Kliknij i wybierz się do Stambułu

Pomagamy wybrać tanie loty, noclegi i atrakcje turystyczne w Stambule

Stambuł

Miasto meczetów, złotych plaż, barwnej kuchni i przejrzystych wód Bosforu. Poznaj Stambuł

Błękitny Meczet w Stambule

Poznaj Stambuł

Wiele lat temu stolica turecka, obecnie największe i najprężniej działające miasto w całym kraju. Stambuł na pewno niejednemu kojarzy się z ogromną ilością okazałych meczetów, z aromatyczną kuchnią, barwnymi ulicami oraz świetną atmosferą.

Stambuł jest centrum kulturalnym całej Turcji, więc nie ma się co dziwić, że to kolorowe miasto zamieszkuje aż 16 milionów mieszkańców, a rocznie odwiedza około 13 milionów turystów.

Stambuł usytuowany jest w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu, a mianowicie po dwóch przeciwnych stronach cieśniny Bosfor – jedna z nich znajduje się po części europejskich, a druga po stronie azjatyckiej. Jest to bardzo duży plus przy zwiedzaniu, dzięki któremu możesz spotkać odmienne kultury łączące się w tym miejscu w idealną całość.

Jeśli wybierasz się do Stambułu w celach turystycznych, na pewno nie będziesz zawiedziony. Znajduje się tutaj szereg niesamowitych zabytków, wyjątkowych budowli, kolorowych uliczek, restauracji, barów oraz kawiarni.

Hagia Sophia kopuły i minarety na Starym Mieście w Stambule, Turcja

Co warto zobaczyć w Stambule

Stambuł na pewno nie zawiedzie Cię pod względem turystycznym, w tym mieście znajdują się perły architektoniczne. Przyjedź, rozplanuj, zwiedzaj i zachwyć się pięknem i atmosferą największej metropolii tureckiej.

Jednym z symboli Stambułu jest Hagia Sophia, najbardziej znane muzeum w całym mieście, które w przeszłości służył jako kościół chrześcijański, a następnie jako meczet. Budynek wyglądem przypomina pałace z bajek, jest bardzo misternie i bogato zdobiony, a wszystkie 7450 m2 są dziełem sztuki.

Rozpisując swój harmonogram pobytu w Stambule nie zapomnij o dopisaniu do listy Błękitnego Meczetu, majestatycznego miejsca, którego piękno jest trudne do opisania, ten budynek musisz zobaczyć na własne oczy. Meczet jest symbolem klasycznego okresu sztuki islamskiej i nie zawiedzie nawet najbardziej wybrednych fanów kultury. Jest to XVII wieczna budowla, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata.

Miejscem, które nie możemy pominąć jest kryty bazar oferujący dla zwiedzających tysiące niezwykłych propozycji. Jest to 30-to hektarowy obszar na którym znajduje się aż 3500 sklepów, wiele restauracji i kawiarnii, a także dwa meczety. Kupisz tu prawie wszystko, zaczynając od wizytówki państwa, czyli aromatycznych przypraw, kończąc na tureckich dywanach. Odwiedź, bo warto, nawet jeśli nie należysz do miłośników zakupów.

Zakupy w Stambule

Gdzie szukać rozrywki?

A gdyby tak wybrać się do Stambułu i skorzystać z najważniejszch atrakcji tego miast? Czemu nie! Oto kilka propozycji, które możesz zakupić na naszym portalu.

Być w Stambule i nie odwiedzić Błękitnego Meczetu? To opcja nie do przyjęcia. Wybierz się na zwiedzanie tego misternie wykończonego budynku, który swymi rozmiarami robi ogromne wrażenie. Dzięki biletowi wstępu do Meczetu Sułtana Ahmeda poznasz jego historię oraz ciekawostki związane z tym miejscem. Twoja podróż po kolosalnym obiekcie będzie przebiegać sprawnie i przyjemnie dzięki opiece przewodnika. Sprawdź sam, czy meczet zasługuje na zachwyt, który wyrażają turyści odwiedzający to miejsce.

