Wczasy w Tanzanii

Tanzania - serce Afryki

Słonie przekraczające rzekę w Parku Narodowym Serengeti, Tanzania
Słonie w Parku Narodowym Serengeti, Tanzania - Shutterstock

Tanzania leży we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Piękno przyrody i różnorodność krajobrazu przyciąga co roku coraz więcej turystów. Jest to kraj z licznymi przepięknymi parkami narodowymi, jeziorami takimi jak Wiktoria i najwyższym szczytem Afryki Kilimandżaro. Jak Tanzania to oczywiście safari z tzw. wielką piątką, gdzie zobaczysz słonia, lwa, nosorożca, lamparta i bawoła. Dzika przyroda i jej różnorodność zachwycą każdego. Ponadto jest to najbardziej zróżnicowane kulturowo państwo w całej Afryce.

Tanzania to kraj rozległych równin, rajskich plaż i wiecznych śniegów Kilimandżaro. To bogactwo flory i fauny. To możliwość poznania afrykańskiej kultury i gościnności tamtejszej ludności. Tanzania może pochwalić się aż trzema cudami Czarnego Kontynentu: Kilimandżaro - dach Afryki, Ngorongoro - zwany Arką Noego i Serengeti - najsłynniejszy Park Narodowy na świecie. Podróż do tego afrykańskiego kraju to niezapomniane wrażenia i piękne wspomnienia.


Wybierz coś dla siebie z najciekawszych atrakcji Tanzanii:


Safari w Narodowym Parku Serengeti, Tanzania
   Safari w Narodowym Parku Serengeti, Tanzania - Shutterstock
 • Zanzibar - egzotyczna wyspa pachnąca przyprawami oferuje rajskie plaże z miękkim piaskiem, turkusowym oceanem, barwnymi rafami koralowymi i wiele więcej. Zanzibar to także oszałamiające krajobrazy oraz afrykańska kultura. Ta destynacja jest popularna wśród turystów na całym świecie. Nic dziwnego obfituje w wiele różnorodnych atrakcji. Przekonaj się sam!

 

 • Park Narodowy Serengeti - jest to największy tego typu ośrodek w Tanzanii oraz jeden z najstarszych ekosystemów na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położony w północno-zachodniej części kraju. Dla miłośników przyrody to obowiązkowy wybór. Charakteryzuje się różnorodnością flory i fauny, która jest niedostępna nigdzie indziej na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Obejmuje płaską równinę porośniętą sawanną z pojedynczymi wzgórzami i skupiskami akacji. Spotkać tu można tzw. wielką piątkę oraz inne zwierzęta włącznie z 500 gatunkami ptaków.

 

Majestatyczny Baobab
  Majestatyczny baobab w Park Narodowy Tarangire - Shutterstock

 • Ngorongoro - jest to chroniony obszar, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki. Swą nazwę bierze od wygasłego wulkanicznego krateru Ngorongoro, w obrębie którego znajduje się największa na świecie nieaktywna i niewypełniona kaldera. Jego średnica dochodzi do 22 km. Na tym obszarze żyje około 25000 dużych zwierząt, w tym najgęstsza znana populacja lwa masajskiego.

   

 • Park Narodowy Tarangire - nazwa parku pochodzi od rzeki Tarangire, przepływającej przez ten obszar. Znajduje się na północy Tanzanii, ale jest o wiele mniej oblegany przez turystów od Serengeti. Żyje tutaj mnóstwo przeróżnych zwierząt i największa populacja słoni. Można podziwiać wielkie baobaby afrykańskie. Poczujesz się jak na planie filmu National Geographic.

   

Widok z góry Karanga Camp na szczyt Uhuru Peak
  Widok z góry Karanga Camp na szczyt Uhuru Peak, Kilimandżaro - Shutterstock

 • Safari - na terenie Tanzanii są 3 odrębne obszary, na których organizowane są safari, a najlepszym okresem jest pora sucha, czyli od czerwca do października. Podziwianie dziko żyjących zwierząt w ich naturalnym środowisku to nie lada przygoda i wspaniałe doświadczenie. Najbardziej znane miejsca znajdują się na północy i są to Park Narodowy Serengeti oraz Ngorongoro. Natomiast na południu i południowym-zachodzie znajdują się takie Parki Narodowe jak Ruaha, Mikumi czy Katavi.

