Kliknij i wybierz się do Phuket w Tajlandii

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Phuket

Phuket

“Perła morza Andamańskiego” czeka na Ciebie. Odwiedź rajską wyspę Phuket

Wat Chalong or Chayatararam

Poznaj wyspę Phuket

Phuket to prowincja i największa wyspa Tajlandii, nazywana “Perłą Morza Andamańskiego” ze względu na wspaniałe krajobrazy i rajski klimat. Położona jest na Morzu Andamańskim przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Ma charakterystyczny kształt łzy.

Wyspa o powierzchni 542 km² leży 900 km na południe od Bangkoku. Phuket ma około 48 km długości i 21 km szerokości. Żyje tu około 288 tysięcy mieszkańców. Z północy na południe rozciąga się silnie zalesione pasmo górskie. Zachodnie wybrzeże słynie z piaszczystych plaż, a najbardziej słynna jest Patong, która przechodzi w kolejne dwie, mniej znane Karon i Kata. Sercem i stolicą wyspy jest Phuket Town - miasto z charakterystyczną drewnianą architekturą nawiązującą do stylu kupców brytyjskich, chińskich i portugalskich. Położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Phuket zachwyca niesamowicie białymi i piaszczystymi plażami, bajkowymi rafami koralowymi, zapierającymi dech w piersi krajobrazami z deszczowymi lasami i wodospadami, egzotyczną kuchnią oraz  wschodnią gościnnością. Jest to raj dla miłośników sportów wodnych, od żeglowania, surfowania po nurkowanie oraz dla fanów golfa. Phuket posiada świetną infrastrukturę turystyczną. Życie nocne jest tutaj wyjątkowo barwne.

Półwysep

Co warto zobaczyć?

Phuket jest bardzo zróżnicowaną wyspą, nie tylko przyrodniczo, ale także kulturowo. Prowincja, jak cała Tajlandia słynie z buddyjskich i chiński świątyń o niesamowitym uroku. Na wyspie jest ich 29. Najważniejsza to Wat Chalong, poświęcona dwóm mnichom, którzy znając się na ziołolecznictwie pomagali poszkodowanym w buncie górnikom w 1876 roku. Przy świątyni Wat Chalong znajduje się lśniąca pagoda i woskowa figura opata Chaem. Do Wat Chalong przybywa wielu Tajlandczyków prosząc opata o pomyślność w życiu. Wat Phra Nang Sang, to z kolei najstarsza świątynia. Warto ją odwiedzić, aby dowiedzieć się, dlaczego nazywana jest Świątynią Białej Krwi.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem wyspy Phuket jest posąg wielkiego Buddy.  Umiejscowiony jest na szczycie wzgórz Nakkerd, a dokładniej pomiędzy miasteczkami Chalong i Kata. Został on zbudowany jako symbol pokoju i jedności mieszkańców Phuket. Ten majestatyczny posąg ma 45 metrów i jest pokryty marmurem. Prowadzi do niego sześciokilometrowa trasa, a widoki rozpościerające się ze szczytu są wspaniałe.

Zatoka Phang-Nga w Panyee

Gdzie szukać rozrywki?

Phuket ma do zaoferowania tak wiele, że nie sposób opisać wszystkich atrakcji. Największym i oczywistym atutem tego regionu są niebiańskie plaże z krystalicznie czystą wodą i rajskimi rafami koralowymi. Możesz wybrać taką formę odpoczynku, jaka Ci odpowiada. Od błogiego relaksu na plaży po przeróżne sporty wodne. A to dopiero początek. 

Bardzo popularną formą transportu na wyspie jest skuter. Można go bardzo tanio wynająć i wybrać się na wycieczkę do Parku Kao Phara Thaeo, który słynie z dziewiczego lasu deszczowego oraz dwóch malowniczych wodospadów. Phuket to także raj dla miłośników golfa i wędrówek górskich. 

