Wczasy na Madagaskarze

Madagaskar - mieszanka wyjątkowej kultury i unikatowej przyrody

Lemury na Madagaskarze
Lemury na Madagaskarze - Shutterstock

Madagaskar to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Jest to czwarta co do wielkości wyspa na świecie i pierwsza w Afryce. I choć do Afryki przynależy, jednak znacznie się od niej różni - posiada wyjątkową kulturę, faunę i florę. Krajobrazy zaskakują kontrastami, od czerwonych równin, przez lasy tropikalne po piaszczyste plaże. Dzięki tej niepowtarzalności Madagaskar nazywany jest ósmym kontynentem, a przez mieszkańców lądem na końcu świata.

Madagaskar może pochwalić się przyrodą niespotykaną nigdzie indziej. Żyje tu około 200 tysięcy gatunków zwierząt, w tym 150 to endemity. O pięknie tego miejsca przekonaj się sam - zobacz krainę lemurów i majestatycznych baobabów. Wypoczywaj na tropikalnym wybrzeżu z białymi plażami i krystalicznie czystą wodą Oceanu Indyjskiego.

 


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Madagaskaru:


Budynki w Antananarivo, Madagaskar
   Budynki w Antananarivo, Madagaskar - Shutterstock
 • Antananarywa - stolica Madagaskaru, zwana potocznie Taną położona jest malowniczo na wzgórzach w środkowej części wyspy nad rzeką Ikopa. Zabudowa miasta to połączenie wpływów kolonialnych z typowo tradycyjnymi. Jest to dobra baza wypadowa do zwiedzenia całej wyspy. Sama stolica ma również wiele do zaoferowania. Od charakterystycznej architektury po malgaską przyrodę. Do ciekawszych atrakcji należą Pałac Królowej, Park Lemurów czy jezioro Anosy.

 

 • Królewskie Wzgórze Ambohimanga Obronny kompleks pałacowy położony jest około 23 km na północ od Antananarywy. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tutaj dawny dom króla Andrianampoinimerina czy miejsca pochówku i kultu religijnego. Dla Malgaszy stanowi ważne i święte miejsce ze względu na tożsamość kulturową i religijną.

   

Aleja baobabów, Madagaskar
   Aleja baobabów, Madagaskar - Shutterstock
 • Aleja Baobabów - Przy drodze biegnącej z Morondavy do Belo sur Tsiribihina na Madagaskarze rośnie kilkadziesiąt olbrzymich baobabów. Mają ponad 30 m wysokości i osiągają do 11 m szerokości. Jest to spektakularny widok i jedna z wizytówek wyspy chętnie odwiedzana przez turystów. Spacer szpalerem tych majestatycznych drzew robi niesamowite wrażenie. Miejscowi uważają, że rosną one korzeniami do góry. A kilka kilometrów dalej można zobaczyć jeszcze “zakochane baobaby”, splecione w uścisku.

   

 • Jezioro Tritriva - W środkowo-zachodnim Madagaskarze, w pobliżu miasta Belazao znajduje się wulkaniczne tajemnicze jezioro Lac Tritriva o głęboości 160 metrow. Wypełnia wygasły wulkan. Po dojściu na szczyt góry Tritriva można odbyć wędrówkę wokół tego ciemnozielonego akwenu. Jezioro Tritriva kształtem przypomina Madagaskar.

   

Thigsy, Madagaskar
 Rezerwat Tsingy de Bemaraha, Madagaskar - Shutterstock
 • Rezerwat Tsingy de Bemaraha - Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha leży w Parku Narodowym o tej samej nazwie i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Masyw zbudowany jest z wapieni i zajmuje powierzchnię 152 tys. ha. Słowo „tsingy” odnosi się do jego spiczastych form. Po uderzeniu w taką spiczastą iglicę powstaje charakterystyczny brzęczący dźwięk, a w mowie Malgaszy to właśnie „tsingy”. Te niezwykłe formy tworzą spektakularny krajobraz. Na wapiennym masywie wśród skał podwieszone są mosty. To jedyne takie miejsce na świecie. Spacer tymi mostami to mocno ekscytujące doświadczenie.

   

 • Park Narodowy Isalo - jest to najpopularniejszy park narodowy na wyspie, wyróżnia się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Zajmuje powierzchnię 820 km² i jest położony na wysokości w przedziale od 800 do 1200 metrów. Trawiaste równiny otoczone są oryginalnymi formami piaskowca, poprzecinane piaszczystymi dolinami i kanionami. Zobaczyć tu można wiele potoków i strumieni. Na terenie znajduje się także wiele grobów Sakalava. Żyje tu dużo endemicznych gatunków zwierząt, w tym kilka gatunków lemura.

   

 • Plaża Ifaty na Madagaskarze
    Plaża Ifaty na Madagaskarze - Shutterstock
  Park Narodowy Masoala - ten największy park Madagaskaru położony jest w jego północno-wschodniej części, na półwyspie Masoala. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i cechuje się różnorodnością ekosystemów. Jest to pierwotna dżungla, obejmująca m.in las równikowy czy namorzyny. W jego skład wchodzą także 3 parki morskie Tampolo, Ambodilaitry i Ifaho, które są idealnym miejscem do snorkelingu i pływania kajakiem.

   

 • Ifaty - raj na ziemi - taka jest właśnie miejscowość Ifaty, powstała z połączenia dwóch wiosek rybackich. Położona jest na wybrzeżu południowo-zachodniego Madagaskaru. Białe plaże usiane są palmami, a turkusowy ocean skrywa 90 km rafy koralowej. Okolica jest bardziej wiejska i spokojna. Jest to idealne miejsce do nurkowania, snorkelingu i wędkowania. W lipcu i sierpniu można zobaczyć migrujące wieloryby.

   

 • Żaglówki na morzu przy Nosy Be, Madagaskar
    Żaglówki na morzu przy Nosy Be, Madagaskar - Shutterstock
  Nosy Boraha i cmentarz piratów - jest to wyspa położona około 8 km od wschodniego wybrzeża Madagaskaru. W XVII i XVIII wieku obszary te stanowiły przystań i bazę wypadową dla piratów grasujących po wodach Oceanu Indyjskiego. Obecnie znajduje się tutaj ich cmentarz licznie odwiedzany przez turystów. U brzegów można odnaleźć jeszcze wraki pirackich statków. Dawniej była to kryjówka dla piratów, a obecnie dla turystów, szukających skrawka raju.

   

 • Nosy Be - popularna wyspa turystyczna przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Wody wokół Nosy Be są świetnym miejscem na zobaczenie rekinów, delfinów, a nawet wielorybów. Wyspa ma doskonale rozwiniętą bazę turystyczną. Jest to bardzo dobra baza wypadowa do odbycia różnych rejsów, m.in. na Nosy Tanikely, czyli “wyspę lemurów”.
 
Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange All inclusive fas fa-gifts

Tanie loty na Madagaskar

Madagaskar - oferta wczasów i wycieczek

Madagaskar - atrakcje turystyczne