Kliknij i wybierz się do pobliskiego Lwowa

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne we Lwowie

Lwów

Lwów - zabytkowe miasto Lwa czeka na Ciebie

Historyczne centrum Lwowa

Poznaj Lwów

Lwów to zabytkowe miasto z bogatą i wielokulturową historią. Przez kilka wieków należał do Polski i stanowił jej ważny ośrodek naukowo-kulturalny. Miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się pod względem turystyki w Europie. 

Lwów to ukraińskie miasto, położone na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Oddalony około 70 km od Polski. Zajmuje powierzchnię 182,01 km² i liczy około 730 tysięcy ludności. To centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze kraju. 

Miasto ciągle się zmienia i rozwija. Ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy znajduje się we Lwowie, w tym najbardziej popularne Stare Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się liczne muzea, galerie, teatry i słynna Opera Lwowska oraz klimatyczne kawiarnie i restauracje. Na pewno nie brakuje tutaj atrakcji. 

Opera we Lwowie

Co warto zobaczyć?

Rynek na Starym Mieście to serce Lwowa. Otacza go 44 pięknych, kolorowych kamienic w różnych stylach architektonicznych, co świadczy o bogatej historii miasta. Na szczególną uwagę zasługują: renesansowa kamienica Bandinellich, Kamienica Królewska czy Czarna Kamienica. W centrum Rynku jest Ratusz, a w każdym jego rogu umieszczono studnię. Jest to także dobry punkt widokowy. Piesza wycieczka po Starym Rynku z przewodnikiem to ciekawa propozycja.

Lwów obfituje w zabytki sakralne. Warto odwiedzić kościół św. Andrzeja z przepięknym i bogato zdobionym wnętrzem. Katedra łacińska to jeden najstarszych i najokazalszych kościołów. Została zbudowana z polecenia Kazimierza III Wielkiego. Sobór św. Jura  robi wrażenie swoim rozmachem. Katedra Ormiańska zachwyca egzotycznie zdobionymi wnętrzami.

Chcesz obejrzeć Lwów z innej perspektywy? Idealną opcją będzie wycieczka z przewodnikiem z perspektywy dachów i katakumb. Jest to nietypowa i ciekawa forma zwiedzenia miasta, a wiedza przewodnika jest niezastąpiona. 

Często odwiedzanym miejscem przez Polaków, jest cmentarz Łyczakowski. To najstarszy cmentarz miasta, usytuowany  na wzgórzu we wschodniej jego części. Znajdziesz tutaj wiele zabytkowych rzeźb i nagrobków, w tym grobów wybitnych Polaków, m.in. Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej. Jego częścią jest Cmentarz Orląt Lwowskich, poświęcony pamięci żołnierzy walczących o obronę miasta.

Widok na rynek we Lwowie

Gdzie szukać rozrywki?

Lwów tętni życiem. Posiada wiele klimatycznych kawiarni, restauracji, barów czy pubów. Lwowska kuchnia charakteryzuje się bogactwem smaków, pochodzących od różnych narodów. W związku z tym zjesz doskonały strudel, banosz, ostrygi czy świńskie uszy. Miasto słynie ze znakomitej i aromatycznej kawy.

We Lwowie organizowanych jest wiele wycieczek tematycznych. Jedna z nich to zwiedzanie miasta z degustacją kaw oraz potraw. Pod okiem przewodnika poznasz wyjątkowy klimat miasta oraz zasmakujesz lokalnej kuchni. Warto odwiedzić Muzeum Piwa we Lwowie. Piwo w tym mieście ma bardzo długą tradycję. Ciekawym punktem jest Fabryka Czekolady czy Kopalnia Kawy.

Lwowskie targowiska i bazary są miejscami charakterystycznymi tego miasta. Tutaj czas jakby się zatrzymał, a obiekty wyglądają tak samo jak kilkanaście lat temu. Na Rynku Krakowskim podobno można kupić wszystko. Rynek halicki szczyci się bardzo długą historią. Bardziej turystyczny charakter posiada bazar Wernisaż z różnego rodzaju pamiątkami, ale także antykami. 

Opera Lwowska to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Została zaprojektowana przez polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Znajduje się w centrum Lwowa i zachwyca jako dzieło sztuki architektonicznej. Obfituje w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie nawiązujące do sztuki teatralnej. Operę można tylko zwiedzić lub wybrać się na jakiś spektakl.

Opera we Lwowie

Pierwsze ślady osadnictwa datowane są na V wiek. W X wieku powstała osada Lędzian na Górze Zamkowej. Później tereny były naprzemiennie pod panowaniem sił polskich i ruskich. Lwów został założony około 1250 roku przez księcia Rusi Daniela I Halickiego, który nazwał miasto na cześć swojego syna Lwa. W 1340 po śmierci Bolesława Jerzego II miasto, na podstawie umowy spadkowej przeszło pod panowanie Polski, a w 1349 zostało faktycznie objęte przez Kazimierza Wielkiego. Podobnie jak Kraków czy Gdańsk, Lwów był miastem królewskim i posiadał dla Rzeczypospolitej duże znaczenie obronne i finansowe. Miasto zamieszkane było przez przedstawicieli różnych nacji i religii: Polacy, Żydzi, Rusini, Ormianie, Włosi, Węgrzy, Niemcy, Tatarzy i inni.

Po I rozbiorze Polski w 1772 miasto znalazło się pod władzą Austrii jako stolica Królestwa Galicji i Lodomerii. Podczas zaboru austriackiego Lwów cieszył się szeroką autonomią i swobodą rozwoju nauki i kultury polskiej oraz był ośrodkiem ukraińskiego odrodzenia narodowego.

Przed wybuchem I wojny światowej Lwów był centrum polskiej działalności niepodległościowej w Galicji. Wraz z upadkiem Austro-Węgier rozpoczęły się walki polsko-ukraińskie.  25 czerwca 1919 roku podczas paryskiej konferencji pokojowej, Polska uzyskała  tymczasową administrację nad terytorium Galicji Wschodniej, w tym nad Lwowem. Marszałek Józef Piłsudski w uznaniu bohaterstwa mieszkańców, a zwłaszcza Orląt Lwowskich podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, odznaczył miasto Krzyżem Virtuti Militari. 15 marca 1923 roku Rada Ambasadorów uznała suwerenność Polski nad Lwowem. 

W okresie międzywojennym Lwów był trzecim pod względem ludności miastem w Polsce oraz  jednym z głównych ośrodków nauki, kultury i sztuki. Dla Ukraińców był najważniejszym centrum kulturalno-politycznym w Rzeczypospolitej i ośrodkiem ukraińskiej konspiracji. Podczas II wojny światowej był naprzemiennie pod okupacją sowiecką i niemiecką. Po wojnie  Lwów i wschodnią część województwa lwowskiego włączono do Ukraińskiej SRR, a Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem. Władze sowieckie zwalczały ukraińskie symbole narodowe. Od 1991 Lwów wchodzi w skład niepodległej Ukrainy. 

Wybieram podróż do:

Lwowa

Ryanair ma w ofercie bezpośrednie połączenia do Lwowa z Warszawy i Krakowa, a Wizz Air z Gdańska, Wrocławia czy Katowic. Podróż trwa około godziny. Bilet dwustronny można dostać już za 146 zł. PLL LOT posiadają loty z przesiadką z kilku miast w Polsce.

Bilety autokarowe do Lwowa ma w swojej ofercie wielu ukraińskich przewoźników. Bilet w obie strony można dostać już za 126 zł. Często są zniżki dla dzieci i seniorów. Obsługiwanych jest bardzo dużo miast w Polsce, dlatego trzeba sprawdzać oferty na bieżąco w naszym serwisie.

Baza noclegowa we Lwowie jest dobrze rozwinięta. Można szukać ofert wśród wielu hoteli, hosteli, pensjonatów czy kwater prywatnych. Wśród turystów popularne są dzielnice Lviv City Center, Plosha Rynok oraz Prospekt Svobody. Często można znaleźć oferty w atrakcyjnych cenach.


Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Lwowa

Dla biznesu
Polecane hotele we Lwowie

Zaplanuj wyjazd służbowy z nami - szybko i wygodnie. Wybierz komfortowy hotel oraz lot. Zorganizuj podróż w kilka chwil

Dla Turystów
Atrakcje turystyczne Lwowa

Wycieczka do Lwowa to ciągle dla wielu Polaków podróż sentymentalna. Zabytkowe miasto z polską historią przyciąga zarówno starszych i młodych. Zapoznaj się także z nowymi atrakcjami miasta. Zachęcamy do zaplanowania wycieczki z nami.