Co warto zobaczyć w Izmirze?

Izmir zdjęcieLeżący na wybrzeżu Morza Egejskiego Izmir to trzecie pod względem wielkości miasto w Türkiye (Turcji). Posiada ono również niezwykle długą i interesującą historię. Od czasów starożytnych do XV wieku Izmir nosił nazwę Smyrna. Obecnie stanowi on jeden z centralnych punktów tureckiej turystyki i rekreacji. 

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi, Izmir jest słoneczny przez cały rok - lata są gorące, a zimy łagodne, co oczywiście przyciąga turystów. Dodatkową atrakcją są plaże i błękitna, przejrzysta woda, która zachęca do wszelkiego rodzaju aktywności oraz sportów wodnych. W Izmirze znajduje się także wiele zabytków i miejsc o znaczeniu historycznym. Wybrzeże miasta słynie natomiast z restauracji serwujących najlepsze owoce morza, klimatycznych kawiarni i innych miejsc rozrywki.

Oferty wczasów

Największe atrakcje turystyczne w Izmirze to m.in.:

Malowniczy Kordon

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Izmirze jest jego nadbrzeże o nazwie Kordon. To jedno z najpopularniejszych miejsc do podziwiania zachodu słońca i relaksu w sezonie wiosenno – letnim  nad Morzem Egejskim. Kordon, niegdyś słynący z lewantyńskich rezydencji charakterystycznych dla İzmiru, nadal posiada pewne atrakcje architektoniczne, w których można znaleźć ślady przeszłości. W Kordonie znajdziemy również wiele luksusowych restauracji, barów, kawiarni i pubów.

Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa w Izmirze to symbol miasta.  Została ona zbudowana w 1901 roku z okazji 25. rocznicy wstąpienia na tron sułtana Imperium Osmańskiego – Abdülhamida II i liczy 25 metrów wysokości. Zegar natomiast był prezentem od niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zielone i czerwone mozaiki użyte w konstrukcji Wieży Zegarowej, której budowy podjął się pochodzący z İzmiru francuski architekt  - Raymond Charles Pere, zostały przywiezione z Efezu, a kamienie stanowiące główną bryłę dostarczono z Sarayköy.

Zachodnie Wybrzeże Izmiru i Karşıyaka

Odwiedzając Izmir warto wybrać się również na wycieczkę wzdłuż dzielnicy Karşıyaka. Dzięki orzeźwiającej, chłodzącej bryzie znad Zatoki Izmirskiej, latem jest tu naprawdę przyjemnie. Wokół Karşıyaka znajdują się liczne pałace i rezydencje oraz inne atrakcje turystyczne. Oprócz tego można udać się na wycieczkę promem, który odpływa z Bostanlı, Üçkuyular, Konak i Karşıyaka i cieszyć się pięknem Morza Egejskiego.

Legendarny Zamek Kadifekale

Kadifekale –  czyli zamek zlokalizowany na górze Pagos, związany jest z legendą o założeniu Izmiru przez Aleksandra Wielkiego. Według tej opowieści król zasnął pod drzewem podczas polowania na górze Pagos, a w jego śnie pojawiły się dwie Nemezis (nimfy wodne), prosząc go, aby zbudował tu nowe miasto. Starożytna Smyrna została założona na górze Pagos w IV wieku p.n.e., na wysokości 186 m n.p.m. Do dziś przetrwały mury północne i wschodnie oraz pięć baszt zamku. Wysokość wież wynosi 20-35 metrów, natomiast wewnątrz zamku znajduje się duża łukowata cysterna z okresu bizantyjskiego oraz pozostałości meczetu.

İnciraltı i Muzeum Marynarki Wojennej

İnciraltı od lat jest jednym z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek mieszkańców İzmiru. Teren ten obecnie jest pełen restauracji i ogrodów, stanowiąc duży obszar rekreacyjny i rozrywkowy. Muzeum Marynarki Wojennej w İnciralti to jedno z niewielu muzeów tego rodzaju w Türkiye (Turcji) i z pewnością zaciekawi wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Çeşme

Położony na zachód od İzmiru, Półwysep Çeşme, to miejsce jednych z najlepszych kurortów posiadających najpiękniejsze plaże na świecie. Nic dziwnego, że region jest pełen turystów, jeśli weźmie się pod uwagę jego przepiękne plaże, bogate życie nocne, pyszne jedzenie, nowoczesne i luksusowe obiekty oraz możliwość uprawiania wielu aktywności - bo to idealne miejsce do żeglowania, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, jazdy na rowerze i trekkingu.

Miasto Efez

Oddalony ok. 80 km od Izmiru Efez to jedno z największych i najbardziej imponujących starożytnych miast w Türkiye (Turcji) i na świecie. Jego olbrzymie znaczenie dla kultury i historii zostało podkreślone poprzez wpisanie w 2015 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Efez nawiązuje również do historii chrześcijaństwa w regionie. To tutaj św. Paweł napisał „Pierwszy list do Koryntian”, a św. Jan zgodnie z tradycją napisał swoją Ewangelię. Niektóre źródła podają, że Efez jest miejscem ostatniego spoczynku Maryi, a jednym z najczęściej odwiedzanych tu miejsc jest Bazylika Matki Bożej. Efez pełnię świetności i rozwoju przechodził w czasach Imperium Rzymskiego, jako stolica Azji Mniejszej. Dziś turyści przyjeżdżają tu, aby na własne oczy zobaczyć historię tego miasta.