Co warto zobaczyć w Sofii

Sobór św. Aleksandra Newskiego
Sobór św. Aleksandra Newskiego - Shutterstock

Bałkany to skarb natury, który ze względu na problemy gospodarcze czy konflikty, długo pozostawał nieodkryty dla turystów. Dziś się to zmienia i jest otwarty na gości z całego świata.
Sofia to stolica Bułgarii i jednocześnie największe miasto Bułgarii, leżące w zachodniej części. Położone jest nad rzeką Bojańską. Mieszka w nim niecałe 1,3 mln osób. Jak wiele innych dużych miast Europy, wywodzi się ze starożytnej osady, która została zdobyta przez Rzymian.
Słynie z zabytków sakralnych, obiektów naukowych oraz pałaców. Sofia jest malowniczo położona w otoczeniu pięknej przyrody w pobliżu gór. Do Sofii warto przyjechać nie tylko dla samego miasta, ale także dla całego pięknego regionu. Sofia jest doskonała bazą wypadową dla innych wyceiczek. Po jej zwiedzeniu można wybrać się na całodniową wycieczkę do Skopje.

 


Polecane atrakcje w Sofii


Góry Witosza
Park Narodowy Witosza  - Shutterstock

Sofia: Jednodniowa wycieczka po górach Witosza Witosza to masyw górski w zachodniej Bułgarii na obrzeżach Sofii, popularny wśród miłośników górskich wędrówek i wspinaczki. Znaczną część masywu zajmuje Park Narodowy Witosza. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2290 m n.p.m. i nosi nazwę Czerni Wrych. Zacznij swoją przygodę zakładając wygodne buty i udając się w kierunku 15 metrowego, malowniczego wodospadu Boyana. Po drodze odwiedź typową chatę na wysokości Momina Skala. Podziwiaj leśne, zielone ścieżki i pozwól na relaks Twojego ciała i umysłu. Dojdź na sam szczyt do Kamen Del i zobacz Sofię z lotu ptaka. Kamen Del wznosi się na wysokość 1862 m n.p.m. i jest najbardziej widocznym szczytem Sofii.

Sofia: Całodniowa wycieczka do Skopje, stolicy Macedonii - Podczas tej całodniowej wycieczki z przewodnikiem odwiedzisz stolicę Macedonii, Skopje. Poznasz bogatą historię i kulturę tego miasta. Podróż z Sofii do Skopje zajmuje około 3,5 godziny. Już na samym miejscu czeka cię ciekawy pieszy spacer po starej i nowej części miasta. Najpierw odwiedzisz Twierdzę Skopje, skąd jest piękny widok na miasto. Następna atrakcje to: Cerkiew Najświętszego Zbawiciela, meczet Sultan Murat, Stary Bazar. Stary Bazar w Skopje to największy bazar na Bałkanach. Odwiedzisz neoklasycystyczny plac, dom pamięci Matki Teresy czy łuk triumfalny Porta Macedonia. Łuk poświęcony jest 20-leciu niepodległości Macedonii.

Sofia: Wycieczka do Prohodna, Saeva Dupka Cave i Glozhene Tour Przejażdżka przez Bałkany to propozycja fascynującej wycieczki. Zobaczysz wąwóz Iskar w pobliżu miejscowości Karlukovo. Po dotarciu na miejsce wyruszysz w wycieczkę przyrodniczą, która pozwoli Ci odkryć naturalne zjawisko w jaskini Prohodna zwane oczami Boga. Odwiedzisz największe przejście jaskiniowe w całej Bułgarii oraz jaskinię Sueva dupka, gdzie znajdziesz 5 sal i 400 metrów, które tworzą jedną z najpiękniejszych formacji stalagmitowych w Bułgarii. Następnym etapem wycieczki jest odwiedzenie XIII-wiecznego klasztoru Glozhene, usytuowanego niczym ptasie gniazdo na północnych zboczach góry Stara Planina.

Twierdza Asen
Twierdza Asen - Shutterstock

Sofia: Całodniowa wycieczka do Płowdiwu i twierdzy Asen Kolejną propozycją całodniowej wycieczki przy okazji pobytu w Sofii jest opcja z przewodnikiem do miasta Płowdiw i twierdzy Asen. Płowdiw to drugie co do wielkości miasto Bułgarii. Kryje wiele ciekawych zabytków. Po 2 godzinach jazdy dotrzesz do miasta Płowdiw.

Jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Jego historia sięga 4 tys. lat p.n.e. Spaceruj po urokliwych uliczkach i ciesz się atmosferą tego miasta. W mieście znajduje się wiele domów z XIX wieku i są tu liczne kościoły. Zobaczysz tutaj teatr i stadion rzymski. W czasie wolnym poznaj lokalną kuchnię. Kolejnym punktem wycieczki jest twierdza Asen. Dotrzesz tutaj już po 30 minutach. Przewodnik opowie Ci historię tego miejsca. Twierdza usytuowana jest pięknie na pokaźnym wzgórzu. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Rodopy oraz Nizinę Górnotracką. Znajduje się tu niewielka, ufortyfikowana cerkiew Bogurodzicy z pozostałościami dawnych malowideł ściennych.

Sofia: Całodniowa wycieczka do klasztoru Rila i kościoła Boyana Przy okazji pobytu w Sofii, stolicy Bułgarii warto wybrać się na całodniową wycieczkę do klasztoru Rila i kościoła Boyana. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podróż odbywa się komfortowym i klimatyzowanym autokarem z przyjaznym anglojęzycznym kierowcą. Droga do klasztoru Rila będzie trwać około 2 godziny.

7 jezior Rilskich - Paryż
7 jezior Rilskich - Shutterstock

Klasztor Rila jest największy i najbardziej znany w Bułgarii. Jest symbolem walki przeciwko tureckiemu panowaniu i symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. Dalsza część podróży zajmie też około 2 godziny. Dotrzesz do kościoła Boyana, położonego na obrzeżach Sofii. Jest to średniowieczna świątynia prawosławna. Warto tutaj poświęcić trochę czasu na podziwianie dobrze zachowanych fresków.

Sofia: Transport na 7 Jezior Rilskich i Monastyr Rilski Dzięki tej wycieczce odwiedzisz 7 jezior Rilskich i Monastyr Rilski. Na samym miejscu wyciąg krzesełkowy zawiezie Cię do 7 Jezior Rilskich.To wspaniałe i malowniczo położone jeziora polodowcowe w północno-zachodniej części pasma górskiego Riła, położone na wysokości 2100-2500 m n.p.m. Szlaki nie są wymagające, dzięki czemu można zobaczyć wszystkie jeziora: Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne, Dolne. Kolejnym punktem wyprawy jest Monastyr Rilski, położony w głębokiej dolinie rzeki Rilskiej. Znajduje się tam założony w X wieku kompleks klasztorny, który jest jednym z najważniejszych bułgarskich zabytków.


Wybieram podróż do Sofii:

Autokary do Sofii   Tanie loty do Sofii


Booking.com