Weekend w Górach Sowich

Tajemnice najstarszego pasma Sudetów

Panorama z Wielkiej Sowy
Wielka Sowa - Shutterstock

Góry Sowie są niewysokim pasmem Sudetów, chętnie wybieranym przez turystów niezależnie od pory roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: okolica sprzyja spacerom i rowerowym wycieczkom, a przy tym można swobodnie odpocząć od miejskiego zgiełku, bo choć Góry Sowie cieszą się uznaniem, to nie są odwiedzane tak tłumnie, jak inne popularne pasma. To idealny kierunek dla narciarzy i miłośników pieszych wędrówek.

W Górach Sowich kryją się tajemnice często zgłębiane przez pasjonatów historii, znajdują się tu bowiem pozostałości kompleksu górniczo-budowlanego pochodzącego z czasu II wojny światowej. Za jego powstanie odpowiadają naziści, którzy rozpoczęli budowę sięgającą m.in. aż do Zamku Książ. Pod kryptonimem Projekt Riese powstało wiele obiektów w całych Górach Sowich – sztolnie, komory i potężna infrastruktur dróg, które dziś turyści mogą podziwiać w czasie wycieczek.


Szlaki Gór Sowich

Pasmo Gór Sowich rozciąga się między Pogórzem Wałbrzyskim a Górami Bardzkimi. Jego najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - prowadzi do niej kilka tras, w tym czerwony szlak będący częścią Głównego Szlaku Sądeckiego, a także zielony szlak z Nowej Rudy, żółty z Walimia i niebieski z Zagórza. Wielka Sowa to świetny punkt obserwacyjny, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa będąca symbolem miasta Pieszyce. Z tarasu widokowego panorama rozciąga się od Śnieżnika aż do Śnieżki.

Góry Sowie
  Szlak na Wielką Sowę - Shutterstock

W regionie przygotowano trasy rowerowe, które pozwalają cyklistom zwiedzić najciekawsze miejsca w okolicy. Najbardziej przystępna ścieżka biegnie z Nowej Rudy przez Przełęcz Srebrnogórską i trasę kolejki sowiogórskiej (określenie dotyczy dawnej kolei torowej z Dzierżoniowa do Ścinawki), żółty szlak to tzw. Szlak Podziemi, a czerwony prowadzi m.in. do Wielkiej Sowy. To nie jedyne możliwości rowerowych podróży w Górach Sowich – tras jest wiele, a niektóre z nich łączą się z polnymi drogami i szlakami pieszymi.

Jak przystało na górskie pasmo, Góry Sowie goszczą odwiedzających w schroniskach. Największe z nich to Zygmuntówka leżąca na wysokości 740 m n.p.m. Nieco wyżej, między szczytem Wielkiej Sowy a Przełęczą Sokolą, czeka schronisko Sowa (900 m n.p.m.) – w drodze do niego można trafić też na schronisko Orzeł przy Przełęczy Sokolej. Turystyczne możliwości w Górach Sowich są naprawdę potężne, a malownicze krajobrazy przeplatają się z historycznymi zabytkami i pamiątkami po II wojnie światowej. Łączą się tu trzy kultury: polska, niemiecka i czeska, za to powojenne budowle są szczególnie interesujące dla tych, którzy uwielbiają historię i tajemnice, jakie dotąd nie zostały całkowicie wyjaśnione.

Historyczne ciekawostki

"Muchołapka", Ludwikowice Kłodzkie
Słynna "Muchołapka",  Ludwikowice Kłodzkie - Shutterstock

Wspaniałe kotliny górskie i doliny to niewątpliwie najpiękniejsze, co można zobaczyć w Górach Sowich, ale warto pamiętać, że to miejsce jest ściśle związane z historią i pełne pamiątek z czasów, gdy powstawał hitlerowski Projekt Riese, jedna z nieodgadnionych dotąd tajemnic III Rzeszy. Do kanonu tajemnic należy słynna "muchołapka", żelbetowa konstrukcja chłodnicza na terenie kopalni, którą część badaczy utożsamia z czymś w rodzaju lądowiska dla tzw. niemieckich UFO.

