Poznaj Birmingham
Są miejsca, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają, ale gdy zaczniesz zagłębiać się w szczegóły, dostrzeżesz ich prawdziwe bogactwo. Takie jest Birmingham – pamiątka po epoce wiktoriańskiej.
Licząca ponad 1,1 mln mieszkańców miejscowość położona jest na południowym skraju centralnej części Anglii, w regionie West Midlands, którego zresztą jest stolicą. Birmingham zajmuje powierzchnię 598 km² i cieszy się historią sięgającą czasów rzymskich – a nawet prehistorycznych, jeśli uwzględnimy oznaki najstarszej działalności człowieka na tych terenach.
W czasach wiktoriańskich, to znaczy w wieku XIX, Birmingham doświadczyło szybkiego wzrostu, choć w przeciwieństwie do innych miast, nie oparło się na wielkim przemyśle, lecz wynalazczości i małym rzemiośle. Dzięki temu zyskało niepodrabialny charakter – ducha, którego można wyczuć, spacerując spokojnymi birminghańskimi uliczkami.
Co warto zobaczyć
Birmingham to spokojne miasto, którego nienarzucająca się architektura stanowi prawdziwy rarytas dla miłośników czasów wiktoriańskich. Najlepiej poznać je z przewodnikiem – miejsce na wycieczce zarezerwujesz w naszym serwisie.
Przewodnik pokaże ci kanały wzniesione w czasach wiktoriańskich, a zaprojektowane przez Jamesa Brindleya – genialnego architekta, od którego nazwiska wywodzi się nazwa Brindleyplace, czyli dzielnicy pełnej majestatycznych budynków z charakterystycznej czerwonej cegły.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta na Placu Stulecia, na którym znajduje się ogromny budynek biblioteki. Obszar ten to żywe świadectwo rewolucji przemysłowej; miejsce, w którym współczesność spotyka się z epoką, która do dziś rozpala wyobraźnię filmowców i pisarzy. Warto także zwiedzić Winterbourne House & Garden, posiadłość z czasów edwardiańskich, otoczoną bujną zielenią.
Dziś funkcjonuje ona jako hotel, lecz nie musisz w nim pozostawać, aby przespacerować się po ogromnym ogrodzie, w którym posadzono 6 tys. różnych gatunków roślin.
Gdzie szukać rozrywki
Birmingham to miasto na pierwszy rzut oka niepozorne, ale kryje się tu więcej ciekawych zakątków, niż możesz podejrzewać.
Polecamy w szczególności wyprawę do Cadbury World – słodkiego świata czekolady. Ten park atrakcji umieszczony jest na terenie prawdziwej fabryki Cadbury, jednego z najsłynniejszych producentów czekolady na świecie. W kinie 4D dowiesz się o tym, jak powstaje czekolada, a następnie zobaczysz prawdziwy proces na własne oczy – mistrzowie czekoladnictwa zaprezentują swoje umiejętności. Oczywiście przewidziano także degustację.
Birmingham było miastem bliskim sercu Johna Ronalda Reuena Tolkiena, autora trylogii „Władca pierścieni”. Pisarz spędził tu część dzieciństwa, zaś uhonorowano go, otwierając poświęcone mu muzeum. Miłośników kultury zainteresuje także hala koncertowa Symphony Hall ze stale zmieniający się repertuarem, zaś aby uciec od klimatu Anglii, zapraszamy do chińskiej dzielnicy, gdzie znajdują się restauracje serwujące wspaniałe azjatyckie przysmaki.
Dzieje Birmingham
Choć na terenie Birmingham ludzie żyli już 8 tys. lat p.n.e., zaś w starożytności stacjonowali tu rzymscy legioniści z okresu podboju Brytanii, to wioska, która miała stać się przebogatym duchowo i kulturowo miastem, powstała dopiero około XI w. Szybki rozwój Birmingham rozpoczął się dopiero pięćset lat później, wraz z odkryciem złóż węgla kamiennego i cennych rud żelaza.
Birmingham stało się ośrodkiem, wokół którego skupiali się kupcy żelaza. Wkrótce powstały liczne kuźnie, a towary z miasta trafiały nawet do Indii. W wieku XVIII miasto stało się znane jako centrum wolnomyślicielstwa, gdzie kwitły nowe nurty literackie czy muzyczne.
Oblicze miasta zmieniła rewolucja przemysłowa, choć nie ze względu na powstanie wielkich fabryk. Obywatele Birmingham okazali się niezwykle pomysłowi i zaradni, a wielu z nich działało w ramach małych grup czy wręcz samodzielnie, patentując własne wynalazki. Najwięcej patentów w Anglii pochodziło właśnie stąd. Jednocześnie Birmingham wyrosło na znaczący ośrodek finansowy, z licznymi bankami i stowarzyszeniami.
Po drugiej wojnie światowej doskonale prosperujące miasto popadło w stagnację, lecz choć straciło na znaczeniu w skali kraju, pozostaje intrygującym miejscem pełnym zabytków z innych, rozpalających wyobraźnię czasów.
Tanie loty do Birmingham to popularny wybór polskich podróżników. Podróż z Warszawy trwa około dwie i pół godziny, zaś połączenia oferują tacy przewoźnicy jak Ryanair i Wizz Air. Ceny biletów zaczynają się już poniżej 100 zł. Wszystkie samoloty kierują się na port lotniczy Birmingham Airport, oddalony o ok. 8 km od centrum miasta.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe