Kliknij i wybierz się do Sztokholmu

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Sztokholmie

Sztokholm

Sztokholm. Malownicze miasto północy, pływające na wodzie.

Sztokholm

Poznaj miasto

Sztokholm to stolica i największe miasto Szwecji. Skandynawska metropolia zachwyca nietypowym ukształtowaniem terenu i wspaniałą architekturą. Miasto ma najczystsze powietrze  ze wszystkich europejskich stolic.  

Sztokholm położony jest w środkowej części kraju na 14 wyspach, połączonych 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön i jeziorem Melar. Ma 188 km² powierzchni, z czego jedną trzecią stanowi teren zabudowany, reszta to woda, lasy i parki. W samym mieście mieszka około 1 miliona ludności. Jest to centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne Szwecji. 

Sztokholm to piękne, kolorowe i otoczone wodą miasto. Tym co je wyróżnia spośród innych stolic europejskich, to obszerne tereny przyrodnicze i harmonijna zabudowa. Sztokholm to miasto doskonale łączące historię, bliskość natury oraz nowoczesność.

Starówka w Sztokholmie

Co warto zobaczyć?

Już na samym początku zwiedzania warto zakupić Karnet Stockholm Pass. Karta upoważnia  do bezpłatnego wstępu do ponad 60 atrakcji, jakie oferuje miasto oraz zapewnia nieograniczone przejazdy autobusami wskakuj/wyskakuj i łodziami przez cały czas obowiązywania karnetu.

Obowiązkowym punktem do zobaczenia jest urokliwe Stare Miasto, pełne wąskich uliczek i pięknej architektury. W centrum starówki znajduje się gotycka Katedra Sztokholmska z posągiem św. Jerzego zabijającego smoka. Na Gamla Stan jest też Pałac Królewski oraz Muzeum Alfreda Nobla. Kompleks pałacowy jest jednym z największych w całej Europie. Na naszej stronie jest możliwość nabycia edukacyjnej wycieczki po starówce. Około 11 km od stolicy znajduje się Drottningholm, czyli królewska rezydencja  z XVII wieku, nawiązująca do Wersalu. To pierwszy szwedzki obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Sztokholm ma ponad 70 muzeów, m.in. Muzeum okrętu Vasa, Skansen, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Antyczne Morza Śródziemnego. Muzeum Vasa jest wyjątkowe na skalę światową. Znajduje się tutaj zrekonstruowany XVII-wieczny okręt. W stolicy jest wiele galerii i instalacji sztuki publicznej. Sztokholmskie metro nazywane jest najdłuższą galerią sztuki na świecie.  Stolica ma kilka interesujących kościołów, od średniowiecza do XX wieku.

Miasto można podziwiać też z góry, a dokładniej z wieży telewizyjnej Kaknästornet, wysokiej na 155 metrów.  Jest to jeden z najwyższych budynków w całej Skandynawii. Wartym odwiedzenia miejscem jest cmentarz Skogskyrkogården. Ta intrygująca, surowa zabudowa nawiązuje do nordyckiego klasycyzmu i modernizmu. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na cmentarzu pochowana została aktorka Greta Garbo.

Skeppsholmsbron (Skeppsholm Bridge) ze słynną złotą koroną w Sztokholmie, Szwecja

Gdzie szukać rozrywki?

Wycieczka rowerowa z przewodnikiem po Sztokholmie to interesujący sposób poznania miasta. Trasa wycieczki prowadzi wzdłuż brzegu morza, jezior i przez mosty. Przejedziesz przez Stare Miasto. Zobaczysz wspaniałe ogrody miejskie, malownicze, drewniane domy z XVII wieku oraz pierwszy na świecie Królewski Narodowy Park Miejski.

Fani zespołu Abba nie będą zawiedzeni. W metropolii znajduje się muzeum poświęcone najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi muzyki pop. W naszym portalu można kupić bilet i cieszyć się wejściem bez kolejki. Zwiedzając muzeum przeżyjesz niesamowitą przygodę i poczujesz się jak jeden z członków tego zespołu.

Sztokholm nie zawiedzie także miłośników zwierząt i dzieci. Skansen to niepowtarzalne  muzeum na świeżym powietrzu, gdzie wśród historycznej zabudowy można zobaczyć dzikie zwierzęta. Sztokholmski skansen to połączenie ogrodu zoologicznego, akwarium oraz muzeum lokalnej architektury. Warto odwiedzić sklep na terenie muzeum, w którym znajdziesz tradycyjne rękodzieła i przedmioty w szwedzkim stylu. Najmłodsi i nie tylko mogą także skorzystać z wycieczki amfibią po lądzie i wodzie. Jest to fantastyczna przygoda, połączona ze zwiedzaniem najważniejszych atrakcji Sztokholmu. 

Widok na Gamla Stan, Sztokholm

Dzieje Sztokholmu

Początki Sztokholmu sięgają 1252 roku. Miasto powstało na terenie dzisiejszego Starego Miasta (Gamla Stan), a jego założycielem był jarl Birger Magnusson, który zachęcał niemieckich kupców do osiedlenia się w mieście. Sztokholm powoli stawał się potęgą handlową, a rozwój miasta wpłynął na gospodarkę całej Szwecji. 

W XV i XVI wieku trwały walki szwedzko-duńskie, a w 1523 Sztokholm został ostatecznie zdobyty przez Gustawa I Wazę. Od tego czasu  siedzibą szwedzkich królów był zamek Trzy Korony. W 1697 roku pożar zniszczył większość budowli i od 1754 rodzina królewska zamieszkała w Pałacu Królewskim. W 1776 roku powstała tu Akademia Szwedzka.
 
Historia miasta jest burzliwa. Na przełomie wielu wieków miasto nabierało dzisiejszego charakteru. W połowie XIX wieku stolica Szwecji liczyła prawie 100 tysięcy mieszkańców. W 1912 roku zorganizowano w Sztokholmie Letnie Igrzyska Olimpijskie. Dzisiaj to piękna metropolia, dodatkowo rozsławiona powieściami Stiega Larssona.

Wybieram podróż do:

Sztokholmu

Bezpośrednie połączenia z Polski do Sztokholmu odbywają się z sześciu miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Poznania, Krakowa, Wrocławia. Podróż trwa około 2 godzin. Bilet w obie strony kosztuje średnio 200 zł.

W naszym systemie rezerwacyjnym, znajdziecie połączenia pomiędzy miastami wewnątrz Szwecji np. Nettbus. W chwili obecnej żadna linia nie świadczy bezpośrednich połączeń autokarowych do Sztokholmu. Autokarem dojedziemy do Malmo, Helsingborgu i Goteborgu.

Stolica Szwecji ma do zaoferowania szeroki wachlarz ofert noclegowych. Ceny nie należą do najniższych, dlatego warto rezerwować z wyprzedzeniem. Sprawdzaj oferty na bieżąco w naszym portalu


Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Sztokholmu

Dla biznesu
Hotele w Sztokholmie
Zaplanuj swój wyjazd biznesowy z nami. Bez problemu zarezerwuj bilet i wybierz hotel dopasowany do Twoich potrzeb. Zajmie to tylko kilka minut.
Dla Turystów
Atrakcje turystyczne w Sztkoholmie i okolicach

Sztokholm to z jednej strony europejska stolica ze wszystkimi atrakcjami miejskimi, z drugiej spokojna oaza. Miasto, gdzie nie będziesz się nudzić, a jednocześnie zrelaksujesz się i wypoczniesz.