Co warto zobaczyć w Amsterdamie

Amsterdam
Kanały Amsterdamu - Shutterstock

Amsterdam nazywany jest “Wenecją Północy” ze względu na licznie występujące kanały, które łączy około tysiąc mostów. 
Jest to stolica Holandii i centrum kulturalne z licznymi muzeami, teatrami czy galeriami. Miasto liczy około 860 tysięcy mieszkańców i położone jest nad rzeką Amstel, od której wzięło swą nazwę: Amsterdam, czyli „tama na Amstelu”. Rocznie stolicę odwiedza około 4 milionów turystów. Zatem, nic dziwnego, że Amsterdam obfituje w liczne atrakcje turystyczne.
Najbardziej znaną atrakcją  jest dzielnica czerwonych latarnii. Dzielnica ta poza licznymi witrynami z pracującymi w nich paniami, ma szereg lokali nocnych, barów i coffee shopów. Atmosfera w lokalnych barach i kawiarniach jest unikalna. Poniżej znajduje się opis 5 najbardziej interesujących atrakcji Amsterdamu.


Polecane atrakcje Amsterdamu


 

Amsterdam: Rejs kanałami Amsterdamu - Kanały są jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych  Amsterdamu. Trzy najważniejsze i największe to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Są one usytuowane niemal równolegle do siebie i przybierają kształt półksiężyców. Najstarszym w mieście kanałem jest Singel, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy. Pierścień kanałów, tak charakterystyczny dla Amsterdamu w 2010 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Rejs to jedna z unikalnych i najważniejszych atrakcji w Amsterdamie. Odkryjesz miasto podczas niesamowitego rejsu po malowniczych kanałach Amsterdamu. Poznasz historię miasta od średniowiecznych początków do rozkwitu czasów Złotego Wieku. Zobaczysz między innymi centrum miasta, stary port, dom Anny Frank i kościół Westerkerk. 

 

Muzeum Van Goga
Muzeum Van Gogha - Shutterstock

Amsterdam: Muzeum Van Gogha - Muzeum van Gogha jak sama nazwa wskazuje poświęcone jest głównie sztuce Vincenta van Gogha oraz czasom w których żył. Aktualnie w muzeum znajduje się ponad 200 obrazów, 500 rysunków oraz 700 listów samego Vincenta van Gogha. Oprócz tego zgromadzono liczne pamiątki. Vincent van Gogh lubił żywą kolorystykę. Jego twórczość dzięki emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła duży wpływ na sztukę XX wieku.

Nie był doceniany za życia. Sławę zyskał po śmierci. Do najcenniejszych dzieł mistrza należą: Jedzący kartofle, Pokój van Gogha w Arles, jeden obraz z cyklu Słoneczników oraz Pole pszenicy z krukami. Jego kolekcja zawiera ekscentryczne autoportrety. W muzeum można zobaczyć też obrazy ówczesnych malarzy takich jak: Claude Monet, Edouard Manet i Camille Pissarro. Znajdują się tu takie obrazy jak Nędznicy Gauguina czy Pole tulipanów w pobliżu Hagi Moneta. Dodatkowo w Muzeum van Gogha przygotowywane są sezonowe wystawy obrazujące różne aspekty historii sztuki XIX wieku.

Amsterdam: bilet wstępu na Heineken Experience - Jeden z najpopularniejszych browarów świata, czyli Heineken® został otwarty w 1867 roku, a unikatowy smak tego trunku możemy poczuć nawet dziś. Zwiedzenie browaru to idealny wybór dla pasjonatów browarnictwa oraz fanów pysznego chmielowego smaku. Jest to świetne doświadczenie z masą informacji na temat historii tego miejsca, jak i procesu tworzenia tego trunku.

Można dowiedzieć się z jakich składników jest produkowany Heineken oraz zobaczyć proces warzenia piwa. Ostatni i najbardziej oczekiwany przez większość turystów etap, to degustacja piwa. Znajdź swojego ulubieńca i wyjdź z muzeum bogatszy o nową wiedzę, a także posługując się nowym, międzynarodowym językiem pilsnerowskim.

 

Rijksmuseum
Rijksmuseum w Amsterdamie - Shutterstock

Amsterdam: zwiedzanie Rijksmuseum bez kolejki - Rijksmuseum to holenderskie, narodowe muzeum. Znajduje się w centrum Museumplein. Zbiory obejmują najsłynniejsze obrazy na świecie, grafiki, rzeźby, sztukę użytkową oraz arcydzieło.

Kolekcje znajdują się w odrestaurowanym budynku i obejmują 800 lat historii sztuki. Zobacz około 8 tysięcy dzieł w 80 galeriach.

Na terenie muzeum mieści się wspaniała biblioteka. Kolekcja malarstwa zawiera dzieła takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt.

Zachwyć się takimi dziełami Rembrandta jak Straż Nocna, Syndycy cechów sukienników czy Żydowska Narzeczona. Kolejnym klasykiem jest Mleczarka Vermeera. Możesz podziwiać obrazy holenderskie i światowe XV-XIX wieku. Znajduje się tutaj też dział broni i modeli statków.

 

Amsterdam: bilety do ogrodu zoologicznego ARTIS - bez kolejki -  Ogród zoologiczny ARTIS został założony w 1838. Jest to najstarsze zoo w Holandii, a nawet jedno  z najstarszych na świecie! Można zobaczyć tutaj  setki przeróżnych gatunków zwierząt: lwy, zebry, pingwiny, wilki, żyrafy. ZOO o powierzchni 14 hektarów ma do zaoferowania nie tylko ukazanie życia dzikich zwierząt, lecz również posiada zabytki, które w tej chwili są wykorzystywane do obszerniejszego przedstawienia tematyki zoologicznej. W jednym z nich znajduje się biblioteka zoologiczna. Planetarium każdego dnia oferuje inny pokaz. 


Wybieram podróż do Amsterdamu:

Autokary do Amsterdamu   Tanie loty do Amsterdamu