Możesz zwiedzić wszystkie najważniejsze punkty na mapie Riese i wałbrzyskiego kompleksu Książ, będącego częścią Szlaku Zamków Piastowskich – zrobisz to np. w ramach zorganizowanej wycieczki z wykwalifikowanym przewodnikiem. Najpierw czeka Cię podróż śladami podziemnych nazistowskich konstrukcji na terenie Gór Sowich, po czym wybierzesz się na Zamek Książ, który przez lata był własnością jednego z najbogatszych i najznamienitszych europejskich rodów.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o historii II wojny światowej na Dolnym Śląsku, skorzystaj z całodniowej wycieczki odkrywającej sekrety tajnych ruchów antynazistowskich, podziemnego miasta i śladów budowy jednej z siedzib Adolfa Hitlera. Zwiedzisz Książ, czyli trzeci co do wielkości zamek w Polsce, obóz Gross-Rosen w Rogoźnicy czy Osówkę będącą częścią Projektu Riese.

Zamek Grodno, Zagórze Śląskie
  Zamek Grodno, Zagórze Śląskie - Shutterstock

Turystycznie w Górach Sowich

Na terenie Gór Sowich można zwiedzić podziemia kopalni i Zamek w Nowej Rudzie, oraz Zamek Grodno na górze Choina. Wizyta w kopalni to okazja, by zobaczyć oryginalny sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy i górnicze pamiątki, wybrać się na przejażdżkę prawdziwą górniczą kolejką i dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania węgla. Na uwagę zasługuje też Twierdza w Srebrnej Górze, czyli największa taka budowla górska w Europie. Leży nad Przełęczą Srebrną i jest pozostałością po umocnieniu na nowo zdobytych granicach pruskich.

Cały obszar Gór Sowich i leżących tu miejscowości jest bogaty w zabytki oraz atrakcyjny dzięki dużemu zróżnicowaniu jeśli chodzi o krajobrazy. Dodatkowym atutem jest jezioro Bystrzyckie, czyli zbiornik zaporowy na wodach Bystrzycy. Na jego brzegu powstała cała infrastruktura turystyczna, plaża i kąpielisko, można skorzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych lub spacerować trasą wokół.

Szukasz noclegu w Górach Sowich? Znajdź go z internetową rezerwacją noclegów, a potem po prostu ciesz się udanym wypoczynkiem wśród wspaniałych widoków i lokalnych atrakcji.

Fort Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra - Shutterstock

 

Wypoczynek fas fa-umbrella-beach orange Dojazd wlasny la la-car purple

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegów w Srebrnej Górze

Hotel Srebrna Góra

Hotel Srebrna Góra usytuowany jest na zboczu Góry Warownej i zapewnia widoki na położoną w zielonej dolinie malowniczą miejscowość Srebrna Góra. Do dyspozycji Gości są komfortowe, klasycznie urządzone pokoje z bezpłatnym WiFi. Wszystkie pokoje utrzymane są w ciepłej kolorystyce i dysponują komfortową łazienką. W każdym pokoju znajduje się telewizor z płaskim ekranem. Na terenie hotelu działa restauracja Sowia Spiżarnia, która zapewnia dania do wyboru z karty. W lokalu można skosztować dań kuchni polskiej w nowoczesnych interpretacjach. W hotelu można wypożyczyć sprzęt sportowy, kijki do nordic walkingu, rowery górskie oraz sprzęt do narciarstwa biegowego. Za dodatkową opłatą Goście mogą również korzystać z fińskiej sauny i odkrytej wanny z hydromasażem. Na miejscu dostępny jest bezpłatny ogrodzony i monitorowany parking.


Villa Hubertus

Obiekt B&B Villa Hubertus jest położony w miejscowości Srebrna Góra, 21 km od Polanicy-Zdroju. Z jego okien roztacza się widok na góry. Obiekt dysponuje sprzętem do grillowania, barem oraz restauracją. Na miejscu można korzystać z bezpłatnego WiFi i bezpłatnego parkingu. W niektórych pokojach znajduje się część wypoczynkowa. Dostępne udogodnienia obejmują również telewizor z płaskim ekranem. W wolnej chwili Goście mogą zrelaksować się we wspólnym salonie. Okolica cieszy się popularnością wśród miłośników rowerowych wycieczek. Rowery można wypożyczyć w obiekcie. Obiekt B&B VIlla Hubertus jest oddalony o 31 km od Lądka-Zdroju i o 32 km od Kudowy-Zdroju. Odległość od lotniska Wrocław-Strachowice wynosi 62 km.


Zarezerwuj noclegi przez Transpomat    Zarezerwuj noclegi przez Booking