Kliknij i wybierz się do Sofii

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Sofii

Sofia

Bogactwem Sofii jest jej okolica. Napawaj się widokami!

Sofia

Poznaj Sofię

Niewiele jest regionów w Europie tak imponujących, jak Bałkany. To prawdziwy skarb natury, który ze względu na problemy gospodarcze, a w niektórych krajach także konflikty, długo pozostawał nieodkryty dla turystyki. Dziś jednak jest otwarty na gości z całego świata. Warto skorzystać z jego zaproszenia.

Sofia to stolica Bułgarii, a zarazem największe miasto w tym kraju, leżące w jego zachodniej części. Mieszka w nim niecałe 1,3 mln osób. Położone jest nad rzeką Bojanską. Jak wiele innych dużych miast Europy, wywodzi się ze starożytnej osady, która została zdobyta przez Rzymian. Słynie z zabytków sakralnych, obiektów naukowych oraz pałaców.

Do Sofii warto przyjechać nie tylko dla samego miasta, ale także dla całego pięknego regionu. Po jej zwiedzeniu warto traktować ją jako bazę wypadową – i wybrać, na przykład, na całodniową wycieczkę do Skopje czy na Górę Witosza.

Sofia

Co warto zobaczyć

Zwiedzanie Sofii większość z nas rozpocznie zapewne od głównych zabytków miasta – ogromnego i imponującego Soboru Aleksandra Newskiego czy Cerkwi Bojańskiej, wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Obiektów sakralnych jest tu zresztą znacznie więcej, i wszystkie z nich warte są zobaczenia.

Interesującymi obiektami są pozostałości po rzymskim okresie historii miasta. Przy stacji Serdika można znaleźć ruiny starożytnego miasta. Więcej znalezisk zobaczymy w Muzeum Archeologicznym.

Wartymi uwagi miejscami są zdobiony kolumnami Teatr Narodowy, czy najstarszy budynek w Sofii: Rotunda św. Jerzego. Koniecznie trzeba zobaczyć Parlament wraz ze znajdującym się przed nim pomnikiem Aleksandra II. Rozrywkę dla dzieci zapewni natomiast wizyta w lokalnym ogrodzie zoologicznym.

Aleksander II Pomnik

Gdzie szukać rozrywki

Ogromnym atutem Bułgarii jest jej położenie – krajobrazy pełne wzniesień robią ogromne wrażenie. Dlatego nie warto ograniczać się tylko do pobytu w Sofii – to znakomita baza wypadow do okolicznych miejscowości.

Polecamy całodniową wycieczkę do Skopje, stolicy Macedonii. Będzie nam w niej towarzyszyć dwóch przewodników, zaś podróż rozpocznie się w miejscu naszego zakwaterowania w Sofii. W Skopje przespacerujemy się po nowym i starym mieście oraz odwiedzimy Cerkiew Najświętszego Zbawiciela i meczet Sultan Murat. W cenę wliczone jest ubezpieczenie.

Kolejną ciekawą propozycją jest wyprawa do Siedmiu Jezior Rylskich, gdzie można się napawać niesamowitymi krajobrazami wysoko położonych jezior polodowcowych. W ramach wycieczki przewidziana jest wizyta w Monastyrze Rylskim, jednym z głównych zabytków Bułgarii, pochodzącym z X wieku.

W naszym serwisie dostępne są podobne, niezwykle wygodne wycieczki na Górę Witosza, do Płowdiwu, twierdzy Asen, klasztoru Rila czy Prohodnej.  Z Sofii można również wyruszyć na wycieczkę przyrodniczą, która pozwoli Ci odkryć naturalne zjawisko w jaskini Prohodna zwane oczami Boga.

Budynek Teatru Narodowego w Sofii, stolicy Bułgarii

Dzieje Sofii

Sofia to miasto wyrosłe z trackiej osady zwanej Serdika, która padła łupem Rzymian i została wcielona w granice Imperium Rzymskiego. W V w. miasto, już znacznie rozbudowane, zostało splądrowane przez Hunów, lecz Rzymianie wsparli jego odbudowę.

W średniowieczu Sofia przynależała do Cesarstwa Bizantyjskiego, ale na początku IX w. została oblężona i zdobyta przez Bułgarów. Przemianowano je wówczas na Sredec, czyli Środek, która to nazwa funkcjonowała przez tysiąc lat.

W wieku XVI Sofia wpadła w ręce Turków, którzy trzymali nad nią władzę przez cztery wieki. Dopiero pod koniec wieku XIX, po wojnie turecko-rosyjskiej i zawarciu traktatu pokojowego, Sofia stała się stolicą zależnego od Turków Księstwa Bułgarii. Państwo uzyskało niepodległość w roku 1908, lecz dopiero po 1989 naprawdę uniezależniło się od Rosji.

Wybieram podróż do:

Sofii

Bezpośrednie loty do Sofii oferują tradycyjne linie lotnicze LOT. Przelot na trasie Warszawa – port lotniczy Sofia trwa dwie godziny, a standardowe ceny biletów oscylują około 700-1000 zł. Znacznie tańsze są jednak kursy z przesiadką, realizowane przez tanie linie lotnicze – wówczas zaoszczędzić można nawet 800 zł.

Autokary do Sofii kursują sezonowo, a pojawienia się ofert przejazdu można oczekiwać wiosną. Kursy, jeśli takowe są dostępne, są realizowane w okresie wakacyjnym.
Hotele w Sofii są dostępne już od 50 zł za noc, a zdecydowana większość ofert zamyka się w przedziale do 200 zł za noc. Dostępne są także luksusowe obiekty, w których doba kosztuje ponad 5 tys. zł. Większość spośród ponad 400 lokali noclegowych to albo hotele, albo domy wakacyjne. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, nie każde miejsce zapewnia darmowe Wi-Fi, choć powoli staje się to standardem.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Sofii

Dla biznesu
Hotele dla biznesu w centrum Sofii
Wygodny i szybki dojazd oraz pobyt w hotelu, który zapewni Ci wszelkie wygody. Zorganizuj delegację razem z nami.
Dla Turystów
Popularne atrakcje w Bułgarii
Podziwiaj zabytki starożytności i średniowiecza, zrelaksuj się w niezwykłym otoczeniu natury, i poznaj przepiękne Bałkany. Sprawdź dostępne atrakcje.