Kliknij i wybierz się do pobliskiego Berlina

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Berlinie

Berlin

Berlin dawniej podzielony murem - dziś multikolorowy, liberalny, imprezowy, jednoczący ludzi.

Brama Brandenburska w Berlinie

Poznaj miasto

Berlin jest stolicą i największym miastem Niemiec. Jest to jedna z najważniejszych metropolii globalnych. To najbardziej zaludnione miasto w Unii Europejskiej. Stolica posiada unikalny klimat i ma sporo do zaoferowania, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Miasto oddalone jest około 100 kilometrów od granicy z Polską. Ma powierzchnię około 892 km² i zamieszkuje go 3,7 mln osób. Położone jest we wschodnich Niemczech nad rzekami Sprewą i Hawelą, między płaskowyżami Barnim i Teltow. Posiada wiele jezior i zatok, w tym największe Müggelsee. To ważny węzeł komunikacyjny Niemiec i Europy. Jest to nowoczesny ośrodek naukowy, kulturalny i artystyczny oraz wielkie centrum przemysłowe, handlowe i finansowe.

Berlin to bardzo ciekawa i otwarta metropolia, przyjazna turystom, w tym rodzinom z dziećmi. O każdej porze dnia i roku można znaleźć wiele atrakcji miejskich. Zobaczysz tu takie zbytki jak: Mur Berliński, Brama Brandenburska, Katedra czy Reichstag. W stolicy jest  bardzo dużo muzeów, galerii, teatrów, oper czy filharmonii. Wielu turystów odwiedza Berlin, tylko dla jego życia klubowego. To światowa stolica techno. Życie nocne Berlina dzięki swej różnorodności cieszy się zasłużoną renomą. 

Berlina (Berliner Dom) w słynnej Museumsinsel

Co warto zobaczyć?

Berlin to miasto pełne zabytków, historycznych miejsc oraz tętniących życiem placów. Znajdziesz tutaj wiele muzeów i innych instytucji kultury.

Prawdziwym skarbem jest Wyspa Muzeów, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To  jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata. W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w. Oprócz tego w Berlinie są fantastyczne muzea sztuki współczesnej czy  poświęcone lokalnej kulturze, m.in Muzeum Żydowskie, Muzeum „The Story of Berlin”.
Zabytków jest tutaj mnóstwo, dlatego warto zaopatrzyć się w bilet autobusowy Hop-On Hop-Off, dzięki któremu odkryjesz największe atrakcje Berlina we własnym tempie. Dostępna jest również wycieczka z przewodnikiem. Do najważniejszych zabytków należy Brama Brandenburska, jako symbol miasta. Ciekawym budynkiem jest Reichstag, czyli gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie. Można zwiedzić Pałac Charlottenburg czy Zamek Bellevue. Przepiękna Katedra Berlińska była inspiracją dla wielu architektów. 

Najważniejszymi placami są Plac Poczdamski z fragmentami muru berlińskiego oraz Plac Aleksandra. Ten pierwszy jest największym i najbardziej ruchliwym miejscem w stolicy. Jest to centrum handlowe i kulturowe. Na Placu Poczdamskim pozostawiono fragment liczącego 155 km muru berlińskiego. Mur berliński to pozostałości dawnych umocnień rozdzielających Berlin Zachodni od NRD. Zachowało się także dawne przejście graniczne czyli tzw. Checkpoint Charlie. Natomiast Plac Aleksandra jest centrum wschodniej części Berlina. Znajduje się tutaj najwyższa budowla Niemiec – wieża telewizyjna - łącznie z iglicą ma wysokość 365 metrów. Z tarasu widokowego rozciąga się panorama miasta. Zaopatrz się w bilet w naszym portalu.

Opera Konzerthaus

Gdzie szukać rozrywki?

Niemcy szczycą się mianem narodu muzyki, a Berlin jest tego prawdziwym przykładem. Wielbiciele klasycznej muzyki mogą wybrać się na koncerty do Filharmonii Berlińskiej czy Konzerthaus. Miasto posiada około 400 galerii, 200 muzeów, wystaw oraz miejsc pamięci, 150 teatrów i scen dramatycznych, ponad 90 kin, 8 orkiestr symfonicznych i trzy opery. Ciekawą atrakcją jest Friedrichstadt-Palast – największy teatr rewiowy w Berlinie.

