen, a jako ośrodek kultury. Żyli w nim i tworzyli m.in. Leonardo da Vinci, Giuseppe Verdi czy genialny architekt Bramante.

Wybieram podróż do:

Mediolanu

Bezpośrednie loty do Mediolanu oferują zarówno tanie, jak i tradycyjne linie lotnicze. Samoloty lądują w porcie Bergamo, zaś podróż z Warszawy trwa ok. dwie godziny. Wygodny transfer z i na lotnisko zapewnia autobus kursujący codziennie co 15-30 minut. Przejazd w jedną stronę zajmuje około godzinę. Bilet zakupisz w naszym serwisie.
Przewozy autokarowe do Mediolanu odbywają się regularnie, średnio co drugi dzień. Realizuje je linia Sindbad oraz Eurores. Podróż trwa ok. 17 godzin w przypadku wyjazdu z Katowic i 25 godzin w przypadku wyjazdu z Warszawy. Autokary zatrzymują się na dworcu Lampugnano w centrum Mediolanu.
W Mediolanie do dyspozycji jest ponad tysiąc obiektów noclegowych – głównie domów wakacyjnych, hoteli, ale i również pensjonatów czy hosteli. Ceny zaczynają się od ok. 140 zł za noc. Darmowe Wi-Fi jest dostępne w niemal każdym lokalu.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Mediolanu

Dla biznesu
Najlepsze hotele w Mediolanie
Dostań się do Mediolanu bez problemu i zatrzymaj w hotelu w dogodnej lokalizacji. Sprawdź wszystkie dostępne oferty, rezerwuj łatwo i wygodnie.
Dla Turystów
Co warto zwiedzić w Mediolanie i okolicach
Zobacz na własne oczy bezcenne dzieła sztuki, niesamowite zabytki oraz piękne ogrody i parki. Sprawdź dostępne atrakcje poniżej.