Ciekawe propozycje na wakacje w górach?

Poznaj południe kraju od najlepszej strony

Pijalnia Wód Mineralnych Szczawnica Uzdrowisko
Pijalnia Wód Mineralnych Szczawnica Uzdrowisko - Shutterstock

Góry to doskonały kierunek właściwie dla każdego. Polskie pasma zdecydowanie można uznać za bardzo różnorodne, a wszystkie południowe region oferują wyjątkowy klimat – od surowego, alpejskiego krajobrazu po łagodne, przystępne wzgórza, które bez trudu będą mogły zdobyć nawet dzieci. W górach czekają miejsca bardzo popularne, i w związku z tym pełne turystów oraz atrakcji dla najmłodszych, ale także zaciszne miasteczka uzdrowiskowe czy niemal zupełnie puste przestrzenie pośród – wciąż jeszcze stosunkowo dzikiej – przyrody. Jak spędzić wakacje w górach? Poniżej znajdziesz nasze propozycje.

Planując urlop w górach warto wziąć pod uwagę nie tylko znane ścieżki. Oprócz – najbardziej obleganych – Tatr czy Bieszczadów, w Polsce istnieje mnóstwo interesujących lokalizacji, które naprawdę potrafią zaskoczyć, a przy tym mogą okazać się znacznie tańszą alternatywą. Odnalezienie swojego wymarzonego miejsca w górach to nie lada wyzwanie, ale na szczęście wszędzie można aktywnie i ciekawie spędzić czas o każdej porze roku.


Przetarte Szlaki

Spływ dunajcem z flisakami
  Spływ Dunajcem - Shutterstock

Wśród najpopularniejszych górskich miejscowości króluje Zakopane. Od lat nazywane Perłą Tatr i Zimową Stolicą Polski właśnie przez wzgląd na uznanie, jakim cieszy się wśród odwiedzających. Trudno o częściej wybieraną lokalizację na południu kraju – Tatry dla wielu urlopowiczów oznaczają właśnie wizytę w Zakopanem, dokąd udają się nie tylko narciarze czy fani górskich wędrówek. Miasto wita gości przez okrągły rok i oferuje przeszło 250 kilometrów pieszych tras w regionie. Górskie jeziora, Dolina Kościeliska i szczyt Rysy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zakopanego, ale takich punktów na mapie tej okolicy jest znacznie więcej.

Jeśli już mowa o Zakopanym, to trudno nie wspomnieć o jedynej w swoim rodzaju atrakcji – raftingu. Spływy tratwami po Dunajcu to lokalna tradycja, która jest szansą na podziwianie przepięknych górskich widoków z nowej perspektywy. Swobodnie połączysz spływ ze zwiedzaniem Zakopanego, np. w ramach zorganizowanej wycieczki zaplanowanej na cały pełen wrażeń dzień. Gubałówka, Chochołów i rafting na Dunajcu podczas jednego wypadu w Tatry? Zdecydowanie tak!

Leżąca nieco ponad 100 km od Zakopanego Krynica-Zdrój jest idealnym rozwiązaniem dla fanów szaleństw na stoku narciarskim. Znajdują się tu dobrze przygotowane trasy i komfortowe stoki, jednym słowem profesjonalne kompleksy narciarskie, które zadowolą nawet najbardziej wymagających gości. W sezonie letnim Krynica proponuje natomiast nieco inne rozrywki, m.in. rozmaite spływy pontonowe i kajakowe, kursy windsurfingu, ścianki wspinaczkowe i niezliczone kilometry spacerowych ścieżek. Wszyscy, którzy lubią spędzać urlop w ruchu, mogą w Krynicy odnaleźć coś dla siebie.

Sudety i Góry Stołowe

Karkonosze i Sudety to kolejne znane pasma, które są równie malownicze i pełne możliwości w każdym sezonie. Zimą oczywiście przyciągają narciarzy, latem spacerowiczów, ale zawsze prezentują się wspaniale. Nie wiesz, od czego zacząć? Karkonosze zwiedzisz wybierając się na wycieczkę przez Karpacz i leżący tu słynny skandynawski kościółek Wang, a na koniec wjeżdżając wyciągiem na Kopę, z której godzinna wędrówka zaprowadzi Cię prosto na Śnieżkę. Przy okazji zobaczysz lokalne Muzeum Sportu i Turystyki, a wszystko to w ramach wycieczki w polskie Sudety.

Skała “Małpolud”, Szczeliniec Wielki
  Skała “Małpolud”, Szczeliniec Wielki - Shutterstock

Południe Polski to jednak nie tylko znane i oblegane lokalizacje, ale też rejony fascynujące i tajemnicze pełne historycznych śladów. Do tych drugich niewątpliwie można zaliczyć Ziemię Kłodzką i Góry Stołowe ze Szczelińcem, Twierdzą i Zamkiem Książ. Widoki z zamkowej platformy widokowej rozciągają się na całą okolicę, a sam budynek wart jest zwiedzenia. Twierdza Kłodzka to z kolei przeszło 30 hektarów obejmujących główną twierdzę, fort, obwarowania i sieć umocnień – prawdziwa perełka dla fanów historii. Stąd już krok do uzdrowiskowej Kudowy, ale jak zdobyć wszystkie te miejsca? Chociażby wybierając się na całodniową wycieczkę do Kłodzka i okolic.

Beskidy

Szczyrk, Żywiec, Wisła – to w tych miastach zatrzymują się turyści chcący spędzić urlop w Beskidach, choć w rzeczywistości prawdziwy urok regionu tkwi w maleńkich wioskach i rozsianych wszędzie trasach spacerowych. Beskid Śląski nie jest wymagający, to raczej pomysł na beztroskie wakacje wśród mnóstwa atrakcji. Są tu szlaki dla narciarzy, a Wisła szczególnie dba o zachowanie tradycji skoków narciarskich i chętnie zaprasza do Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza. W Koniakowie zobaczymy dzieła sztuki koronkarskiej, w Ustroniu Leśny Park Niespodzianek, a w Istebnej dom, w którym niegdyś mieszkał Jerzy Kukuczka. Beskid Śląski to kierunek znacznie mniej tłoczny, za to równie piękny, jak popularne kurorty. Urlop zbliża się wielkimi krokami?

Wybierz góry, które zachwycą Cię nie raz, i zarezerwuj nocleg z internetową wyszukiwarką noclegów. Jest jeszcze sporo do odkrycia!

Wiadukt kolejowy Wisła Głębce
Wiadukt kolejowy Wisła Głębce - Shutterstock

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Dojazd wlasny la la-car purple

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegów w polskich górach

Wczasy z wyżywieniem w górach

Atrakcje turystyczne w górach