   

 • Park Narodowy i góra Kilimandżaro - Kilimandżaro to nazwa masywu wulkanicznego i parku narodowego. Polował tu i pisał sam Hemingway. Obszar zlokalizowany jest na wchodzie kraju i graniczy z Kenią. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na masywie Kilimandżaro można zobaczyć tereny uprawne, lasy deszczowe, wrzosowiska, pustynię alpejską oraz szczyt arktyczny. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, takich jak słonie, bawoły czy lamparty. Park określany jest jako jeden z Siedmiu Cudów Afryki. Jego największą atrakcją i głównym celem turystów jest drzemiący wulkan Kilimandżaro (Uhuru Peak to najwyższy punkt Kilimandżaro 5895 m n.p.m..) jest to część wulkanu Kibo najwyższy szczyt Afryki.

   

Lake Victoria, Bismarck rock - Mwanza, Tanzania
  Jezioro Victoria, skała Bismarcka, Mwanza, Tanzania - Shutterstock

 • Jezioro Wiktorii - jest największym jeziorem Afryki i trzecim co do wielkości na świecie. Leży w dorzeczu Nilu i ma powierzchnię 68 800 km². Należy do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Kenię, Ugandę i Tanzanię. Większe miasta nad Jeziorem Wiktorii to Mwanza i Musoma. Na wyspie na jeziorze znajduje się Park Narodowy Rubondo Island przyciągający miłośników ptaków i wędkarzy. Można podziwiać afrykańską dżunglę i dzikie zwierzęta z perspektywy łodzi wycieczkowej.

   

 • Płaskowyż Makonde - jest to mało znany region turystyczny, położony w południowej części Tanzanii, sąsiadujący z Mozambikiem. Głównym miastem jest Mtwara, usytuowana nad Oceanem Indyjskim. Nazwa regionu wywodzi się od grupy etnicznej Makonde, która specjalizuje się w sztukach rzemieślniczych takich jak garncarstwo, plecionkarstwo obróbka drewna. Ich wyroby charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym.

   

Dar es Salaam
  Panorama Dar es Salaam, Tanzania - Shutterstock

 • Ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara - Kilwa Kisiwani oraz Songo Mnara były w dawnych czasach największymi portami Afryki Wschodniej. Miasta położone są na dwóch wyspach i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich rozwój przypadał pomiędzy XIII a XVI wiekiem dzięki handlowi m.in złotem, perłami, kością słoniową i niewolnikami. Podczas zwiedzania tych dawnych kupieckich osad można przenieść się w odległe czasy afrykańskiego świata. W Kilwa Kisiwani najcenniejszymi obiektami są pałac Husuni Kubwa, Wielki Meczet czy Pałac Mkutini, a w Songo Mnara ruiny pięciu meczetów.

   

 • Dar es Salaam - jest to największe miasto Tanzanii, położne w jej wschodniej części nad Oceanem Indyjskim i stolica administracyjna z siedzibą rządu. Charakteryzuje się wielokulturowością, co ma swoje odzwierciedlenie w architekturze czy kuchni. To kulturalno - rozrywkowe miasto posiada wiele barów, restauracji i klubów. W porcie można zobaczyć typowe codzienne życie mieszkańców. Warto odwiedzić m.in. Muzeum Narodowe i Dom Kultury, Muzeum Wsi czy Centrum Tinga Tinga. Targowisko Kariakoo to dobre miejsce na zakupy.

   

 
Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green All inclusive fas fa-gifts dark-mint

Propozycje naszych partnerów

Tanie loty do Tanzanii

Tanzania - oferta wczasów i wycieczek

Atrakcje turystyczne w Tanzanii