Z kolei do Phuket Town warto przyjechać w czasie Festiwalu Wegetariańskiego. Jego termin wyznacza chiński kalendarz księżycowy. Wypada we wrześniu bądź październiku. W hałasie bębnów, huku petard i zapachu kadzideł zobaczysz uliczne procesje, występy grup tanecznych i muzycznych oraz wiele innych rytualnych ceremonii. Nocne markety to kolejna atrakcja wyspy.

Punktem obowiązkowym jest rejs na pobliskie wyspy, a Phi Phi są jednymi z najbardziej znanych w tym rejonie. Jest to bardzo ekscytująca wycieczka z nurkowaniem, pływaniem i wypoczywaniem na łonie dziewiczej natury. Można wybrać rejs na “wyspę Jamesa Bonda”, podczas którego odwiedzisz Jaskinię Małp czy Park Narodowy Ao Phang Nga. Miłośnicy zwierząt chętnie odwiedzają azyl słoni, gdzie można je pogłaskać i nakarmić.

Wielki Budda w Phuket

Dzieje wyspy Phuket

Region wybrzeża, w tym wyspa Phuket nie odegrały znaczącej roli w historii Tajlandii. W latach siedemdziesiątych XX wieku zaczęli pojawiać się pierwsi turyści, a zainteresowanie rosło z roku na rok. Okoliczne tereny stawały się coraz bardziej popularne, na wyspie powstało wiele luksusowych kompleksów turystycznych. 

W historii wyspy wyróżnić można dwa okresy, które miały znaczący wpływ na pozycję ekonomiczną. Mianowicie, był to “okres cyny” oraz “okres turystów”. Pokłady cyny zostały odkryte i eksploatowane na początku XVI wieku. Zachodni brzeg południowej Tajlandii był ważnym węzłem szlaków handlowych łączących Malezję, Indie i Chiny. W XIX wieku, za sprawą chińskich kupców jej eksport został zmonopolizowany. Chińczycy rozwijając handel morski, przyczynili się do wzrostu kolejnych gałęzi gospodarki wyspy: kauczuku i turystyki. Dodatkowo zaczęto handlować rybami i owocami. Wpływy chińskie można zaobserwować w tutejszej architekturze oraz regionalnym dialekcie.  

Pod koniec lat 70 wyspa i miasto Phuket zaczęły pojawiać się na mapach i podróżnicy dość szybko odkrywali ten region. Lokalne władze kładły nacisk na rozwój turystyki. Powiększono lotnisko, zadbano o drogi i zaczęły powstawać pierwsze hotele. Bardzo szybko wyspa stała się drugą pod względem bogactwa prowincją Tajlandii. Aktualnie Phuket jest odwiedzany przez średnio cztery miliony gości na rok.

Wybieram podróż do:

Phuket w Tajlandii

Międzynarodowy i krajowy port lotniczy Phuket położony jest w północnej części wyspy, 32 km od centrum miasta Phuket. Bilet w obie strony z przesiadką w Katarze czy Moskwie można dostać już za 2200 zł. Podróż trwa około 16 godzin. Wybierając się na Phuket można również skorzystać z lotów czarterowych.

Połączenia są obsługiwane wyłącznie w obrębie wyspy. Są to kursy wykonywane busami lub lokalnymi tuk-tukami. Jest to zmotoryzowana wersja zwykłej rikszy, przeważnie trójkołowa.

Na wyspie jest różnorodna baza noclegowa – od tańszych hoteli po resorty dla najbardziej wymagających. Jest tu wiele wysokiej klasy hoteli i każda główna plaża jest doskonale rozwinięta pod kątem turystyki. Można znaleźć nocleg już od kilkudziesięciu złotych za noc za osobę. Konkurencja jest duża, więc warto rezerwować wcześniej.


Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Phuket w Tajlandii

Dla biznesu
Popularne hotele i kurorty w Tajlnadii
Zaplanuj swój wyjazd biznesowy. Zarezerwuj bezproblemowo bilet lotniczy i hotel.
Dla Turystów
Atrakcje turystyczne w Phuket

Korzystaj z uroków plaż, zwiedzaj, jedz - po prostu wypoczywaj. Sprawdź nasze propozycje na spędzenie czasu na wyspie Phuket, a jest z czego wybierać.