Zimowy wyjazd na narty - o czym nie możesz zapomnieć?

Zimowy wyjazd na narty - o czym nie możesz zapomnieć?Sezon zimowy wielu osobom kojarzy się ze spacerem po ośnieżonym parku lub długimi wieczorami spędzonymi przy kominku, w towarzystwie dobrej książki. Jednak białe szaleństwo zjazdów na nartach lub snowboardzie posiada równie liczne grono entuzjastów. Ruch na świeżym powietrzu, w otoczeniu majestatycznych masywów górskich to fantastyczna zabawa dla każdego fana sportów zimowych - wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. O czym należy pamiętać zanim poszusujemy w dół?

Co założyć - jakie ubrania przydadzą Ci się na stoku?

Niezależnie od tego czy celem wyjazdu są Alpy, Pireneje czy Karpaty, koniecznie przygotuj się na wpływ niskich temperatur na stoku. Obecnie na rynku odzieży specjalistycznej znajdziesz całą gamę odpowiednio przystosowanych ubrań: od bielizny termoaktywnej, przez lekkie i wytrzymałe spodnie i bluzy, aż po kurtki ocieplane męskie lub damskie. Ochronią Cię one przed zimnem bez ryzyka przegrzania się.

Konieczność ubierania się na cebulkę w niezliczone warstwy jest już przeszłością, a nowoczesne technologie pozwalają na ograniczenie ilości posiadanej na stoku odzieży do minimum. Jednak nie zapominaj o tym, aby wziąć ze sobą element garderoby, który przyda się w sytuacji awaryjnej, np. dodatkową bluzę.

Nie bagatelizuj również posiadania dobrze dobranych rękawiczek i nakrycia głowy lub ochraniacza na uszy. Nawet podczas zjazdów w kasku oraz dużego wysiłku fizycznego zimno może dawać się we znaki, szczególnie że dłonie oraz głowa to punkty wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury.

Sprzęt i dodatki, czyli przyjaciele zimowej wyprawy

Aby wyprawa na narty się udała konieczne są ... narty. To prawda, ale same w sobie nie zapewnią wszystkiego co niezbędne jest do zabawy na stoku. Przydadzą Ci się również gogle, kask oraz kijki. Oczywiście to samo dotyczy osób, które wybrały zjazdy na snowboardzie.

Przed wyjazdem obowiązkowo sprawdź wszystkie elementy wyposażenia - czy na pewno pasują, są w dobrym stanie technicznym i spełniają wymogi bezpieczeństwa. Ta zasada jest wyjątkowo ważna w przypadku butów narciarskich i nart, ponieważ ich uszkodzenie i wyłączenie z użycia może skutecznie zniweczyć plany na cały wyjazd lub stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Kosmetyki i drobiazgi, które chcesz mieć ze sobą

Poza standardowym ekwipunkiem narciarza, w bagażu podręcznym powinno znaleźć się również miejsce na:

  • krem z wysokim filtrem (50 SPF),
  • butelkę wody, chusteczki higieniczne,
  • energetyczną przekąskę,
  • rzeczy osobiste,
  • telefon i powerbank.

Góry zawsze są nieprzewidywalne, a nie wszystkie stoki posiadają bardzo rozwiniętą infrastrukturę - dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność. W takiej sytuacji niezbędny będzie również wytrzymały i wygodny plecak. Doskonale sprawdzą się plecaki turystyczne wycieczkowe - sklep.jack-wolfskin.pl - które przystosowane są do użytkowania w wymagających warunkach. Zwróć na ten punkt szczególną uwagę jeśli preferujesz narty biegowe, ponieważ na trasach do nich przygotowanych znacznie dłużej poruszać się będziesz bez możliwości kupienia rozgrzewającego napoju lub dostępu do toalety.

Rozruszaj się przed wyjazdem!

Chcesz w pełni cieszyć się wycieczką? Zanim pomyślisz o wyprawie na narty - sprawdź swoją kondycję. Większość kontuzji na stoku nie wynika z braku umiejętności, lecz z nieprzystosowania mięśni do tego rodzaju aktywności. Natomiast zakwasy mogą skutecznie popsuć humor po pierwszym dniu i zniechęcić do dalszej jazdy. Zalecanym jest zacząć przygotowanie organizmu do zimowego szaleństwa przynajmniej miesiąc wcześniej.