Berlińskie parki to prawdziwe zielone płuca miasta. To ulubione miejsce spotkań Berlińczyków, ale także turystów szukających miejsca do relaksu. Są to dobrze zorganizowane przestrzenie z możliwością uprawiania sportów i miejscem na grillowanie. 

Rodziny z dziećmi mogą udać się do jednego z największych na świecie ogrodu zoologicznego. Tropical Islands to kolejna fantastyczna forma rozrywki. Ten park wodny znajduje się 60 km od Berlina, a liczba przewidzianych atrakcji jest ogromna. 

Bardzo ciekawą formą zwiedzenia miasta jest wycieczka rowerowa, dostępna w naszym portalu. Podczas 3,5-godzinnej wycieczki zwiedzisz największe atrakcje tego miasta w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Wycieczka rozpoczyna się od centrum kultury Kulturbrauerei znajdującym się w dawnym browarze w dzielnicy Prenzlauer Berg. Wycieczka rowerowa odbywa się w spokojnym tempie.

Część turystów odwiedza Berlin tylko dla życia klubowego. Nic dziwnego, nocne życie jest bardzo różnorodne. Znajdziesz tu ekskluzywne i eleganckie kluby oraz mniejsze i przytulne knajpki. Są tu też obskurne, post-punkowe mordownie i olbrzymie, najlepsze na świecie dyskoteki techno.

Budynek Reichstagu w Berlinie

Dzieje Berlina

Historia Berlina rozpoczyna się w epoce kultury brązu. W rzeczywistości pierwsi Germanie pojawili się na tych terenach w XII – XII w. p.n.e. W drugiej połowie XII wieku obszar znalazł się w granicach Marchii Brandenburskiej. Około 1200 był poddany pełnej kolonizacji niemieckiej, głównie z Saksonii oraz terenów dzisiejszej Holandii.

W kolejnych stuleciach miasto było siedzibą i rezydencją elektorów oraz margrabiów magdeburskich. W 1701 roku zostało stolicą za sprawą cesarza Fryderyka I. Od 1864 roku pełnił rolę stolicy Związku Północnoniemieckiego, a od 1871 zjednoczonych Niemiec.

Po I wojnie światowej w 1918 ogłoszono w Berlinie republikę. Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 Berlin stał się stolicą III Rzeszy. Podczas II wojny światowej Berlin uległ znacznemu zniszczeniu. Po wojnie powstał mur berliński. W 1989 roku doszło do jego zburzenia, co zapoczątkowało trwający do dziś, proces łączenia dwóch części miasta i dwóch części Niemiec. Od 1991 roku mieści się tu stolica kraju. Od 1999 w Berlinie swoje siedziby mają parlament i rząd.

Wybieram podróż do:

Berlina

Bezpośrednie połączenie ze stolicą Niemiec oferuje Warszawa i Kraków. Lot trwa niecałe 1,5 godziny. PLL LOT mają w ofercie bezpośrednie loty z Warszawy kilka razy dziennie, 7 dni w tygodniu. Skorzystaj z wyszukiwarki lotów i zarezerwuj najtańszy bilet do Berlina.

Regularne połączenia autobusowe z Polski do Berlina realizują Sindbad, Ecolines czy FlixBus. Z Warszawy można kupić bilet bez przesiadki już za 90 zł i podróż trwa 7 godzin.

Stolica Niemiec oferuje wiele możliwości noclegowych w różnym zakresie cenowym. Planując pobyt wcześniej, można znaleźć pokój z prywatną łazienką dla dwóch osób za mniej niż 50 EUR. Baza noclegowa w Berlinie jest ściśle związana z okolicą. W centrum przeważają luksusowe hotele. W przypadku dalszych dzielnic zaczynają dominować hostele, pensjonaty i apartamenty czy pokoje.


Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Berlina

Dla biznesu
Hotele w Berlinie

Jedziesz w interesach do Berlina? Znajdź dobre połączenie i wygodny hotel. Zorganizuj podróż w naszym portalu.

Dla Turystów
Atrakcje turystyczne w Berlinie

Berlin to miasto, gdzie nie sposób się nudzić o każdej porze dnia i roku. To dobre miejsce na zwiedzanie, zakupy i imprezy. Sprawdź dostępne atrakcje i zarezerwuj wejściówki już dziś.