Poznaj miasto z zupełnie innej perspektywy, wybierz się na rejs po Bosforze, czyli cieśnine oddzielającej Europę oraz Azję. Wybierz się w półtoragodzinny rejs, który pozwoli Ci się zrelaksować i zobaczyć Stambuł z innej strony. Dzięki opiece przewodnika dowiesz się ciekawych informacji o atrakcjach Stambułu, architekturze oraz kulturze tego barwnego miasta. Na pewno nie pożałujesz tego wyboru.

Kolejną atrakcyjną opcją jest zwiedzanie Cysterny Bazyliki. Są to pomieszczenia wybudowane głęboko pod ziemią, które od 532 roku zapewniają zapasy wody dla mieszkańców. Dlaczego to miejsce jest tak tłumnie odwiedzane przez turystów? Przede wszystkim za niezwykły klimat, a dodatkowo za interesującą historię, którą warto poznać – ciekawostką jest to, że właśnie tutaj została nakręcona jedna ze scen filmu z serii Jamesa Bonda.
 

Błękitny Meczet w Stambule

Dzieje Stambułu

Na samym początku Bizancjum, następnie Konstantynopol, a od 1930 roku Stambuł to miasto o wartej poznania historii.

Stambuł znajdował się na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych i właśnie dzięki temu stało się tak bardzo istotnym miejscem na mapie. W 395 roku podczas podziału Cesarstwa Rzymskiego Konstantynopol stał się stolicą wschodniej części kraju.

Pierwszym istotnym dla dziejów Konstantynopola, a następnie Stambułu był okres panowania cesarza Justyniana, który był odpowiedzialny za szybki rozwój miasta. To właśnie za jego panowania miasto zyskało Hagię Sofię oraz inne religijne budowle. W 1453 roku nastąpił upadek Konstantynopola, który wiąże się z najazdem Turków, którzy zrujnowali miasto, a jego odbudowanie zajęło kolejne kilkaset lat.

Obecne czasy są dużo bardziej łaskawsze dla miasta, które tętni życiem i nie nosi blizn przeszłości. Stambuł mimo, że nie jest już stolicą Turcji jest najbardziej rozpoznawalnym miastem tureckim i jest tłumnie odwiedzany przez turystów chcących poznać historię, obejrzeć arcydzieła budowlane i zachwycić się tę częścią globu.

Wybieram podróż do:

Stambułu

Lot do Stambułu trwa niecałe trzy godziny i oferowany jest przez następujące firmy: Aegean, Ukraine International, Lufthansa, KLM oraz LOT. Ceny biletów zaczynają się od 506 złotych. Możliwy jest także wybór lotu z przesiadką, jest to opcja dzięki której możesz zaoszczędzić ponad 200 złotych.

Brak bezpośrednich połączeń do Stambułu. Autokarem dojedziemy z Sofii do największe i najludniejsze miasto w Turcji

W Stambule można skorzystać z oferty kilku tysięcy obiektów noclegowych. Zdecydowana większość to oferty przeróżnych hoteli, jednak bez problemu znajdziesz nocleg w hostelu czy apartamencie. Ze względu na upalny klimat ponad 90% obiektów oferuje pomieszczenia klimatyzowane.

Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Stambułu

Dla biznesu
Popularne hotele w Stambule
Dostań się do Stambułu szybko i wygodnie oraz znajdź dobrze zlokalizowany hotel w tym niezwykłym mieście. Zarezerwuj nocleg już teraz.
Dla Turystów
Atrakcje turystyczne w Stambule
Odkrywaj piękne zakątki Stambułu, zwiedzaj i wypoczywaj. Zarezerwuj atrakcyjne wycieczki lub zorganizuj pobyt z pomocą naszego portalu. Przede wszystkim tanio i szybko, ale również wygodnie.