Co warto zobaczyć w Szwajcarii Kaszubskiej?

Kaszuby - kraina jezior i zielonych lasów

Małe Brodno
Jezoro Môłé Brodno – na Pojezierzu Kaszubskim - Shutterstock

Czas na podróż w północną część Polski, a mianowicie na Kaszuby. Naszą propozycją jest odwiedzenie Szwajcarii, jednak nie tej słynącej z zegarków, serów i czekolad, tylko naszej, kaszubskiej. Kaszubi uważają się za małą społeczność, która tak jak mieszkańcy Śląska lub górale, jest nieco odrębna, a przede wszystkim posiada swoje zwyczaje, gwarę i bogatą kulturę. Sama Szwajcaria Kaszubska jest północną częścią całego kaszubskiego obszaru, a jej niezwykłość można zobaczyć w zieleni drzew, w szumie potoków, czy w pięknie krajobrazów. 

Kaszuby stawiają przede wszystkim na tradycję, która jest wyjątkowo barwna, rozwinięta i bardzo pielęgnowana. Zaznaj wszystkich bogactw tych terenów – wybierz się na przejażdżkę Drogą Kaszubską liczącą ponad 20 kilometrów; odwiedź widokową wieżę Wieżyce, która pozwoli Ci napawać się widokami z lotu ptaka; odwiedź Kartuzy, potocznie nazywane sercem Kaszub lub postaw na bliższe spotkaniem z przyrodą w Kaszubskim Parku Narodowym.


Poznaj najciekawsze miejsca Szwajcarii Kaszubskiej


Droga Kaszubska
   Droga Kaszubska - Shutterstock
  • Czas na pierwszą z atrakcji, która jest uwielbiana przez turystów – Droga Kaszubska. Jest to trasa licząca około 21 kilometrów, której początek znajduje się w niewielkiej miejscowości Gracz, a kończy na drodze krajowej nr 20. Trasa jest do pokonania samochodem lub rowerem, jednak ta druga opcja jest mniej bezpieczna ze względu na duży ruch. A ruch jest spowodowany pięknymi widokami, bogactwami natury i wyjątkowymi miejscowościami. Wybierając sławną (już od 1967 roku) Drogę Kaszubską będziesz miał okazję przejechać tuż obok punktu widokowego Wieżyca, odwiedzić piękne wioski jak Brodnica Dolna, czy Ostrzyce oraz (przede wszystkim) podziwiać zieleń lasów, barwność pól i krystaliczne wody tutejszych jezior.

 

  • Następne miejsce jest idealną propozycją dla osób lubiących piesze wycieczki oraz dla tych, którzy lubią wysokość. Wybierz się do Koszałkowa, miasta chętnie odwiedzanego przez turystów latem, ale również zimą i zdobądź tutejszy (niewielki) szczyt. Tuż obok jeziora Ostrzyckiego znajduje się Wieżyca sięgająca 329 m n.p.m., jest to najwyższe wzniesienie pojezierza.Przechadzka wśród zieleni to tylko część atrakcji, na najwyższym punkcie znajduje się Kaszubki Punkt Widokowy im. Jana Pawła II, który liczy 35 metrów. Jeśli chcesz wspiąć się na sam szczyt musisz pokonać aż 184 stopni, które zagwarantują Ci przepiękny, malowniczy i zapierający dech w piersiach widok na pobliskie bogactwa natury.

 

Wieża widokowa Wieżyca
   Wieża widokowa Wieżyca - Shutterstock

  • Serce Kaszub niewątpliwie leży w Kartuzach, które jest znakomicie usytuowanym miastem turystycznym. Skąd ta niezwykłość? Kartuzy umiejscowione są przy czterech jeziorach kartuskich: Mielenko, Klasztorne Duże, Karczemne i Klasztorne Małe. Są to niewątpliwie największe atrakcje tego miejsca, które corocznie przyciągają turystów kochających wędkowanie, pływanie łódką lub kajakiem, a także tych, którzy stawiają na relaks przy brzegu. Poza wyżej wymienionymi miejscami na pewno warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie, które pozwoli odkryć historię tutejszych ziem; nie pomiń także okazałej Kolegiaty Kartuskiej, która jest kościołem klasztornym wybudowanym pomiędzy 1383, a 1405r. Jednak przede wszystkim polecamy aktywne zwiedzanie w otoczeniu piękna natury.

