Kliknij i wybierz się do Nicei

Pomagamy wybrać tanie loty, autokary, noclegi i atrakcje turystyczne w Nicei

Nicea

Stolica Lazurowego Wybrzeża. Miasto położone nad Zatoką Aniołów. Oto piękna Nicea

Panorama portu Nicei

Poznaj Miasto

Nicea to francuskie miasto, leżące u podnóża Alp Nadmorskich. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Francji z burzliwą historią. Mieszkają tu ludzie z całego świata, co tworzy swoistą mieszankę kulturową. W Nicei ostatnie swoje lata spędził Sławomir Mrożek.

Miasto położone jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Nicea zajmuje 71,93 km², a liczba ludności wynosi ponad 340 tysięcy. Pod powierzchnią miasta, wzdłuż promenady przepływa rzeka Paillon. Dominuje tu przemysł maszynowy, elektrotechniczny i spożywczy. Miasto posiada porty morskie: handlowy, pasażerski i rybacki.

Nicea to znany ośrodek turystyczny i największe z miast słynnego Lazurowego Wybrzeża. Metropolia jest z trzech stron otoczona górami, a z czwartej oblana wodami Zatoki Aniołów. Słońce rozpieszcza turystów na przepięknych plażach praktycznie przez cały rok, ale Nicea ma do zaoferowania o wiele więcej - od klasycznej zabytkowej zabudowy, przez muzea po aktywny wypoczynek i imprezy. Miasto warto odwiedzić o każdej porze roku.

Fontanna na placu Massena w Nicei

Co warto zobaczyć?

Stare Miasto przyciąga wąskimi uliczkami i kolorowymi kamienicami. Sercem jest Plac Rossetti na którym znajduje się Katedra św. Reparaty, patronki Nicei. Skarbem starówki jest genueński Pałac Lascaris, stworzony w stylu genueńskiego baroku z bogatymi zdobieniami i freskami sufitowymi. Warto odwiedzić największy targ prowansalski w regionie, czyli Cours Saleya.

Za centralny punkt miasta można uznać Plac Massena z zabytkową zabudową i licznymi fontannami. Najstarszy główny plac w mieście to Plac Garibaldiego o włoskim charakterze. Dzielnica Cimiez jest jednym z ciekawszych miejsc w mieście. W przeszłości znajdowała się tu niezależna rzymska osada Cemenelum. Na miejscu historycznego gaju oliwnego dominuje Park Arènes z ruinami rzymskimi i Muzeum Archeologicznym. W mieście jest też wiele innych muzeów, m.in. Muzeum Chagalla i Matisse’a, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej czy Muzeum Massena.

Nad nicejskim portem góruje wzgórze Mont Boron. Na szczycie znajduje się park miejski Parc du Mont Boron oraz historyczny fort Mont Alban. Jest to doskonały punkt widokowy. Na Wzgórze można wejść ścieżką, po schodach lub wjechać bezpłatną windą. Miasto możesz zwiedzić we własnym tempie - "Nicea autobus Hop-On Hop-Off".

Panorama Nicei

Gdzie szukać rozrywki?

W Nicei nie można się nudzić. Atrakcją samą w sobie są piękne plaże, gdzie słońce świeci przez większą część roku. Wizytówką jest promenada Anglików, długa na 7 km. Biegnie wzdłuż miejskiej plaży i zabytkowych hoteli. Położonych jest tu wiele ciekawych atrakcji, m.in. Hotel Le Negresco, Muzeum Massena czy kopia Statuy Wolności. Promenada tętni życiem przez całą dobę z licznymi barami, kawiarniami, restauracjami, eleganckimi hotelami i dyskotekami.

Na Placu Massena co roku w lutym odbywa się wielki karnawał. Wydarzenie przyciąga tysiące turystów z całego świata. Ta największa zimowa impreza na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się od ponad 140 lat. Do najważniejszych punktów należy wieczorna Parada Światła oraz popołudniowa Bitwa Kwiatowa. Każdego roku zmienia się motyw przewodni karnawału.

Nicea to doskonała baza wypadowa do zobaczenia jeszcze więcej ciekawych miejsc. A jest z czego wybierać. Wycieczka po Riwierze Francuskiej: Cannes, Antibes i Saint-Paul de Vence to pierwsza propozycja. Podczas tej półdniowej wyprawy wzdłuż przepięknego wybrzeża odwiedzisz najciekawsze atrakcje na Riwierze Francuskiej. Kolejna opcja to wycieczka do Èze, Monako i Monte Carlo, podczas której poznasz bogatą kulturę i historię regionu oraz zobaczysz słynne zabytki.

Place Rossetti w Nice

Dzieje Nicei

Założycielami kolonii greckiej Nikaia ok. 300 r. p.n.e. byli Fokijczykowie. Za czasów rzymskich był to ważny ośrodek portowy. Od V Nicea znajdowała się pod ciągłym atakiem Germanów i Saracenów, a w średniowieczu Genueńczyków. Przez setki lat miasto było obiektem sporu pomiędzy Francją i Włochami. Po Układzie z Plombières w 1858, a potem Traktacie w Zurychu i Traktacie w Turynie zostało odstąpione Francji przez Królestwo Sardynii w 1860 roku.

Podczas II wojny światowej 11 listopada 1942 Nicea została zajęta przez wojska włoskie. Następnie po ich kapitulacji, 8 września 1943 miasto przeszło w ręce niemieckie. 28 sierpnia 1944 w wyniku powstania oddziały ruchu oporu wyzwoliły Niceę.

Miasto zostało bardzo szybko odkryte przez turystów, bo już w drugiej połowie XVIII wieku zaczęli tu przybywać pierwsi zainteresowani. Z Biegiem lat Nicea stała się popularnym miejscem wypoczynku angielskich elit arystokratycznych. Na początku XX wieku osiedlali się tu artyści. Miejsce bardzo szybko się rozwijało, zyskując coraz większą popularność.

Wybieram podróż do:

Nicei

Bezpośredni lot do Nieci trwa niecałe 2 godziny (Wizz Air). LOT ma bezpośrednie połączenie z Warszawy. Z innych miast też jest sporo ofert różnych przewoźników, ale już z przesiadkami. Lotnisko w Nicei oddalone jest zaledwie o 7 kilometrów od centrum miasta.

W stałej ofercie kursy z Polski do Nicei oferuje Sindbad na pokładzie nowoczesnych i komfortowych autokarów. Wyjazdy są w środy i soboty, a powroty w poniedziałk i soboty. Bilet dwustronny można dostać już za 630 zł.

Rozbudowana baza noclegowa w Nicei jest dopasowana do różnych potrzeb turystów. Znajdziesz tutaj wiele luksusowych hoteli. Czym dalej od centrum, tym ceny są niższe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wille, kwatery i domki letniskowe z widokiem na morze.


Bilety lotnicze
Bilety autokarowe
Rezerwacja noclegu

* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe

Co warto zobaczyć

Atrakcje Nicei

Dla biznesu
Noclegi w Nicei

Interesy w Nicei to musi być czysta przyjemność. Szybko i wygodnie zaplanuj wyjazd służbowy z nami. Zarezerwuj bilet i wybierz hotel z bogatej oferty.

Dla Turystów
Atrakcje turystyczne w Nicei

Śródziemnomorski klimat, lazurowe wybrzeże, góry i doskonała baza wycieczkowa - taka jest Nicea. Warto przyjechać tu na weekend lub dłuższy urlop.