Kliknij i wybierz się do Tel Awiwu

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i wycieczki do Tel Awiwu

Tel Awiw

Tel Awiw: poczuj powiew tysięcy lat historii

Port w Jafa w Tel Aviv

Poznaj Tel Awiw

Tel Awiw jest miastem młodym, bo ustanowionym w roku 1910, lecz leży w regionie kluczowym dla całej historii ludzkości. Znajduje się tu starożytny port morski Jafa, zaś miasto stanowi dla turystów bazę wypadową do Jeruzalem, Betlejem czy nad Morze Martwe.

Liczący 400 tys. mieszkańców Tel Awiw jest najbogatszym oraz drugim co do wielkości miastem Izraela. Leży na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz u ujścia rzeki Jarkon. Choć sam Izrael nie uznaje go za swoją stolicę – wskazując Jerozolimę – to większość krajów nie uznaje jej i prowadzi swoje ambasady właśnie tutaj. 

Do Izraela przyjeżdża się dla plaż, przyrody, czystego powietrza, pogody i starożytnych zabytków. Warto też spróbować tutejszej kuchni, łączącej elementy znane z kuchni żydowskiej, tureckiej i arabskiej.

Rothschild boulevard in Tel Aviv, Israel

Co warto zobaczyć?

Tel Awiw położony jest przy porcie Jafa, który istnieje od czasów starożytnych, a do 1949 r. funkcjonował jako odrębne miasto. Tam znajduje się mnóstwo kluczowych zabytków Izraela, włączając w to meczet z XII wieku. 

Sam Tel Awiw również ma wiele do zaoferowania na czele z „białym miastem”, czyli liczącą tysiące budynków zabudową stanowiącą dziedzictwo narodowe kraju. Wytyczone zostały specjalne szlaki zwiedzania – dla turystów pieszych i zmotoryzowanych – prowadzące przez najciekawsze zakątki metropolii.

Tel Awiw stanowi znakomitą bazę wypadową do miejsc ważnych ze względów historycznych, kulturalnych i religijnych. Dla samej atmosfery warto wybrać się do Nowego i Starego Miasta w Jerozolimie, lub na dłuższe wyprawy – takie jak wycieczka z przewodnikiem do Jeruzalem, Betlejem i nad Morze Martwe.

Przewodnicy będą nam towarzyszyć także w Nazarecie, Tyberiadzie i nad Jeziorem Galilejskim. Inne zakątki, które trzeba zobaczyć, to Masada i En Gedi, lub trójkąt Cezarea – Hajfa – Akka, do którego wyprawa zajmie nam cały dzień.

Gdzie szukać rozrywki?

Największą atrakcją Tel Awiwu są plaże, które ciągną się kilometrami, pełne drobnego białego piasku. Są one doskonale zadbane, zaś śródziemnomorski klimat sprzyja urlopowemu lenistwu nawet poza sezonem. Wrażeń kulturalnych dostarczą muzea, w tym Muzeum Sztuki Tel Awiwu czy muzeum obronności. W zależności od okresu, trafić można także na jeden z wielu festiwali filmowych. W mieście znajduje się wiele klubów, także muzycznych. Dzielą się na dwa rodzaje: kluby nowoczesne, grające rock czy disco, oraz tradycyjne, w których panuje etniczna atmosfera. Wiele czasu można spędzić w restauracjach serwujących takie przysmaki jak szakszuka czy cytrusową nalewkę etrogu.
Stare miasto w Jafie

Dzieje Tel Awiwu

Tel Awiw początkowo funkcjonował jako osiedle założone przez żydowskich imigrantów na obrzeżach Jafy na początku XX wieku. Nazwę, oznaczającą „wiosenne wzgórze”, nadano mu w roku 1910. Osiedle błyskawicznie się powiększało, a niedługo po I wojnie światowej jego rozwój przyspieszyła migracja Żydów wypędzonych z Jafy.

Miastem Tel Awiw został dopiero w latach 30-tych, kiedy to ostatecznie uniezależnił się od Jafy, stawiając własne lotnisko i port morski. W chwili podziału Palestyny w roku 1947 nasilił się konflikt między Żydami i Palestyńczykami. W kolejnym roku w Tel Awiwie ogłoszono niepodległość Izraela, a w jeszcze kolejnym połączono Tel Awiw z Jafą.

Metropolia rozwijała się w latach 60., gdy powstały pierwsze wysokościowce, zaś do lat 90. Tel Awiw posiadał już własne centra naukowe i rozwiniętą dzielnicę biznesową. Obecnie każdego roku miasto odwiedzają dwa miliony turystów.

Wybieram podróż do:

Tel Awiwu

Bezpośrednie połączenia do Tel Awiwu oferują tradycyjne oraz tanie linie lotnicze – w tym LOT i Ryanair. Podróż z Warszawy trwa niecałe trzy godziny. Bilety kosztują średnio ok. 300 zł, choć w promocji można je znaleźć za ok. 100 zł.
Ze względu na duży dystans przewoźnicy nie oferują połączeń autokarowych między Polską a Tel Awiwem.
W Tel Awiwie można skorzystać z ponad 250 obiektów noclegowych – głównie hoteli i domów wakacyjnych, choć istnieje też względnie bogata oferta hosteli. Wi-Fi jest standardem w niemal każdym lokalu, podobnie jak klimatyzacja. Mniej więcej co drugi obiekt oferuje przywóz z lotniska. Ceny zaczynają się od ok. 120 zł za noc.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Tel Awiwu

//
Dla biznesu
Zarezerwuj hotele w Tel Awiwie
Zarezerwuj bilet, zorganizuj nocleg i skup się na interesach. Załatw sprawy w Tel Awiwie – bezproblemowo.
//
Dla Turystów
Rezerwuj wycieczki i atrakcje w Tel Awiwie lub w Izraelu
Plaże, świetna kuchnia, zabytki i znakomita pogoda. Razem z nami zorganizuj wakacje w Tel Awiwie!