Kliknij i wybierz się do pobliskiego Wilna

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Wilnie

Wilno

Podąż tropem historii w Wilnie. Od średniowiecza po współczesność

Kościół św. Anny w Wilnie

Poznaj Wilno

Wilno, stolica Litwy, to jedno z europejskich miast, w którym okruchy historii zachowały się w doskonałym stanie. Pełne zabytków średniowiecza, gotyku i renesansu przyciąga coraz większe ilości turystów, zaś dla Polaków stanowi szczególną wartość – kwitnie tu bowiem polska kultura.

Miasto leży na powierzchni 401 km² i jest zamieszkiwane przez nieco ponad pół miliona ludzi. Znajduje się tu zaskakująco wiele mniejszości narodowych, z których największą są Polacy – rodowici Litwini stanowią ok. 60 proc. społeczeństwa. Metropolia słynie z zabytków Starego Miasta, a także licznych zabytkowych nekropolii. 

Choć Wilno jest największym węzłem transportowym Litwy, jest zarazem miastem spokojniejszym niż większość metropolii. Można tu naprawdę zrelaksować się i zwolnić tempo, a tego właśnie wielu z nas szuka w turystyce.

Góra Krzyża, Litwa

Co warto zobaczyć w Wilnie

Wilno jest popularnym przystankiem na trasie wycieczek objazdowych. W ofercie znajdują się wędrówki z Wilna przez Troki do Kowna, na trasie Po Kresy: Wilno – Troki, czy rejs promem ze Sztokholmu przez Rygę do Wilna.

Niezależnie od tego, czy obierzemy Wilno za cel naszej wędrówki i zostaniemy tak na dłużej, czy też wpadniemy tam tylko na chwilę podczas dłuższej wycieczki, do dyspozycji mamy aż nadto zabytków i innych wartych zwiedzenia miejsc. Wilno jest wszak miastem o historii sięgającej XIV w. Zobaczyć trzeba Plac Katedralny, czyli historyczne serce Wilna, oraz katedrę św. Stanisława, gdzie miejsce miały koronacje królów. Interesujące zakątki to barokowy Uniwersytet Wileński, gotycka Baszta Giedymina czy alumnat papieski, zdobiona szeregiem łuków budowla z czasów renesansu. Warto również zobaczyć Górę Krzyży.

Warto odwiedzić ponadto Cmentarz Na Rossie, czyli zabytkową, zaskakująco malowniczą polską nekropolię, na terenie której spoczywa m.in. ojciec Juliusza Słowackiego czy słynny działacz polityczny Joachim Lelewel.

Gdzie szukać rozrywki

Wilno stoi nie tylko historycznymi atrakcjami. Miasto oferuje także nowoczesne formy rozrywki. Dużych i małych gości zaprasza Muzeum Iluzji, w którym można zobaczyć konstrukcje płatające figla naszym oczom i mózgowi. To prawie jak magiczny pokaz, z tą różnicą, że nie ma tu magii – tylko nauka. Większości atrakcji można dotknąć; w niektórych – zanurzyć się w całości.

Atrakcją samą w sobie jest kosztowanie litewskiej kuchni, z jej smakowitymi sękaczami, cepelinami i blinami. Na bardziej odważnych czekają świńskie uszy, które można przegryźć litewskim czarnym chlebem.

Niezwykłą atrakcją Wilna jest mierząca 165 m wieża widokowa, na szczycie której znajduje się obrotowa restauracja. Kawa i ciasto z oszałamiającym widokiem na miasto stanie się niezapomnianym wspomnieniem.

Wieża Giedymina w Wilnie, Litwa

Dzieje Wilna

Na terenie Wilna życie kwitło prawdopodobnie o wiele wcześniej, lecz pierwsze zapiski historyczne o nim pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku. W tym samym stuleciu miały miejsce dwa istotne dla Wilna wydarzenia: splądrowanie i spalenie miasta przez Krzyżaków, a także chrzest Litwy, po którym miejscowość uzyskała prawa miejskie.

Ze względu na unię Polski z Litwą wzrosło znaczenie Wilna, które wkrótce stało się stolicą województwa. W XV w. wzniesiono tu murowany zamek, zaś w kolejnym stuleciu – mury obronne. Wtedy rozpoczął się rozkwit metropolii, w której otwierano nowe zakłady, w tym mennicę. Wiek XVII był jednak pechowy, gdyż katastrofalny pożar był tylko początkiem pasma nieszczęść. Po nim nastąpiły zamieszki na tle religijnym, a wreszcie masakra ludności podczas wojny z Rosją. W nowe stulecie Wilno weszło wraz z początkiem trzeciej wojny północnej.

Na przełomie XVIII i XIX w. miasto znalazło się pod zaborem rosyjskim; ucierpiało także podczas powstania styczniowego. Podczas I wojny światowej zajęli je Niemcy, później – Armia Czerwona. Spokój zapanował dopiero po II wojnie światowej, gdy większość Polaków, stanowiących przez długi czas większość narodową, została wysiedlona.

Wybieram podróż do:

Wilna

Tanie loty do Wilna oferują linie LOT, Ukraine International, WizzAir choć z przesiadką można skorzystać także m.in. z oferty AirBaltic. Lot z Warszawy trwa około godzinę, zaś przy opcji z przesiadką podróż wydłuża się średnio do trzech godzin. Bezpośrednie loty odbywają się 7 dni w tygodniu.

Bilety autokarowe do Wilna można nabyć w cenie poniżej 100 zł, nawet od 50 zł w przypadku specjalnych ofert. Podróż z Warszawy trwa niecałe dziewięć godzin. Połączenia obsługiwane są głównie przez Ecolines, Kautra Kowno, TOKS i inne.

W Wilnie możesz korzystać z ponad 300 obiektów noclegowych – głównie domów wakacyjnych, choć w mieście znajduje się też kilkadziesiąt hoteli. Ceny za dobę zaczynają się od ok. 70 zł. Niemal każdy obiekt ma darmowe wi-fi, większość oferuje dostęp do parkingu.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Wilna

Dla biznesu
Polecane hotele w Wilnie
Interesy w Wilnie? Chcesz wybrać się na wycieczkę? Zorganizuj podróż, pobyt i powrót. Zawsze szybko, tanio i bez najmniejszego problemu.
Dla Turystów
Poznaj atrakcje Wilna
Wybierz się podróż przez całe epoki historii – w mieście, które jest świadectwem ich wszystkich. Zapraszamy do Wilna!