Kliknij i wybierz się do Lizbony

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Lizbonie

Lizbona

Królowa całej słonecznej Portugalii. Poznaj Lizbonę

Lizbonie, Portugalia

Poznaj Lizbonę

Lizbonę śmiało możemy nazwać królową Portugalii ze względu na to, że król Alfons III uznał to miasto jako najważniejsze w całym kraju. Lizbona, stolica Portugalii znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, a dokładnie w jego zachodniej części. Przez miasto przepływa rzeka Tag, która łączy się z Oceanem Atlantyckim. Jest to najbogatszy region w całej Portugalii.

Miasto zamieszkuje ponad 10 milionów osób i z każdym rokiem, w bardzo szybkim tempie, przybywa ich coraz więcej. Lizbona charakteryzuje się wszechstronnością, to tu znajduje się centrum kulturalne, polityczne, a także ekonomiczne całego kraju. Wśród banków i dużych fabryk znajdziesz klimatyczne miejsca, gdzie masz okazję zrelaksować się przy fado, typowej portugalskiej muzyce, którą szczyci się cały kraj.

Lizbona słynie również z wyjątkowych budowli oraz zabytków. Dwa z nich są nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Klasztor Hieronimitów, który jest olbrzymim kompleksem klasztornym zbudowanym w XVI wieku oraz Torre de Belém, czyli wybudowana w 1520 roku bardzo okazała budowla militarna.

Lizbona, Portugalia w Belem Tower na rzece Tag

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona daje bardzo dużą możliwość dla osób nastawionych na zwiedzanie. Podróż po tym malowniczym mieście możesz zorganizować wybierając opcję transportu zabytkowym tramwajem hop-on-hop-off, który pozwala Ci wsiąść i wysiąść gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Miejscami, które warto zobaczyć jest na przykład Klasztor Hieronimitów, perła Lizbony, łączący styl gotycki i renesansowy. Budowla od 1983 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i odwiedzana jest tłumnie przez turystów z całego świata. Drugim obowiązkowym do poznania miejscem jest Praça do Comércio, olbrzymi plac znajdujący się tuż przy rzece, jest bardzo ważny dla portugalczyków, gdyż właśnie tutaj odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości.

Ponadto znajduje się tutaj najstarsza kawiarnia w mieście Cafe Martinho da Arcada oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dzielnica Bairro Alto, inaczej nazywana Wysoką Dzielnicą ze względu na swoją lokalizację (znajduje się na siódmym wzgórzu miasta) to połączenie licznych, stromych uliczek, które za dnia pozwolą Ci zaznać spokoju, natomiast nocą miasto budzi się do życia. Wieczorem znajdziesz tu ogromną ilość restauracji, głośnych barów oraz dyskotek. Jest to ulubiona część turystów. 

Lizbona

Gdzie szukać rozrywki?

Lizbona to wyjątkowo barwne miasto oferujące turystom ogrom możliwości. Warto zatem skorzystać z wcześniej zorganizowanych wycieczek, które można znaleźć na naszym portalu.

Jesteś fanem piłki nożnej? To na pewno nie jest Ci obca nazwa tutejszego stadionu i dumy lizbończyków, czyli Estádio da Luz. Skorzystaj z możliwości podążania śladami takich sław jak Eusebio, czy Paulo Futre. Przejdź po murawie największego i najnowocześniejszego stadionu w Portugalii łącząc to ze zwiedzeniem muzeum tutejszego klubu SL Benfica.

Zdecydowana większość turystów, którzy jadą lub lecą do Lizbony chce zobaczyć tutejsze niematerialne dziedzictwo kulturowe, czyli muzykę fado. Jest to typ muzyki bardzo melancholijnej, przedstawianej przez wokalistę oraz gitarzystów. Fado jest symbolem nadziei oraz dumy, ale przede wszystkim przekazuje portugalską duszę. Nie uwierzysz, dopóki nie posłuchasz.

Kochasz sztukę? Jeśli tak, to nie może Cię zabraknąć w nowoczesnym Muzeum Kolekcji Berardo. Znajdują się tu prace wybitnych i bardzo znanych osób takich jak Pablo Picasso, Andy Warhol, Franics Bacon, Maria Helena Marcel Duchamp, Maria Heleny Vieira da Silva. Różnorodność eksponatów zapewni Ci kilkugodzinny spacer pełen piękna kubizmu, dadaizmu, czy surrealizmu.

Zabytkowy żółty tramwaj przed katedrą w Lizbonie, Portugalia

Dzieje Lizbony

Lizbona przez wielu historyków jest uważana jako miasto starsze niż Rzym. Jej początku szacowane są na 1200 rok p.n.e. Pierwszymi ludźmi, którzy osiedlili się tam na dłużej byli Luzytanii, a w VII wieku miasto przejęli Maurowie podróżujący z Afryki. W roku 1147 miasto zostało podbite przez Alfonsa I Zdobywcę, pierwszego portugalskiego władcę. W 1255 roku dzięki Alfonsowi III Lizbona stała się stolicą Portugalii.

Czas od XV do XVII wieku był kluczowym czasem dla rozwoju Portugalii. To właśnie wtedy z portu Belem wystartowały liczne wyprawy morskie, których skutkiem był prężny rozwój stolicy oraz całego królestwa.

Rok 1531 był dla Lizbony bardzo ciężkim czasem ze względu na silne trzęsienie ziemi, które zrujnowało miasto i pozbawiło życia tysiące mieszkańców. Kolejny atak ze strony natury przyszedł w 1755 roku i pochłonął około 60 tysięcy ofiar oraz doprowadził do (prawie) całkowitego zrujnowania miasta.

W chwili obecnej stolica Portugalii jest bardzo dobrze rozwiniętym miastem pod wieloma względami, które może jedynie wspominać nieszczęśliwe czasy. 

Wybieram podróż do:

Lizbony

Loty do Lizbony trwają około czterech godzin i organizowane są przez takie linie jak LOT, KLM, czy TAP Air Portugal. Ceny biletów zaczynają się od 150 złotych i uzależnione są od daty wylotu. Przejrzyj ofertę i znajdź coś odpowiedniego dla siebie.
Brak bezpośrednich połączeń autokarowych do Lizbony. Proponujemy zakup dwóch osobnych biletów, np. Wrocław - Madryt i Madryt - LIzbona.
W Lizbonie możesz skorzystać z setek różnorodnych opcji noclegowych. W ofercie można znaleźć nie tylko hotele, pensjonaty, hostele, oraz kwatery prywatne, ale w większości apartamenty. Obiekty w większości posiadają dostęp do wi-fi oraz do parkingu.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Lizbony

Dla biznesu
Popularne hotele w Lizbonie
Przemieść się do Lizbony w mgnieniu oka i znajdź odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe. Zaplanuj wcześniej swój wyjazd biznesowy.
Dla Turystów
Poznaj uroki Lizbony

Zwiedzaj, zaznaj odrobiny relaksu i naciesz oczy pięknem tego miasta. Bookuj wycieczki lub samodzielnie zorganizuj swój wymarzony wyjazd z pomocą naszego serwisu. Wygodnie, tanio oraz szybko.