Top 5 książek, które koniecznie muszą znaleźć się w Twojej biblioteczce

Top 5 książek, które koniecznie muszą znaleźć się w Twojej biblioteczceCoraz więcej Polaków czyta. Może nie są to zaskakująco dobre wyniki, ale jednak lepsze niż w latach ubiegłych. Biblioteka Narodowa przeprowadziła badania, z których wynika, że ponad 38% Polaków w ciągu roku przeczytało minimum jedną książkę. Rzecz jasna mogło być lepiej. Jeżeli jednak Wy jesteście w mniejszości i czytacie więcej, to poznajcie propozycje, które muszą znaleźć się w Waszej biblioteczce.

Top 1: Wacław Holewiński „Pogrom 1905”

W naszym zestawieniu oczywiście musiała znaleźć się książka Wacława Holewińskiego pt. „Pogrom 1905”. Można powiedzieć, że od pierwszej strony wciąga czytelnika w świat pełnej sprzeczności, ale też niewyleczonych traum. Akcja rozpoczyna się w 1905 roku w Warszawie. Właśnie stolica staje się miejscem makabrycznych wydarzeń. Mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu zarówno na sutenerach, jak i prostytutkach. Jednak akcja toczy się również wokół postaci gubernatora Maksymowicza, który przeżył zamach na swoje życie. Te dwa wydarzenia jednak coś łączy. I tutaj pojawia się pytanie: „co?”. Odpowiedź na to pytanie poznacie, czytając tę świetną powieść. Gwarantujemy, że pochłoniecie ją w jeden wieczór.

Top 2: Francesca Paci „Miłość w Auschwitz”

Auschwitz – miejsce pełne bólu, okrucieństwa i zbrodni, a jednak zdarzyła się tam też piękna miłość. Uczucie połączyło polskiego chłopaka Edwarda i żydowską dziewczynę Mali. Można powiedzieć, że w tym całym świecie, w którym nie dzieje się nic dobrego, znaleźli cząstkę szczęścia. Zapewne gdyby miłość zdarzyła się w bezpieczniejszych czasach, dożyliby starości, doczekali wnuków... Choć książka nie ma happy endu, to jednak pokazuje, że miłość potrafi dodać człowiekowi skrzydeł i sprawić, że jest w stanie unieść się ponad zło tego świata. Przygotujcie chusteczki, bo powieść Franceski Paci jest niezwykle wzruszająca.

Top 3: Małgorzata Serafin i Marek Sekielski „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?”

Tanie książki mogą być naprawdę dobre. Zresztą nie musicie wcale kupować nowych egzemplarzy. Doskonale sprawdzą się też używane, szczególnie gdy są w dobrym stanie. Skoro to już jasne, to czas przejść do kolejnej propozycji. A jest nią książka, która swoją premierę miała kilka miesięcy temu, jednak i tak zdobyła już duże grono odbiorców. Mamy tutaj na myśli reportaż „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?” autorstwa Małgorzaty Serafin i Marka Sekielskiego. Książka porusza bardzo ważny temat chorób psychicznych, w tym częstej anhedonii i depresji. Bohaterzy, choć w teorii mają wszystko, to odnoszą wrażenie, że toną. Historie są ujmujące, wzruszające, ale też ciekawe. To obowiązkowa propozycja nie tylko dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi, ale też dla wszystkich, którzy chcą poznać i być może nieco zrozumieć, czym jest choćby depresja.

Top 4: Samia Shariff „Za zasłoną strachu”

Kolejną książką, która zasługuje na uwagę jest pozycja autobiograficzna napisana przez Algierkę Samię Shariff. Otóż w wieku nastoletnim zostaje ona zmuszona do ślubu z mężczyzną, który jest od niej o 10 lat starszy. Jej życie staje się koszmarem, nie może liczyć nawet na pomoc rodziny. Matka zawsze broni jej męża. Historia bohaterki jest bardzo przejmująca, ale jest w niej też nadzieja.

Top 5: Sophie Hayes „Sprzedana”

Nasza kolejna propozycja to książka pt. „Sprzedana” autorstwa ofiary handlu ludźmi Sophie Hayes. Dziewczyna została zmuszona przez swojego przyjaciela do prostytucji. Do tego codziennie była bita. Ale jednak znalazła w sobie siłę. Warto przeczytać jej poruszającą historię.


Artykuł sponsorowany