Kliknij i wybierz się do Splitu

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Pradze

Split

Naturalnie piękne miasto z historią sięgającą antyku

Split

Poznaj Split

Chorwacki Split dopiero niedawno został odkryty przez turystów z całego świata, ale to nie znaczy, że jeszcze nie ma w nim nic ciekawego. Ten region Europy jest interesujący i piękny z natury, a nowe hotele i udogodnienia dla gości tylko dodają mu uroku.

Split jest położony w Dalmacji – malowniczej części Bałkanów graniczącej z Morzem Adriatyckim. Liczy ok. 170 tys. mieszkańców i jest drugim największym miastem Chorwacji. Choć rozwinął się w nim przemysł i transport, pozostaje prawdziwym centrum historii – to tutaj znajdują się takie starożytne obiekty, jak pałac Dioklecjana czy świątynia Jupitera.

Cechą charakterystyczną Splitu jest także to, jak łatwo zorganizować wypad do okolicznych atrakcji. Wycieczka do Błękitnej Laguny czy rejs katamaranem na wyspę Brac to obowiązkowe punkty pobytu. Sprawdź te i inne atrakcje w naszym serwisie oraz zarezerwuj bilety już dziś.

Split

Co warto zobaczyć

W Splicie zawsze jesteś blisko natury i jeszcze bliżej historii.

Symbolem dziejów splitu jest pałac Dioklecjana, rzymskiego cesarza, który panował na przełomie III i IV wieku. Pieszą wycieczkę po jego ruinach możesz zarezerwować w naszym serwisie. Oprowadzający cię przewodnik opowie nie tylko o władcy, ale również o historii miasta i jego kulturze. Jako że Dioklecjan uważał się za potomka Jupitera, zobaczysz również przedwieczną świątynię tego rzymskiego boga.

Warto także odbyć całodniową wycieczkę na Hvar, Biševo, Vis, Ravnik i Budikovac – pięć przepięknych wysp, mieszczących takie cuda natury, jak Niebieska Jaskinia i zatoczka Cove. Zwiedzisz także zabytki, między innymi twierdzę Fortica i Pałac Biskupi. W wolnym czasie odprężysz się przy kawie na promenadzie u brzegu krystalicznego morza.

Ze Splitu organizowane są także wycieczki do Błękitnej Laguny, historycznego Trogiru, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, czy Parku Narodowego Krka.

Split

Gdzie szukać rozrywki

Split jest pełen atrakcji, a jeśli ci mało, zawsze możesz wskoczyć do autobusu Hop-on, Hop-off i zabawić się w okolicy.

Największą atrakcją Splitu są oczywiście plaże. Krystalicznie czyste, słoneczne, przyjemne, z okoliczną infrastrukturą, dzięki której wszędzie masz blisko. Jako że to miasto portowe, sam port stanowi ciekawe miejsce do zwiedzenia, zaś gdy już tam będziesz, możesz udać się na wycieczkę łodzią na jedną z okolicznych wysp. Dostępne są także wycieczki na pokładzie repliki historycznego galeonu.

Jeśli jednak zapragniesz zobaczyć coś innego niż historyczne Stare Miasto, port i plaże, wskocz do autobusu Hop-on, Hop-off, który zabierze cię do najciekawszych miejsc na trasie Split-Solin-Klis-Trogir. Klis może wydać ci się znajome – to dlatego, że właśnie tu kręcono Grę o tron!

Pałac Dioklecjana

Dzieje Splitu

Split powstał w starożytnych czasach, rozwinąwszy się z greckiej osady podbitej przez Imperium Rzymskie. W końcówce III wieku cesarz Dioklecjan, znany z ubogiego wojskowego stylu życia, wzniósł tu pałac, którego ruiny przetrwały do dziś. 

W VII wieku Rzymian przepędzili ze Splitu Awarowie; w wyniku walk wiele budynków zostało zniszczonych. Ziemie zostały jednak odzyskane, a miasto odbudowane. Gdy na przełomie X i XI wieku powstało Królestwo Chorwacji, Split, już cieszący się reputacją ważnego portu handlowego, został wkrótce do niego włączony. Chorwacja została jednak podbita przez Węgry – do których przynależał, z krótkimi przerwami, do wieku XV, kiedy wreszcie, po długich zakusach, został przejęty przez Królestwo Wenecji.

Władze Splitu zmieniały się często; miasto do czasów współczesnych przynależało jeszcze do Napoleońskiego Królestwa Włoch, Królestwa Dalmacji, Austro-Węgier, Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Jugosławii, a wreszcie, od 1991 r., do Chorwacji. 

Wybieram podróż do:

Splitu

Bezpośrednie loty do Splitu realizują linie LOT i Wizz Air. Podróż z Warszawy trwa około dwie godziny, zaś z Katowic – około półtorej godziny. Samoloty tanich linii oraz przewoźników tradycyjnych lądują w porcie lotniczym Split Kastela. Bilety w okazyjnych cenach można niekiedy znaleźć już od 300 zł, choć ceny standardowe zaczynają się od ok. 500 zł
Bilety autokarowe do Splitu są zwykle tańsze od biletów lotniczych – ceny zaczynają się około 350 zł, a w promocji są niekiedy dostępne nawet poniżej 300 zł. Połączenia realizują linie Retman, Eurobus czy GlobTourist. Podróż, zależnie od miejsca wyjazdu, trwa od 20 do 25 godzin i kończy się wygodnie na głównym dworcu autobusowym miasta.
Noclegi w Splicie nie są kosztowne – ceny zaczynają się poniżej 100 zł za noc, i tylko najbardziej wyszukane hotele oferują ceny sięgające 5 tys. zł za noc. W mieście działa około 700 obiektów noclegowych, z czego ponad 180 to hotele przeznaczone głównie dla rodzin. Wi-fi jest standardem w niemal każdym z hoteli, moteli, pensjonatów i domów wczasowych.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Splitu

Dla biznesu
Rezerwacja noclegów w Splicie
Dostań się do Splitu wygodnie i na czas. Samolotem lub autokarem – zawsze w doskonałej cenie. Sprawdź wszystkie połączenia i zarezerwuj nocleg w kwaterach, hotelach i apartamentach.
Dla Turystów
Zobacz atrakcje w Splicie
Zwiedzaj, baw się na plaży, udaj się w rejs czy zanurkuj w krystalicznym morzu. Sprawdź najlepsze atrakcje Splitu i zarezerwuj miejsca w atrakcyjnych cenach.