Kliknij i wybierz się do Edynburga

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Edynburgu

Edynburg

Miasto festiwali, historii i nauki. Edynburg zaprasza

Zamek w Edynburgu

Poznaj Edynburg

Edynburg określa się mianem „miasta festiwali i teatru” - i rzeczywiście, okazji do zabawy jest tu mnóstwo, zwłaszcza pod koniec lata i na początek zimy. Ale warto tu przyjechać także dla innych rodzajów rozrywki.

To półmilionowe miasto portowe jest od ponad pięciuset lat stolicą Szkocji. Obecnie dzieli się na dwie główne dzielnice: Stare Miasto i Nowe Miasto. W centrum, na szczycie skalistego wzgórza, znajduje się jeden z najpotężniejszych zamków Wielkiej Brytanii.

Każdego sierpnia rozpoczyna się Edinburgh Festival, który rozpoczyna cały cykl pomniejszych festiwali: filmowych, muzycznych, wojskowych oraz innych. Jest nawet Polish Film Festival, odbywający się późną jesienią! 

Jeśli taka rozrywka nas przytłoczy, nie zapomnijmy, że Edynburg leży w Szkocji – krainie pięknych jezior. Warto więc wybrać się na objazdową wycieczkę, którą można łatwo zorganizować w naszym serwisie.

Zamek w Edynburgu

Zwiedzanie Edynburga

Zwiedzanie Edynburga warto rozpocząć od serca miasta, w którym znajduje się słynny zamek na wzgórzu The Mound i ogrody Princes Street Garden, które oddzielają Stare Miasto od Nowego. Princes Street to jednocześnie główna ulica miasta – tu znajdują się najlepsze sklepy i restauracje. Romantyczne zakątki można natomiast znaleźć w dzielnicy portowej, gdzie małe restauracje serwują owoce morza. 

Polecamy zakup biletu „Królewski Edynburg”, który pozwala na 48-godzinne nielimitowane zwiedzanie obiektów związanych z królewską historią stolicy Szkocji. Dostępne są trzy trasy zwiedzania, a także szybkie wejście do zamku na szczycie wzgórza The Mound, Pałacu Holyrood i królewskiego jachtu Britannia.

Miasto jest wspaniałe, ale warto zwrócić wzrok także na okalające je tereny. Podczas całodniowej wycieczki, na którą bilet można zakupić poniżej, można zobaczyć najbardziej zapierające dech w piersiach części kraju, w tym zamek w Stirling, pasterskie Kilmahog oraz dom legendarnego potwora – jezioro Loch Ness.

Old Town Houses in Edinburgh, Scotland

Co warto zobaczyć?

Wspomniane festiwale są jedną z największych atrakcji Edynburga. Każdego roku można wziąć udział w wydarzeniach związanych z filmem, muzyką i innymi odłamami kultury. Interesujące są na przykład występy orkiestr wojskowych.

Będąc w Szkocji, trzeba spróbować słynnej szkockiej whisky. Najlepszą okazją do degustacji jest udział w The Scotch Whisky Experience – wycieczki do repliki destylarni w Royal Mile. Po obiekcie goście poruszają się… beczką, zaś przewodnik opowiada o historii whisky oraz sposobach jej wytwarzania. Bilet na tę wyprawę możesz zarezerwować w naszym serwisie.

Jedną z największych atrakcji dla dzieci jest Świat Harry'ego Pottera. To wyprawa z przewodnikiem po różnych zakątkach Edynburgu, które zainspirowały autorkę bestsellerowego cyklu do stworzenia niektórych znanych lokacji. Wycieczka zakończona jest quizem ze znajomości niewidzialnego świata magii.

Edyburg

Dzieje Edynburga

Pierwsi osadnicy pojawili się na terenie Edynburga około 5 tys. lat temu, jednak miasto powstało tu dopiero w VII w. n.e. - po tym, jak król Edwin wzniósł twierdzę na słynnym wzgórzu The Mound. To od niej zresztą miasto wzięło swoją nazwę: Edwinesburch, która wyewoluowała w Edinburgh.

Do Szkocji Edynburg został przyłączony przez króla Malcolma II, na początku XI w. Wkrótce jednak jego obszar stał się przedmiotem sporów pomiędzy Anglią a Szkocją. W średniowieczu miasto często przechodziło spod panowania jednej strony pod drugą. I choć w okresie dominacji Szkotów Edynburg najbardziej się rozwinął, to w XVII wieku, gdy pomiędzy Anglią a Szkocją istniała już unia, spory na tle religijnym roznieciły konflikt na nowo. Niedługo potem Edynburg przeszedł w ręce Anglii.

Jeszcze w XVIII w. podejmowano próby walki o wyzwolenie Edynburga, lecz spełzły one na niczym. Mimo wszystko miasto rozwijało się, a w epoce Oświecenia stało się domem największych umysłów tamtego czasu, m.in. Aleksandra Grahama Bella. W XIX w. duża część zabudowy Starego Miasta została zniszczona w pożarze. Populacja stale jednak rosła, zaś rozkwit przemysłu zapewnił stolicy Szkocji miano jednego z najważniejszych centrów gospodarczych na Wyspach Brytyjskich.

Wybieram podróż do:

Edynburga

Do Edynburga latają tradycyjne oraz tanie linie lotnicze. Tanie loty do Edynburga można znaleźć w cenie już poniżej 100 zł, zaś tradycyjne kosztują ok. 400 zł. Podróż z Warszawy trwa około trzy godziny. Wszystkie linie lądują w tym samym porcie – Edinburgh Airport. Możesz również kupić transfer z lotniska do centrum Edynburga

Bilety autokarowe do Edynburgu oferuje linia Sindbad. Przejazd w jedną stronę to koszt rzędu 600 zł, choć cena jest niższa przy zakupie biletu powrotnego. Podróż trwa około 45 godzin. Autokary zatrzymują się na dworcu przy Elder Street, nieopodal centrum miasta.

W Edynburgu można znaleźć zakwaterowanie w ponad 100 obiektach, zaś ceny pobytu zaczynają się od ok. 100 zł za noc. Darmowe wi-fi jest już powszechnym standardem. Warto jednak rozważyć także pobyt w okolicznych miasteczkach, które także oferują gościnę. Do miasta można wówczas dostać się wygodnym połączeniem autobusowym.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Edynburga

Dla biznesu
Noclegi w Edynburgu
Jedziesz w interesach do Edynburga? Znajdź połączenie i hotel w kilka chwil. Dotrzyj na miejsce bez kłopotu!
Dla Turystów
Dla turystów
Wypocznij w mieście, które było inspiracją dla świata Harry'ego Pottera. Sprawdź dostępne atrakcje i zarezerwuj wejściówki już dziś.