Kliknij i wybierz się do Pizy

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne Pizy

Piza

Piza to nie tylko Krzywa Wieża. Poznaj jej inne oblicze

Widok na katedrę w Pizie i Krzywą Wieżę w słoneczny dzień w Pizie, Włochy.

Poznaj Pizę

Piza to włoskie miasto położone w Toskanii nad rzeką Arno, oddalona o 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Jej powierzchnia wynosi 185 km². Liczba ludności to około 86 tysięcy. Piza jak inne miasta w tym regionie charakteryzuje się pagórkowatym terenem, porośniętym winoroślami, gajami oliwnymi i cyprysami. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski. W mieście rozwija się dynamicznie życie uniwersyteckie i kulturalne. Znajdują się tu trzy prestiżowe uniwersytety, w tym jeden z najstarszych działających uniwersytetów na świecie.

Piza przepełniona jest średniowiecznymi zabytkami i ciekawą architekturą. Jest spokojniejsza od innych miast Toskanii. Można ją zwiedzić pieszo lub na rowerze. Są tu piękne tereny zielone, a niedaleko centrum jest też plaża, stanowiąca część Naturalnego Parku Migliarino, San Rossore i Massaciuccoli. To także dobra baza do zwiedzenia dalszej części Toskani.

San Piero a Grado, Piza

Co warto zobaczyć w Pizie

Centralnym punktem Pizy jest tak zwane Pole Cudów, a jej wizytówką znana chyba na całym świecie Krzywa Wieża w Pizie. Chcąc ominąć kolejkę warto kupić bilet wcześniej. Znajduje się tu także katedra, baptysterium oraz cmentarz. Powierzchnia placu wynosi 8,87 ha, a powierzchnia strefy ochronnej – 254 ha. Od roku 1987 cały zespół jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdujące się tu budowle mają niepowtarzalny charakter.

Najpiękniejszym świeckim placem w Pizie jest Piazza dei Cavallieri, czyli Plac Rycerzy. Dawniej było to polityczne centrum miasta. Dzisiejszy wygląd placu pochodzi z XVI wieku i jest dziełem florenckiego architekta Giorgio Vasari. Na środku stoi pomnik Kosmy I Medyceusza oraz fontanna.

Warto też odwiedzić Bazylikę San Piero a Grado, która zbudowana jest w miejscu, gdzie według tradycji św. Piotr zszedł na ląd w drodze z Antiochii do Rzymu. W środku znajdują się reprodukcje historycznych rzeźb. Jest to jeden z ukrytych skarbów Pizy. Ciekawym obiektem jest charakterystyczny, kolorowy mural Kitha Harringa. Zdobi jeden z budynków w okolicy Piazza Sant’Antonio. Jeżeli chcesz skorzystać ze zwiedzania miasta z przewodnikiem, możesz nabyć 2,5-godzinną wycieczkę po mieście. Podczas tej atrakcji poznasz najważniejsze punkty miasta i zasmakujesz lokalnej kuchni.

ul. Cozy w Pizie, Tuscany, Italy

Gdzie szukać rozrywki?

Piza jak cały region słynie z toskańskiej kuchni. Podstawą jest chleb wypiekany bez soli według receptury z XII wieku. W kuchni dominują ryż, kasze i zupy. Doceniane są tu dania z dziczyzny. Koniecznie trzeba spróbować lokalnych serów oraz potraw z białymi i czarnymi truflami. Wśród typowych przysmaków znajdują się m.in. panzanella, ribollita czy pappardelle al cinghiale. Do tego pyszna kawa, włoskie lody i regionalne wina ze wzgórz Chianti.

Ciekawym miejscem jest uniwersytecki ogród botaniczny z jedną z najstarszych ogrzewanych szklarni we Włoszech. Warto też odwiedzić naturalny park Migliarino, San Rossore i Massaciuccoli. Jest to ogromna, zróżnicowana zielona przestrzeń, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Można tu zobaczyć m.in największy las sosnowy w Europie. A około 13 km od centrum Pizy znajduje się dziewicza plaża Marina di Vecchiano. Bliskość gór Monte Pisano zachęca do pieszych wędrówek.

Piza to całkiem dobra baza wypadowa na całą Toskanię. Wycieczka całodniowa do urokliwego Cinque Terre zachwyci każdego. Cinque Terre to jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych we Włoszech i jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. A korzystając z regionalnych przewozów kolejowych można łatwo i przyjemnie dostać się także m.in do Lukki, Florencji czy Sieny.

Piazza dei Miracoli, Piza, Włochy

Dzieje Pizy

Dzieje Pizy sięgają prawdopodobnie czasów Etrusków. Największy rozkwit miasta przypadł jednak na okres między X a XII wiekiem, kiedy Piza była republiką i jedną z potęg morskich oraz handlowych Europy. To w tym okresie powstało najwięcej dzieł architektury, które przetrwały do dziś.

W późniejszych wiekach miasto wpadło w ręce Genueńczyków (XIII wiek), a jeszcze później Florencji (początek XV i XVI wieku). W 1494 roku odzyskała niepodległość, ale były to krótkie chwile wolności, a znaczenie miasta zaczęło stopniowo spadać. W 1343 roku w Pizie powstał Uniwersytet. Dziś to jeden z najstarszych czynnych uniwersytetów na świecie. To tu urodził się słynny Galileusz.

Miasto bardzo ucierpiało w trakcie II Wojny Światowej. Piza była zajęta przez wojska niemieckie i stale bombardowana przez aliantów. Pomimo dużych zniszczeń wojennych w historycznej części Pizy zachowało się wiele średniowiecznych budowli i kościołów.

Wybieram podróż do:

Pizy

Lotnisko w Pizie znajduje się 2 km od miasta. Ryanair lata do Pizy z trzech polskich miast – Warszawy (Modlina), Gdańska i Krakowa. Lot trwa około 2 godziny, a dwustronny bilet kosztuje średnio 300 zł. Dostępne są także loty z przesiadkami z innych miast. Bilety można nabyć w naszym serwisie.

Eurores i MIŚ mają w swojej stałej ofercie połączenia do Pizy z różnych miast w Polsce. Wyjazdy są w piątki a powroty w niedziele. Bilet w obie strony można kupić za 480 zł.

Ceny noclegów są raczej niższe niż w innych miastach Toskanii. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta z noclegami o każdym standardzie. Można zarezerwować hotel, apartament czy pokój.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Pizy

Dla biznesu
Najlepsze hotele w Pizie
Zaplanuj swój wyjazd biznesowy szybko i wygodnie z nami. Zarezerwuj bilet lotniczy i komfortowy hotel. Polecamy szczególnie: Grand Hotel Duomo
Dla Turystów
Co każdy musi zobaczyć
Toskańska Piza wypełniona średniowiecznymi zabytkami czeka na Ciebie. Zorganizuj cały pobyt na naszym portalu. Masz do wyboru liczne połączenia autokarowe i lotnicze, ciekawą bazę noclegową i atrakcje turystyczne.