 

  • Od 1983 roku na terenie Kaszub oficjalnie funkcjonuje prawdziwe dzieło natury, a mianowicie Kaszubski Park Krajobrazowy. Na terenie ponad 332 kilometrów kwadratowych znajduje się wiele zachwycających miejsc, które zostały udostępnione do odwiedzania i podziwiania. Znajdując się na Kaszubach nie ma nic dziwnego, że na każdym kroku spotyka się różnego rodzaju wody, akurat tutaj trafisz na rzekę Łebę, czy Radunię, a także na jeziora – Raduńskie Dolne i Raduńskie Górne. Oczywiście nie brakuje okazałej fauny oraz flory, znajdziesz tu różnego rodzaju ptactwo tj. sowa włochata, tracz, czy żuraw. Dominująca roślinnością są lasy bukowe, bory sosnowe, czy buczyny storczykowej.

 

Kaszubski Park Krajobrazowy
   Kaszubski Park Krajobrazowy - Shutterstock

  • Odwiedzając Kaszuby warto choć na chwilę odwiedzić jedną z piękniejszych wiosek tego obszaru – Chmielno. Jest to typowo turystyczna miejscowość, która leży na szlaku Drogi Kaszubskiej, a także szlaku wodnego Kółko Raduńskie. Leży tuż przy wodach jeziora Kłodno oraz jeziora Białego, które są jednymi z atrakcji. Wieś słynie z hafciarstwa, które w tym regionie jest wpisane w tutejszą kulturę. Dla tych, którzy nie przepadają za wypoczynkiem w sąsiedztwie jezior polecamy odwiedzenie tutejszych zabytków: kościół parafialny św. Piotra i Pawła, Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, a także Park Kamienny, który gwarantuje piękne widoki na okolicę.

 

  • Przemierzając drogami Kaszubskiej Szwajcarii najprawdopodobniej trafisz na Kościerzynę, a będąc w Kościerzynie grzechem byłoby nie odwiedzić Starego Browaru. Browar funkcjonuje od 1856 roku i nadal jest prowadzony z tradycjami i pamiętając o bogatej oraz barwnej przeszłości. Już od samego początku browar produkował wyśmienite piwo, które zachwycało nawet najbardziej wybredne osoby. Browar przeszedł w ręce zakonników z Kartuz, a następnie jego właścicielem został Carl Teodor Hanff. Miejsce ciągle się rozwijało i produkowało również wody gazowane, a także miód pitny. Mimo kilkunastoletniemu zawieszeniu działalności przed rokiem 2000, browar został odrestaurowany i w chwili obecnej może się poszczycić produkcją najlepszych lagerów, piw pszenicznych, ciemnych, a także ipy.

Zamek w Łapalicach
   Zamek w Łapalicach, A.Kostuch, Flickr.com

 

  • Ostatnią, ale wcale nie najmniej istotną atrakcją jest Zamek w Łapalicach. Budowa rozpoczęła się w 1983 roku przez prywatną osobę; właściciel chciał wybudować dom wraz z pracownią artystyczną, jednak okazało się, że jego powierzchnia nieco przekracza typowy dom. Prace po kilku latach zostały przerwane przez brak środków, a także brak pozwolenia na wybudowanie tak okazałego, bo posiadającego aż 5000 metrów kwadratowych, budynku. W chwili obecnej mimo stanu surowego zamek jest niebywałą atrakcją turystyczną i żyje własnym życiem. Zapraszamy do Łapalic na spacer po 52 pomieszczeniach, 5 piętrach, 12 wieżyczkach, a także sali balowej. Wiele osób opisuje to miejsce jako magiczne i niespotykane, dlatego tym bardziej polecamy tę atrakcję.
Wycieczki fas fa-map-marked blue Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegowa na Kaszubach

Szwajcaria Kaszubska

Oferta wczasów i wycieczek do Szwajcarii Kaszubskiej

Atrakcje turystyczne w Szwajcarii Kaszubskiej